27.4.2024 | Svátek má Jaroslav






LIDÉ: Veselá a smutná oznámení

30.3.2006

Ludmila FreiováJménem svým a zajisté i celého Čsl. Fandomu se omlouvám za opožděná blahopřání a přesto si dovoluji zpětně, leč o to upřímněji poblahopřát.

15. března 1926 se narodila paní Ludmila Freiová. První román Letní kursy vydala v roce 1977. V roce 1998 se její kniha Čas mimo čas dostala do nominací na ceny Akademie. Na Sardenu zaujala zejména seriálem o Jazyku naší fantastiky. Nakladatelství Triton ji k narozeninám nadělilo druhé vydání jejího románového debutu Letní kursy.

Zdeněk RampasPan prezident Zdeněk Rampas se narodil 18. března 1956 v Jičíně. Vystudoval MFF UK obor algebra v roce 1980. Po škole nastoupil do VÚMS Praha (1980-92) jako výzkumný pracovník v oboru funkčního testování osazených desek. V roce 1992 nastoupil do firmy APRO s.r.o. V roce 1984 se oženil s Michaelou Semíkovou a má s ní dva kluky Zdeňka (1985) a Pavla (1988). Mezi jeho zájmy patří matematika, literatura, programovací jazyky.

Petr Holan23. března 1956 poprvé otevřel oči a oznámil světu, že s ním má počítat Petr Holan alias Pagi. Ve světě SFFH je známý jako organizátor, překladatel a šéfredaktor Sardenu, sci-fi sekce Neviditelného psa. V současnosti je stále rozvedený a má dvě děti, Ondřeje a Jitku, které sebou velice často vozí na různé akce a cony. Vystudoval MFF UK Praha 80. V roce 1979 byl zakládajícím členem SF klubu při MFF UK Praha. Do roku 1994 byl členem Parcorán klubu. Inicializoval vznik Interkomu a vytvořil jeho název. Člen první Koordinační komise. Z díla můžeme uvést jeho překlady pro fanziny, časopisy a tisíce článků pro tento web.

Martin Šust25. března před 29 lety přivítal na tento svět také Martin Šust. Martin Šust je autor Slovníku autorů anglo-americké fantastiky, v němž zůročil mnohaletou práci. Od té doby se s ním setkáváme nejenom na stránkách četných periodik skrze jeho editorskou činnost. Minulý rok si splnil další ze svých snů a v nakladatelství Laser mu vyšla reprezentativní sbírka Trochu divné kusy. Letos se nejspíš dočkáme TDK 2 a dokončení Slovníku autorů.

Přejeme Vám všechno nejlepší!

1. března 2006 navěky odešel Ronald Anthony Cross, příčinou byla mozková mrtvice. Cross se narodil 12. září 1937. V žánru debutoval povídkou The Story of Three Cities (1973). První román Prisoners of Paradise pak vydal v roce 1988. Popsal v něm rozsáhlý futuristický objekt nebývalých rozměrů bez existence cesty k úniku. V češtině jsme se mohli setkat s jeho dvěma povídkami Hermes a kouzelná helma (F&SF 2/92) a Všechny cesty do města teelee (F&SF 1/94).

John Morressy20. března 2006 zemřel John Morressy, duchovní otec čaroděje Kedrigerna a jeho krásné ženy Princezny. V několika knihách o čarodějovi Kendrigernovi mnoha čtenářům dokazoval, že není jen mistrem humoru, ale stejně dobře ovládá i vážnou fantasy, SF nebo třeba i bajku. Nejenom ti, kdož si jeho úsměvné ale i moudré příběhy oblíbili, budou nejspíš jeho smrtí velice zklamáni. Poslední jeho povídka Vlna zločinnosti na hradu Malveillant (The Unpleasantness at Le Chateau Malveillant, F&SF duben 2004, překlad Petr Caha) u nás vyšla v únorovém čísle magazínu F&SF 2006. Český čtenář si může zavzpomínat přečtením jedné z jeho čtrnácti u nás vydaných knih (dvanáct z nich patří do cyklu o Kedrigernovi). Ostatně povídku Mladý Kedrigern a první kouzlo věnoval všem "Těm, kteří si dávají práci s učením druhých, a těm, kteří se snaží, aby se něco naučili."

O smrti Davida Feintucha a Stanislava Lema, stejně jako Octavie Butlerové, jsme už měli nemilou povinnost informovat. Každá z těchto ztrát je také pro nás v určitém smyslu osobní, zvláště pokud jsme měli možnost seznámení se s autory skrze jejich nesmrtelná díla.

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...