10.4.2020 | Svátek má Darja


LITERATURA: Staronová česká katastrofická science fiction

18.12.2009 15:16

Blackout Jan KovanicTOPlistNová česká katastofická science fiction

Blackout - Tma podruhé / Jan Kovanic

Vydala Grada 1999, 224 stran, cena 129 Kč

Dovedete si představit svět bez elektřiny a bez automobilismu? Svět bez počítačů a telefonů, televize a letadel? Svět bez distribuce potravin a léků? Paralelním světem katastrofického sci-fi románu TMA Ondřeje Neffa (Milenium Publishing s.r.o., Chomutov 1998) nás znovu a po svém provádí Jan Kovanic, jinak též autor "Šamanova doupěte", rubriky Neffových internetových novin "Neviditelný pes".

Pokud jste TMU nečetli, nemusíte zoufat. BLACKOUT se o ni neopírá, vytváří samostatnou strukturu. Začíná však stejně - v pátek 17. dubna 1998. Tento den náhle přestanou fungovat elektrony v technických zařízeních. Že by mimozemšťané? S těmi se však v díle nesetkáme. Jen s normálními lidmi, které známe ze svého okolí, z historických románů i ze zpráv o současném Balkánu.

Začátek románu v krátkých epizodách vykresluje úděsné katastrofy i nezištnou pomoc jejich obětem, ale i hyenismus "slušných" občanů. Po zničení energetických i telekomunikačních sítí se rozpadají i struktury sociální a mocenské. Vznikají ostrůvky moci kolem silných osobností. Sledujeme vzestup Barona z Telekomu, jeho vítězství i prohru. Skutečnými hrdiny románu jsou však Rezkovi: Drobná devatenáctiletá dívenka Petra, její přerostlé dvojče Pavel, matka Hana a otec Petr. Při sledování jejich osudů prožíváme kruté boje v Praze, kde se hrdinsky válčí o vládu nad českou kotlinou zbraněmi i zradou, zatímco na venkovské usedlosti poblíž jihočeského Borotína je tvrdá zemědělská dřina zcela všední věcí.

V Čechách zuří Černá smrt i boje místních kondotiérů, sviští šipky z kuší a duní výstřely z tanků, ale čajový plnoplachetník s námi odpluje do Ameriky, kde navzdory mistrům žánru trvá civilizace. Potkáme zde i současného prezidenta Clintona a budoucího prezidenta Gorea, pobudeme v hluché radioastronomické laboratoři.

Doma se dotkneme špiček naší současné politické scény, ale borotínské vesničany spíše zajímá daňová politika táborských hejtmanů. Havel, Klaus, Zeman, to jsou jen jména z dávných pověstí. Zažijeme vzkříšení Vernovských rekvizit - parních strojů a vzducholodí, i středověkých krutostí. Bude odkryto tajemství hlubočepského lomu. Telepatie náhle funguje. Ovládání náhodných jevů zničí skupinu zabijáckých žoldáků. Nakonec přece jen o sobě dají vědět mimozemšťané svojí kosmickou stavbou. Dostane se nám vysvětlení, prolneme se i Vesmírem. Román končí v hlubině bezpečnosti domova.

V knize je vše, co má ve správné sci-fi být: Katastrofy, dobrodružné cesty, pokročilé technologie a primitivismus, překvapení, bitvy i šarvátky, láska, trochu sexu i sentimentu, a kdo si dá dobrý pozor, nalezne i skrytý ironický humor.

O výše zmíněném se budete moct přesvědčit již brzy na Sardenu....

redakce


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...