18.10.2021 | Svátek má Lukáš


PR: Pevnost v roce 2006 - blíže čtenářům fantasy, sci-fi a hororu

16.1.2006

 

Pevnost 01/2006KAPITOLA PRVNÍ: LEDEN

Od svého založení v květnu roku 2002 neprošla Pevnost nikdy tak zásadními změnami jako letos. Po všech možných peripetiích se stala konečně tím, čím by měla být: časopisem pro fanoušky fantasy, sci-fi a hororu se vším, co k tomu patří. A to navíc za 49,50 Kč, tedy cenu o deset korun nižší, než byla doposud...

 

POVÍDKY

 • Jiří W. Procházka: Konec projektu Příliv
  Reedice povídky, kterou v roce 2002 ocenila česká Akademie SFFH. Pokud máte rádi klasickou science fiction, jakou psali například Asimov, Clarke, Heinlein aj., určitě budete s příběhem o kontaktu lidstva s neznámou entitou spokojeni.
 • Kristine Kathryn Ruschová: Echea
  U nás stále nedoceněná, avšak v anglo-americké fantastice uznávaná autorka Kristine Kathryn Ruschová se ve své novele podívala do blízké budoucnosti, v níž měsíční kolonie prohrávají svůj boj o samostatnost. Uprchlíci z Měsíce jsou evakuováni na Zemi, kde si ty nejmenší z nich vybírají noví rodiče k adopci. Jedním z těchto dětí je i dívenka Echea, která má však pro své nové nejbližší schováno jedno nebezpečné tajemství...
 • Lucie Lukačovičová: Zloději času
  Stane se vám někdy, že se zamyslíte, zasníte či máte naspěch tak, že vám čas uteče ani nevíte jak? V tom případě za to mohou oni - zloději času. Střádají ukradené vteřiny, minuty či hodiny, čímž si zajišťují svou vlastní nesmrtelnost. Ale nezoufejte, nemají to tak jednoduché, existuje totiž někdo, kdo se jim v tom snaží zabránit... Stylová městská fantasy od autorky, která se tomuto subžánru věnuje již několik let.
 • Jana Rečková: Totální jahůdka
  Malá inspekce do života současných rusalek pro ty, kteří spíše než epickým vyprávěním holdují drsnější lyrice.

 

LITERÁRNÍ PUBLICISTIKA

 • C. S. Lewis: Letopisy Narnie
  Fantasy cyklus C. S. Lewise, současníka a přítele J. R. R. Tolkiena, Letopisy Narnie u nás vychází již potřetí, a to v souvislosti s premiérou filmové adaptace prvního dílu. Podařilo se knižní sérii odolat zubu času? Naplnil film Lev, čarodějnice a skříň očekávání, která do něj vkládali zejména fanoušci Pána prstenů? Kdo to byl C. S. Lewis? Odpovědi na tyto otázky naleznete v rozsáhlém materiálu, který pro vás připravili Ondřej Jireš a Františka Vrbenská.
 • O. S. Card: Enderova sága
  Pokud neholdujete fantasy, máte možnost se seznámit s rozsáhlým sci-fi cyklem Orsona S. Carda, který zahájila dnes již kultovní Enderova hra. K prvním čtyřem dílům připojil autor po několika letech tzv. Stínový cyklus, v němž nahlíží na události prvních knih očima tehdy vedlejších postav. Nakolik se mu jeho úsilí zdařilo, o čem že vlastně celý cyklus je a jaké jsou jeho klady a zápory, vám na čtyřech stranách textu poví Jiří Popiolek.
 • Rozhovor s Jiřím W. Procházkou
  Po více jak deseti letech se naplno vrátil do literárního ringu. Navíc v době, o níž sám tvrdí, že je "zlatým věkem české fantastiky". O plánech s Agentem JFK, Kenem Woodem a Transmisí, o důvodu, proč se odmlčel, a mnohém dalším si s autorem povídal Tomáš Němec.
 • Literární novinky 01/2006
  Harlan Ellison se stal velmistrem žánru. Na český trh přichází další komiksová klasika - Kingdom Come. Dozvíte se, co chystají nakladatelství Polaris a Comics centrum. A mnohé další!
 • Knižní recenze
  Recenzované tituly: Stín modrého býka, Pod cizí vlajkou, Císař alchymistů, Marťan, Když mrtví mládnou, Hellboy - Pravá ruka zkázy, V pavučině, Bouřlivák, Punisher 3, Conan a Tarantijský tygr, Robot, Čarodějův synovec, Kůň a jeho chlapec, Ranovo znamení, Usagi Yojimbo - Mezi životem a smrtí, Srdce Chaosu, Drakobijci 7, Srovnáno se zemí a Dobrodružství Luthera Arkwrighta. Poprvé se součástí recenzní rubriky stal také přehled všech titulů aktuálního období, doplněný tipy redaktorů Pevnosti.

