27.4.2024 | Svátek má Jaroslav






LITERATURA: Pevnost 1/2007, za stejnou cenu více muziky

15.1.2007

Pevnost 1 2007TOPlistDo nového roku nás přivítala také lednová Pevnost a přinesla celkem příjemné překvapení v podobě mediální podpory a spolupořadatelství literární soutěže elektronického věku Vidoucí 2007, ale o tom se už zmínil šéfredaktor magazínu Tomáš Němec v úvodním sloupku.

Publicistika

Rubrika Co se děje... Stručně připomenula, že do uzávěrky dalšího ročníku soutěže O nejlepší fantasy 2007 zbývá už jen pár měsíců, trošku jako z bulváru se zmínila o dýce a soutěži Miss Abanar serveru www.miss-abanar.hu.cz. O svých plánech v tomto roce pak informovali Antonín Kudláč, Richard Šusta a Dušan Fabian.

Martin Fajkus určitě potěšil mnoho fanoušků světa DragonLance a přiblížil alespoň trochu rozsáhlost světa Čarodějů z pobřeží (Wizards of the Coast), kam spadají veličiny jako Forgotten Realms, Eberon, Magic: The Gathering a již zmíněný DragonLance.

Pevnost 1 2007Rozsáhlejší recenzí pak Jiří Popiolek potěšil příznivce space opery, military a hard sf. Jakési preview nového románu Žoldnéři Tomáše Bartoše společně s ukázkou ukazuje, že také našinci se pomalu dokáží obout do pořádné scifárny po vzoru Webera, Ringa nebo Shelleyho. Kniha by mělo spatřit světlo světa v únoru díky nakladatelství Poutník a podle krátkého poutacího textu to vypadá, že se máme na co těšit.

Ziřin Bulvár Alfa Ralfa stručně připomenul proběhnuvší akce z přelomu listopadu a prosince, o nichž jste se z většiny mohli přečíst na Sardenu, samozřejmě občas prošpikované odlehčejšími zmínkami ze soukromí slavných fanů.

Před Vánoci se milovníci brakové literatury dočkali dlouho avízovaného a očekávaného románu Stroncium Jiřího Kulhánka, což byl jeden z důvodů, proč oprášit prach z jeho starších děl a připomenout je čtenářům v podobě článku Martina Fajkuse, osobně jsem byl překvapen zjištěním, že před romány si pan Kulhánek vyšlapal cestu k úspěchu několika povídkami.

Literární rozbor díla doplňuje rozhovor s tímto fenoménem, který pro své čtenáře připravil Tomáš Němec a ukázal tak lidský rozměr modly současného milovníka akční četby. Vše samozřejmě ochuceno třešničkou na dortu v podobě životopisného medailónku.

Literární novinky Martina Šusta nabízí pohled do budoucnosti na knižním trhu a představují nám zajímavé kousky, které brzy najdeme na knižních pultech. Ve svém sloupku čtenáře obohatí o osobní zkušenosti ze soužití s kočkou, ostatně v lednovém čísle časopisu se jich ještě pár objeví.

Letmo se zastavíme u vědomostního kvízu o ceny, zjišťujícího vaše znalosti ohledně Eragona a s Jiřím Popiolkem se podíváme na unikátní projekt antologie Trochu divné kusy, jejíž název v prosinci obohatila dvojka. Kdo má rád kvalitní anglofonní povídkovou tvorbu, pak určitě neprohloupí, když si udělá radost čerstvým výtiskem TDK 2. Oproti dílu prvnímu je řazení autorů upraveno podle toho, zda-li v ČR již nějakou tu práci publikovali či nikoli. V následujících recenzích se objevilo několik knih, jennž by stály za hřích, přesto jsem se poprvé nahlas zasmál u Stroncia, lépe řečeno, zasmál jsem se u hodnocení této knihy.

Povídky

Zručné povídkářce Lucii Lukačovičové by měl v roce 2007 vyjít román Vládci času, ono čekání nám pak zpestří akční fantasy ze současnosti, v níž spolu bojují dva tábory paranormálně nadaných jedinců. Jedni se snaží odstranit z povrchu zemského lidskou nákazu a ti další nás samozřejmě brání. Dost času na smrt magicky vtahuje do děje skrze skvěle vytvořené charaktery, živoucí scény, trochu magie a napínavě budovaný příběh.

Druhý příběh nás naopak zanese tisíce let do minulosti, kdy ještě kvetla říše podél toku Nilu. Daniela Mičanová oprášila své poznámky o historii a zvycích starého Egypta, které upotřebila při práci na své "upírské trilogii". Dívka a divotvůrce obratně pracuje s mystérii, napětím a fakty, takže se při četbě dozvíte něco ze života a mytologie z povodí Nilu a přitom si užijete pohádkově přitažlivé vyprávění o nezbedné dívčině Naneferkaptaze a jejím přetváření v ženu. Uvolněnou četbu pak završuje vtipná, úsměvná a úderná pointa. Nesmím zapomenout připomenout, že svou roli tu hraje kocour Monca.

A zase trocha té publicistiky.

