28.9.2023 | Den české státnosti


LITERATURA: Staronová česká katastrofická science fiction

18.12.2009 15:16

Blackout Jan KovanicTOPlistNová česká katastofická science fiction

Blackout - Tma podruhé / Jan Kovanic

Vydala Grada 1999, 224 stran, cena 129 Kč

Dovedete si představit svět bez elektřiny a bez automobilismu? Svět bez počítačů a telefonů, televize a letadel? Svět bez distribuce potravin a léků? Paralelním světem katastrofického sci-fi románu TMA Ondřeje Neffa (Milenium Publishing s.r.o., Chomutov 1998) nás znovu a po svém provádí Jan Kovanic, jinak též autor "Šamanova doupěte", rubriky Neffových internetových novin "Neviditelný pes".

Pokud jste TMU nečetli, nemusíte zoufat. BLACKOUT se o ni neopírá, vytváří samostatnou strukturu. Začíná však stejně - v pátek 17. dubna 1998. Tento den náhle přestanou fungovat elektrony v technických zařízeních. Že by mimozemšťané? S těmi se však v díle nesetkáme. Jen s normálními lidmi, které známe ze svého okolí, z historických románů i ze zpráv o současném Balkánu.

Začátek románu v krátkých epizodách vykresluje úděsné katastrofy i nezištnou pomoc jejich obětem, ale i hyenismus "slušných" občanů. Po zničení energetických i telekomunikačních sítí se rozpadají i struktury sociální a mocenské. Vznikají ostrůvky moci kolem silných osobností. Sledujeme vzestup Barona z Telekomu, jeho vítězství i prohru. Skutečnými hrdiny románu jsou však Rezkovi: Drobná devatenáctiletá dívenka Petra, její přerostlé dvojče Pavel, matka Hana a otec Petr. Při sledování jejich osudů prožíváme kruté boje v Praze, kde se hrdinsky válčí o vládu nad českou kotlinou zbraněmi i zradou, zatímco na venkovské usedlosti poblíž jihočeského Borotína je tvrdá zemědělská dřina zcela všední věcí.

V Čechách zuří Černá smrt i boje místních kondotiérů, sviští šipky z kuší a duní výstřely z tanků, ale čajový plnoplachetník s námi odpluje do Ameriky, kde navzdory mistrům žánru trvá civilizace. Potkáme zde i současného prezidenta Clintona a budoucího prezidenta Gorea, pobudeme v hluché radioastronomické laboratoři.

Doma se dotkneme špiček naší současné politické scény, ale borotínské vesničany spíše zajímá daňová politika táborských hejtmanů. Havel, Klaus, Zeman, to jsou jen jména z dávných pověstí. Zažijeme vzkříšení Vernovských rekvizit - parních strojů a vzducholodí, i středověkých krutostí. Bude odkryto tajemství hlubočepského lomu. Telepatie náhle funguje. Ovládání náhodných jevů zničí skupinu zabijáckých žoldáků. Nakonec přece jen o sobě dají vědět mimozemšťané svojí kosmickou stavbou. Dostane se nám vysvětlení, prolneme se i Vesmírem. Román končí v hlubině bezpečnosti domova.

V knize je vše, co má ve správné sci-fi být: Katastrofy, dobrodružné cesty, pokročilé technologie a primitivismus, překvapení, bitvy i šarvátky, láska, trochu sexu i sentimentu, a kdo si dá dobrý pozor, nalezne i skrytý ironický humor.

O výše zmíněném se budete moct přesvědčit již brzy na Sardenu....

redakce


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...