18.5.2022 | Svátek má Nataša


RECENZE: Agent JFK – Svůj svět si musíme zasloužit

12.5.2009 0:05

JFK speciál Svůj svět si musíme zasloužit AgentTOPlistV lednu tohoto roku dostali všichni fanoušci první ryze české sci-fi/fantasy série lehce opožděný dárek v podobě povídkového sborníku Svůj si musíme zasloužit. Do něj přispěli všichni autoři kromě Tomáše Němce a Petra Schinka.

Sborník otevírá Jiří W. Procházka s pochmurně laděnou povídkou Příliš mnoho lilií, která se celá odehrává na hřbitově a je psaná Procházkovým obvyklým stylem. Jirka příjemně naladí, ale jakmile se pustíte do povídky Žiješ jen jednou Jana Hlávky, tak na Lilie zapomenete. Hlávka rozehrává hru s partou upírů, kteří se touží zmocnit malé dívky. Proti nim stojí jediný muž – upír jménem Noel Dwaken.

Příspěvek třetí Hawkův vzkaz Ondřeje Neffa je bohužel pro mě osobně nejslabší povídkou. Autor se po Jeruzalémském masakru nepoučil, postavy se opět nechovají, tak jak by se měli chovat. A navíc od guru české sci-fi bych očekával něco víc, než anekdotu.

Taková malá mise Vlada Ríši je retro dobrodružství, ve kterém na vás příjemně dýchne atmosféra starých příběhů, jaké tu vycházely za první republiky. To Navěky Karoliny Francové jsou ryzí thriller kombinovaný s romantikou. V hlavní roli vystupuje bývalá agentka Bernstein a hrabě X-Hawk.

Tomáš Bartoš nás ve své povídce Komando seznámí s dalším partou drsňáků, kteří mají svůj cíl a pro jeho splnění jsou ochotni položit i život. Bartoš opět dostává své pověsti milovníka military a vyspělé techniky, což se na povídce projevuje.

A máme Tu tichou noc, svatou noc od Františky Vrbenské, na jejíž díl cyklu JFK se napjatě čeká. Opravdu velmi netrpělivě. Její povídka je další retro výpravou. Tentokrát se ocitáme v Cáchách osmnáctého století o Vánocích. Povídka svou atmosférou doslova pohladí po duši a člověk se po jejím přečtení bude na osmnáctého Kováře těšit ještě víc.

Kočičárna je druhý příspěvek Jana Hlávky. Tentokrát se ocitáme ve světě, který obývají kromě lidí i kočky s neobyčejnými schopnostmi. Společně s Žiješ jenom jednou patří tato povídka k tomu nejlepšímu ve sborníku.

Sborník uzavírá Miroslav Žamboch s drsnou povídkou Ustoupit není kam, za námi je Moskva, která se odehrává ve světě zasaženým II. světovou válkou. Příběh obsahuje všechny atributy, které máme u Žambocha tak rádi a stává se tak příjemným vyvrcholením knihy.

Svůj se svět si musíme zasloužit se velmi vydařil. Všechny povídky až na tu Neffovu jsou na velmi vysoké úrovni, kterou můžeme srovnat s anglo-americkou produkcí, která na našem území vychází. Nezbývá než doufat v to, že se redakce EF rozhodne uspořádat v budoucnosti podobný projekt. Docela by mě zajímalo, jak by vypadal takový sborník, do něhož by přispěli pouze fanoušci…

Hodnocení: 70%.

Agent JFK Speciál - Svůj svět si musíme zasloužit
Žamboch, Miroslav (ed.) - Procházka, Jiří Walker (ed.)

Nakladatel: Triton, E.F.
Obálka: Lubomír Kupčík
Redakce: Milena Matějková, Zuzana Kupková
Rok vydání: 2008
Počet stran: 320
Rozměr: 125 x 185
Provedení: paperback
Cena: 249 Kč

Martin Stručovský


Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...