Juraj Červenák si připravil seriál o psaní epické fantasy, velice poučný text podpořený letitou zkušeností má svou váhu a rozhodně neunudí jako úmorné opisování z tabule. Dozvíme se, že k psaní potřebujeme spoustu důležitých maličkostí, bez jedné věci se však neobejdeme. Nemusíte mít vyprávěcí talent nebo dostatek neotřelých nápadů. Nejdůležitějším je obrnit se bezmeznou trpělivostí a pečlivostí. Jsem zvědav, jestli si mladí grafomani vezmou jeho rady k srdci a omezí výskyt balastu na četných povídkových serverech. Jaroslavu Jiranovi se lkaní nad strašlivou neznalostí češtiny vyplatilo a příspěvky do Ikara již nebylo utrpení číst. Buďme trpěliví, však uvidíme.

Třetí částí se musíme rozloučit s úryvky z knihy rozhovorů A. Sapkowského a Stanislawa Bereśe. Tato poučná sondo do dob husitů a křížových výprav mi bude chybět.

Listárna a vůbec celá redakce byla překvapená jedním upřímným doznáním. V minulém čísle, pokud si vzpomínáte, redakce vyčinila pisatelům za spousty chyb a jeden z viníků se pokorně omluvil a pro příště přislíbil, že si dá pozor.

Po oficiálním vyhlášení Vidoucího 2007 následuje šestnácti stránková příloha časopisu Dech draka. Oproti klasickému vydání se změnilo pouze to, že z dvouměsíčníku se stal měsíčník prostým rozdělením dva a třiceti stran na polovinu.

Hry, filmy, seriály, prostě zbytek pravidelných rubrik

Daniel Bimka nás pravidelně informuje o novinkách z oblasti deskových her, tentokrát však nepředstavil nic z oblasti fantastiky, ale neobyčejně chytlavou gamesu Formula Dé, která věrně kopíruje situace z televizních obrazovek nám známé Folrmule 1 a umožňuje zabavit se dvěma až deseti hráčům.

Následuje ukázka z příští knihy edice Pevnost. V tomto čísle si můžete užít historické fantasy Zdeňka Žemličky Čas rytířů (osmnáctý svazek) a v příštím vydání je na řadě dystopická sf Josefa Pecinovského nesoucí název Plástev jedu. Pevnost tak nejmladší generaci představuje úspěšná domácí díla devadesátých let.

Ve filmové rubrice nás Ondřej Jireš natěší na Dokonalý trik, tedy filmovou adaptaci výborného románu C. M. Priesta Nežádoucí efekt. Pokud máte rádí kvalitní podívanou, záhady, iluzionisty a Nikolu Teslu, pak byste se v těchto dnech měli vydat do nejbližšího domu pohyblivých obrázků.

Daniel Storch nás pozve na umělecky povedený Parfém: Příběh vraha, pojednávající o parfumáři Jean-Baptistu Grenouillovi, jehož příroda obdařilu vskutku neobvyklým darem. Film určitě stojí za shlédnutí, upozorňuji vás, že se vám nemusí podařit ztotožnění se s hlavním hrdinou. Vojtěch Čepelák naproti tomu varuje před navštívením snímku Eragon a v tomto s ním musím naprosto souhlasit. Na DVD pak zkuste parodicky pojatý horor Slimák a pouze sběratelé se mají zaměřit na osmého Hellraisera s podtitulem Pekelný svět.

Jiří Pavlovský upozorní na seriálový hit minulého roku. Nebojte se, nejde o třetí sérii Ztracených, ale o Hrdiny. Heroes spojují v napínavém a temném odstínu životní osudy několika obyčejných lidí, kteří se stali superhrdiny, jenže ne každý z nich hraje nezbytně kladnou roli.

Ďuro Červenák se rozpovídá o osudech Jacksonova ztvárnění Hobita, nabídne několik zajímavostí a novinek ze světa filmu, z nichž si dovolím vypíchnout chystané 3-D zanimování modrých skřítků v bílých čapkách a dupačkách. Ano, šmoulové jsou od dob Ohníčku nezničitelní.

Saša Pavelková představí kočičí anime a legendu maneki neko. Z animáků si pak můžete vybrat Můj soused Totoro, Hakkenden, Kocourova odplata a další... Své zážitky z Fénixconu popíše Darth Zira.

Petra Neomillnerová poblázní již tak zhýralou mládež staro-novým trendem tetování - rodiče nebudou nadšeni - tentokrát zjizvování. Popřeje nám hodně úspěchů do nového roku a natěší na to, co si pro nás přichystala pro příští vydání.

Františka Vrbenská si připravila cyklus uchvatných článků o historii, po ikarijských povídáních o mýtech a bájích vtrhla na stánky Pevnosti s informacemi o ženách, které začarovaly dějiny. Samotný text pojala jako rozhovor s duchem zesnulé královny Tomyris, která v šestém století před Kristem porazila krále králů Kýrose II. Velikého.

V závěru nás Simon Rothas zasvětí do jedné z odnoží LARPu - do Living fantasy.

Tak asi tolik a ještě něco navíc naleznete v lednové Pevnosti. S chutí do čtení, soutěžení, dobrodružství...

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...