 

FILMOVÁ, HERNÍ A DOPLŇKOVÁ PUBLICISTIKA

 

 • Film
  Film měsíce: King Kong - očekávaný hit vzbudil rozpaky. Minirecenze: Ostrov, V moci ďábla, THX 1138. Anime: Jin Roh - Wolf's Brigade.
 • DVD & video
  DVD měsíce: Souboj Titánů - nestárnoucí fantasy klasika se vrací. Minirecenze: King Kong, Mlha, Hlubinná hvězda 6.
 • Filmové novinky:
  Představované tituly: Sedm mečů, Tristan a Izolda, When Worlds Collide, The Darkness. Šéf rubriky Ďuro Červenák si zavěští, jaké hity by nám mohl přinést rok 2006.
 • Hry
  PC hry: The Chronicles of Narnia, King Kong. Karetní hry: Hecatomb. Deskové hry: Finstere Flure.
 • Reportáže
  Naši reportéři vyrazili na vůbec první čistě figurkový con v dějinách českého fandomu, Figurcon 2005, a na dnes již tradiční předvánoční akci Fénixcon 2005, jehož hlavními hvězdami byli spisovatelé Andrzej Sapkowski a William King.
 • Mytologie
  Veronika Válková (známá také jako Adam Andres) připravila první díl cyklu o severských ságách. Tentokrát se blíže podívala na norského krále Haralda Krásnovlasého.
 • Brána světů
  Interaktivní příběh na pokračování spěje ke svému finále. Připojte se i vy k hlasování o osudech hlavních hrdinů, kteří se ocitli v nepřátelském světě ovládaném všemocnou církví...

 

KNIŽNÍ PŘÍLOHA

 • Adam Andres: Wetemaa - Díl I. Družiníci
  Magazín Pevnost vychází od srpna roku 2004 ve dvojím vydání. Buď samostatně, nebo s knižní přílohou (Pevnost Plus). V lednu jsme k časopisu přiložili první část kultovního fantasy eposu Wetemaa od Adama Andrese. Zbylé dva díly vyjdou v měsících březnu a květnu tohoto roku. Cena za Pevnost plus (s knižní přílohou): pouhých 119 Kč!

 

A CO VÁS ČEKÁ V ÚNORU?

Hlavním tématem čísla bude "husitská trilogie" Andrzeje Sapkowského, jejíž druhý díl - Boží bojovníci - právě vychází. Nekorunovaný král polské fantasy při této příležitosti poskytl Pevnosti exkluzivní rozhovor. Dalším rozsáhlým materiálem bude sonda do osobnosti a díla Philipa K. Dicka, k níž přihodíme zatím ještě nepublikovanou autorovu povídku Svět, který si vysnila. Stejně jako loni také uveřejníme žebříček toho nejlepšího, co ve fantastice vyšlo v roce 2005. A to zdaleka není všechno...

pagi


Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...