LITERATURA: Bleskovky 29
35 let oslavil slovenský bard Juraj Červenák. Celá redakce mu přeje hodně štěstí, zdraví, lásky a krásné múzy, které ho budou neustále líbat na čelo. Na závěr dodáme, že aktuálně si můžete přečíst Ďurovu povídku Turkobijce v antologii Memento mori Ondřeje Jireše (recenze se na Sardenu objeví v následujících dnech).
V nakl. Laser-books vyšla jako 22. kniha z řady Mistrovská díla SF kniha Briana W. Aldisse s názvem Temné světelné roky. O překlad se postarala Naděžda Paboučková a o obálku Tomasz Maroński.
UTODI jsou bytosti podobné mohutným zvířatům. Disponují fyzickými a mentálními silami, jež se nepodobají ničemu, co znají lidé. Nejlépe se cítí uprostřed bláta a neporušené přírody. Jejich svět je směsicí podivuhodné filozofie a neméně podivné technologie. Konfrontace těchto zvláštních bytostí neznajících bolest a žijících po tisíc let s násilnou a agresivní povahou lidské rasy jakoby předurčuje osud Země. Román je klasickou sf o prvním kontaktu se zástupci mimozemské civlizace. Britský spisovatel Aldiss je autorem s velkou představivostí, každá jeho kniha je osobitá a zajímavá. Temné světelné roky potvrzují zaslouženou pověst autora, jenž se po zásluze stal nositelem titulu Velmistra žánru.
Ti z vás, kteří nestihli křest románu Míly Lince Stín černého hvozdu v Městské knihovně na Smíchově, mohli navštívit další, který proběhl ve čtvrtek 25. června v pražském Krakatitu od 17:00. Křest doprovázela podpisovka autora. (recenze se na Sardenu objeví v následujících dnech)
To ráno, kdy říčka Bělava přinese mrtvé tělo, se změní mnohé. Za zdmi Kozího hrádku se probudí zlo z Vrchoviny. Kejklíř Žibřid zaspí schůzku se smrtí. A Richard z Línavce, pán z Nemanic, chudý jak kostelní myš, se postaví démonům minulosti i nepřátelům z masa a kostí. Klasický fantasy příběh plný odvahy i zbabělosti, intrik i lásky, zrady i přátelství vedoucího až za brány smrti.
Ale svět není tak černobílý, jak by se mohlo zdát... (anotace)
24. června 2009 vyjde jako osmnáctý svazek edice New weird nakl. Laser-books román Chiny Miévilla Město a město. (recenze se objeví v násl. dnech) Když je v pozoruhodném, omšelém městě Besźel, kdesi na okraji Evropy, nalezeno tělo zavražděné ženy, vše nasvědčuje tomu, že inspektora Tyadora Borlúa z Oddělení mimořádných zločinů čeká další rutinní vyšetřování. Ale s postupujícím pátráním začínají důkazy poukazovat na spiknutí mnohem podivnější a vražednější, než si vůbec dokázal představit. Netrvá dlouho a práce nejen jeho, ale i jemu blízké vystavuje nesmírnému nebezpečí. Borlú se musí vydat do jediné metropole na světě, která je stejně zvláštní jako ta jeho, přes hranici, která nemá obdoby. Město a město, s odstíny Kafky, Philipa K. Dicka, Raymonda Chandlera a románu 1984, je detektivka dosahující závratných metafyzických a uměleckých výšek.
Juraj Červenák, známý a oblíbený slovenský spisovatel, aktualizoval svoje stránky. A je to změna pořádná, viditelná a rozhodně k lepšímu. Jasně se tu můžete dozvědět o autorovi, jeho knihy naleznete chronologicky v bibliografii. Každý den se pak seznámíte s krátkými filmovými recenzemi autora, které páše na CSFD. Fanoušci se seznámí s jeho připravovanými projekty, mezi které určitě patří nedávno vydaný první román cyklu o Báthorym. Své dotazy můžete vyjádřit v diskuzi. Neváhejte a podívejte se sami...
Campbellova cena se začala udělovat v roce 1973 za významné scifistické dílo s rozsahem románu. Cena Theodora Sturgeona se uděluje od roku 1987 a vznikla na počest a věčnou památku Teda Sturgeona.
Letošní vítězové byli oznámeni brzy, ale slavnostní vyhlášení proběhne až 10 července na Campbell Conference v Lawrence (Kansas, USA).
Romány Little Brother (Tor) Cory Doctorowa a Song of Time (PS Publishing) Iana R. MacLeoda při udílení získaly stejný počet hlasů a vyhrály pamětní cenu Johna W. Campbella za rok 2008. Jedná se o třetí remízu v historii soutěže.
Novela The Ray Gun: A Love Story Jamese Alana Gardnera (Asimov's 2/08) vyhrála pamětní cenu Theodora Sturgeona.
Na agenta JFK a Festival fantazie nás lákal JWP: Ahoj lidi, mám pro Vás docela zajímavou informaci o příštím víkendu: Celý tým JFK se účastní letního Festivalu fantazie v Chotěboři, a to ten hlavní prodloužený víkend (3 – 6. 7.). V sobotu Vás tedy zveme na již obvyklý dvouhodinový blok Agent JFK, tentokrát pojatý jako takřka výhradně literární. S Mirkem jsme hodili řeč a dohodli jsme se, že tentokrát trošku pozměníme koncepci – přece jen už to je v pořadí nejmíň patnáctá samostatná přednáška o JFK a jeho světě (a to si ještě vemte Randalfovy přednášky, samostatný JFK con, Randalfův a Mirkův Koprcon, moje povídání na mezinárodním Světu knihy, v knihovně v Kutné Hoře…). Tentokrát to pojmeme spíše jako pásmo autorských čtení – a jak se znám, samozřejmě mezitím do toho budu kafrat a drtit naše milé spoluautory otázkami na tělo. Tudíž – co Vás čeká... (JWP)
Najbohatšia britská spisovateľka a duchovná matka mladého čarodejníka s jazvou na čele Joanne Kathleen Rowlingová bola obvinená z plagiátorstva. Obvinenie vzniesli správcovia pozostalosti Adriana Jacobsa, spisovateľa, ktorý v roku 1987 napísal knižku pre deti The Adventures of Willy the Wizard – No 1 Livid Land.
Podľa obvinení by mali byť podstatné časti spomínanej knihy súčasťou štvrtého pokračovania, Harry Potter a ohnivá čaša, v angličtine vydaného v roku 2000... (zdroj: Fantazia.sk, autor Ceos)