17.5.2022 | Svátek má Aneta


KOMIKS: Pohádky ze života

16.11.2010 12:00

Tento Vhrstiho text naleznete na autorově blogu i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.TOPlist

Pohádkové příběhy ze současnosti se silně politickým podtextem, které nemají šanci na dobrý konec, navíc v podobě bezeslovného komiksu – to je pozoruhodný projekt francouzské výtvarnice skrývající se pod značkou mad meg Pohádky ze života. Cyklus začala kreslit v roce 2004 a vložila do něj své obavy z mezinárodní politické, ekonomické i společenské situace, jíž podle všeho seznává značně neutěšenou. Černobílé pohádkové komiksy, z nichž zmizely všechny zázraky a kouzla, jsou nelítostné a plné černého humoru. Kromě všudypřítomného pesimismu a beznaděje vás však čeká jedinečný výtvarný zážitek.

I druhý nový komiks, který tu chci představit, je o politice. V zásadě se z něj dozvíte, že předvolební kampaně budou v budoucnosti nesrovnatelně děsivější, než jste si kdy dokázali přestavit. Na vlastní kůži se o tom ve třetím sešitě série Transmetropolitan s názvem Rok parchanta přesvědčí jeho hlavní hrdina – novinář Spider Jerusalem. Kyberpunkovou sérii tvořili v letech 1997–2002 scénárista Warren Ellis a výtvarník Darick Robertson.

Populární počítačová hra WarCraft se znovu připomíná v komiksovém příběhu World of WarCraft: Hodina stínů I – Dračí země. Jorad se s Tyrygosou dostanou temnou bránou ze Země přízraků do kraje plného nebezpečných draků, jejichž pánem je rytíř smrti. Jelikož Jorad potřebuje dračí energii ke svému uzdravení, bude muset rychle něco vymyslet.

Další fantasy sérií je Kannonina ruka, jíž v češtině vyšel třetí díl. Prastarý buddhistický artefakt s netušenou mocí ovládl mysl Maa Mikamima. Teď po něm jdou poručík Ken a mystici Garamy, temná tajemství své minulosti odkryje tajemný bojovník Ryo. A démon se probouzí… Jelikož se v komiksu sekají hlavy, je prý pro čtenáře mladší osmnácti let nevhodný.

Třetím dílem pokračuje i manga Elegie pro ovečku, v níž jde zase pro změnu o lidskou krev, po níž kvůli tajemné nemoci touží sourozenci Kazuna a Mizuna Takashirovi. Moderní variace na upírské příběhy se však celkem úspěšně vymyká zaběhnutým žánrovým klišé.

Úplně novou mangou je na českém trhu série Ve službách Nuly vyprávějící příběh nešikovné studentky Tristainské kouzelnické akademie, která si ve svém paralelním magickém vesmíru nedopatřením vykouzlí kluka ze současného Japonska. Komiks se stal ve své zemi natolik populárním, že se podobně jako mnoho dalších, dočkal i své animované verze.

Mimochodem – velmi populární je v Japonsku i autor komiksů a animovaných seriálů Leiji Matsumoto (*1938). Začátkem listopadu dostal dokonce Řád vycházejícího slunce, který uděluje japonská vláda, a jehož historie se datuje od roku 1875!

O tom, jak je komiks v Japonsku všeobecně populární, svědčí i tato zpráva: Šedesátého čísla seriálu One Piece, který píše a kreslí pětatřicetiletý Eiichiro Oda, se prodaly dva miliony kusů. Co víc – nadšení fanoušci stačili zkoupit přesně 2 094 123 kopie během pouhých čtyř dní!

V západním, a to nejen komiksovém, světě je hvězdou číslo jedna Neil Gaiman. Autor bestsellerů Nikdykde či Amerických bohů, kultovní komiksové série Sandman a filmů jako Hvězdný prach či Koralína se narodil 10. listopadu 1960. Ano, Neilu Gaimanovi bylo minulý týden padesát.

Ve spolupráci s Vhrstiho blogem.

Vhrsti


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...