26.11.2020 | Svátek má Artur


LITERATURA: Levné knihy v Levných knihách: cyklus XEELEE

14.5.2010 0:05

Časupodobné nekonečno Stephen Baxter XeeleeTOPlistČas je relativní – deset let není příliš dlouhá doba, a přesto to je s trochou nadsázky polovina jedné generace fanoušků science fiction. A právě před deseti lety se na knihkupeckých pultech objevila první kniha z fenomenálního Baxterova cyklu XEELEE.

Tento cyklus britského autora Stephena Baxtera je jedním z nejpropracovanějších a nejzajímavějších hard SF cyklů, které v češtině vyšly. Navíc pravděpodobně jeho historie zahrnuje nejrozsáhlejší období, neboť díky schopnosti pohybovat se v čase dopředu i dozadu zahrnuje období od zhruba 15 miliard let v minulosti do období 5 milionů let v budoucnosti.

Baxter tento svůj cyklus průběžně psal po celou svoji spisovatelskou kariéru, která započala v roce 1987 – první Baxterova publikovaná povídka se jmenovala The Xeelee Flower a vyšla v magazínu Interzone v roce 1987. K této postupně doplňoval další povídky, v letech 1991 až 1994 pak publikoval celkem 4 romány odehrávající se ve světě XEELEE, a tuto prvou řadu cyklu ukončil v roce 1997 povídkovou sbírkou Vacuum Diagrams, do níž zařadil (případně v mírně upraveném znění) všechny do XEELEE cyklu patřící povídky publikované v letech 1987-1995.

Proud Stephen Baxter XeeleeNedalo mu to však a i po roce 1997 se k cyklu XEELEE znovu a znovu vracel – v roce 2000 publikuje několik rozsáhlejších novel (zejména „Prach reality“ a „Na orionské frontě“), v publikování povídek patřících do tohoto cyklu pokračuje i v pozdějších letech. V letech 2003-2005 publikuje celkem 3 romány patřící do další řady cyklu nazvané XEELEE: DESTINY’S CHILDREN, a v roce 2006 k nim přidává povídkovou sbírku Resplendent zahrnující převážnou většinu (celkem 19) povídek publikovaných po vydání sbírky Vacuum Diagrams.

Zatím posledním Baxterovým příspěvkem do tohoto cyklu je v roce 2009 samostatně vyšlá novela Starfall.

V tomto cyklu naleznete v mimořádně čtivé poloze vše, co do dobré hard SF patří. Technické vynálezy, generační loď vypravenou na let dlouhý 20.000 let, mimozemské civilizace Squeemů a Quaxů, které okupují lidmi ovládané planety, cestování v čase a to vše z povzdálí sleduje rasa mocných Xeelee. V řadě XEELEE: DESTINY’S CHILDREN dokonce lidstvo se s rasou Xeelee dostane do válečného střetu.

Prstenec Stephen Baxter XeeleeNakladatelství Laser-books se v roce 2000 chopilo tohoto mimořádného cyklu a do roku 2005 vydalo všechny 4 romány patřící do prvé řady cyklu: jedná se o Vor (Raft; 1991) vydaný v roce 2000, Proud (Flux; 1993) vydaný v roce 2001, Časupodobné nekonečno (Timelike Infinity; 1992) v roce 2002, a konečně Prstenec (Ring; 1992) vydaný v roce 2005. Při náhodném procházení internetových stránek Levných knih jsem zjistil, že jako novum se na nich objevila nabídka posledních tří uvedených románů – každý za cenu 49,- Kč.

Pro mladé fanoušky hard SF, kteří tento Baxterův cyklus minuli a kteří mají rádi technickou sci-fi ve stylu Clarka či Benforda, se jedná o mimořádnou příležitost, jak mít za málo peněz hodně muziky.

A nemusí Vás trápit, že v nabídce Levných knih není první román cyklu Vor – jeho návaznost na další knihy cyklu je naprosto minimální a jeho znalost není nezbytná pro pochopení propracovaného a složitého světa Xeelee.

Lze snad ještě dodat, že nakladatelství Laser-books má v edičním plánu (bohužel již velmi dlouhou dobu) i vydání povídkové sbírky Vakuové diagramy, takže po jejím vydání bude mít český čtenář k dispozici kompletní první řadu celého cyklu.

Jiří Halama


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...