Levná DVD na stáncích: horor Mlha
Není mlha jako mlha – o tom by mohl nejlépe vyprávět John Carpenter, zvláště shlédl-li v roce 2005 Wainwrightův nepovedený remake svého hororu z roku 1980.
Ale režisér Frank Darabont se v roce 2007 dostal také do pořádné mlžné polízanice. To tehdy navštívil stát Maine, kde se od dob, kdy v něm počal vládnout pevnou rukou Štěpán král, dějí neustále samé podivné, strašidelné a hrůzné věci.
Tentokrát přišla bouře, po ní přišla mlha – a v mlze krvelačné obludy pocházející možná snad až ze samého pekla, rozhodně však ne z matičky Země.
V tu dobu byl Frank Darabont zrovna v malém městečku Bridgton, kde si chtěl v supermarketu nakoupit zásoby potravin. Mlha a obludy v ní však nedovolily ani jemu, ani osmdesáti dalším zákazníkům supermarket opustit. Naštěstí měl Frank u sebe kameru, a tak mohl události oněch památných chvil pro nás zaznamenat.
A udělal to kvalitně a dobře.
Darabontův film Mlha byl natočen na motivy stejnojmenné novely Stephena Kinga pocházející z Kingova dle mého názoru nejšťastnějšího povídkového období, z něhož shrnul svá malá dílka zejména do dvou povídkových sbírek, a to Noční směna (Night Shift; 1978) a Mlha (Skeleton Crew; 1985).
Zatímco u většiny svých raných povídek King jakoby drží svou fantazii na uzdě, takže po jejich přečtení si čtenář řekne: „Vždyť se to mohlo klidně stát!“, v novele „Mlha“ se King nijak nekrotí a na zemský povrch přivádí díky nepovedenému vědeckému experimentu bestie z jiných dimenzí. Na rozdíl od jiných povídek toho období je také novela „Mlha“ výrazně akčnější, když scény přímého ohrožení zákazníků supermarketu bestiemi se střídají se scénami (sice poklidnějšími, rozhodně však ne méně dramatičtějšími), co faktické a bezprostřední ohrožení dělá s psychikou lidí v malém uzavřeném prostoru. Někdo začne pít, někdo hledá viníka, někdo hledá oběť, která by mohla lidstvo vykoupit.
Věnuji se podrobněji Kingově povídce proto, že Darabontův film Mlha je v podstatě téměř doslovným převedením (scénář je rovněž Darabontovo dílo) novely na filmové plátno. Pouze konec je částečně odlišný.
U Kinga jsme totiž zvyklí, že naprostá většina jeho děl (výjimkou je třeba román Řbitov zviřátek) nekončí vyloženě špatně – když nic, zůstává zachována alespoň naděje. Darabontův filmový přepis však sice zachovává naději pro lidstvo, ale pro hlavního hrdinu tato naděje nemá a už nikdy ani nebude mít smysl.
Závěr filmu je velice silný, překonává dokonce závěr novely, a bylo by vyloženě unfair jej sdělovat předem. Ale pokud se rozhodnete Darabontův film shlédnout, máte se v jeho závěru rozhodně na co těšit.
Film Mlha není žádné veledílo ani opus jako Zelená míle nebo Vykoupení z věznice Shawshank. Je to poctivý béčkový horor se střídmým využitím počítačové animace, který působí tak lehce, že to vypadá, jako by jej Darabont točil pro vlastní potěšení. Je to jednohubka – sice na jedno použití, ale s výraznou a hutnou chutí.
Film Mlha vyšel jako příbal Aha a na stáncích se objevil ve čtvrtek dne 25. března 2010.
Mlha (The Mist), USA, 2007
režie: Frank Darabont
hrají: Thomas Jane, Marcia Gay Hardenová, Laurie Holdenová, Andre Braugher