28.9.2021 | Den české státnosti


FILM: Říše hraček (Mr. Magorium's Wonder Emporium)

12.3.2008 0:05

Říše hraček - poster 1TOPlistPokud někomu budu tvrdit, třeba vám, že Říše hraček je nejlepším dětským filmem uplynulého roku, zahrávám si s mnoha nesouhlasnými reakcemi z vaší strany, ale co na tom, když jsem po dlouhé době viděl tak hravý, optimistický film, kde nezadrhávala jediná scéna či věta. Každý, kdo dokáže přistoupit na hru tvůrců, bavit se a nechat se unášet výborným scénářem - vtáhnout se do děje a prožít příběh o panu Edwardu Magoriovi (možná šišlající, ale přesto kouzelný a zářící Dustin Hoffman), který se po dvě stě čtyřiceti třech letech rozhodne odejít - bude po shlednutí náležitě odměněn zbytkem dne oplývajícím všemi barvami života.

Pan Magorium vlastní obchod s hračkami, magický obchod, v němž ožívají nejtajnější dětská přání. O tuto bohulibou živnost se stará společně se sladkým Erikem Applebaumem (ušatého chlapce ztvárnil Zach Mills), Molly Mahoneyovou (bravurní Natalie Portman), nerudným tvůrcem knih Bellinim (Ted Ludzik) a nově i s účetním "mutantem" Henrym (Jason Bateman). Po uvedení do obrazu a seznámením se nejenom s obchodem s oživlými hračkami, ale i s celým hereckým ansáblem (herci si natáčení museli nadmíru užívat), vyprávění graduje ve chvíli, kdy se pan Magorium rozhodne, že už prochodil všechny své oblíbené boty a chce odejít z tohoto světa. Molly jako dospělák nehodlá rozhodnutí Edwarda přijmout, malý Eric se mu přizpůsobí a chápe ho, Henry jako zástupce skutečného světa bez zázraků vůbec nic nechápe a drží si odstup. S rozhodnutím však nesouhlasí samotný magický obchod, který trucuje a hodlá se zničit i se světem radosti, který dětem poskytoval.

Říše hraček - Magorium a MollyDo děje vstupují jednotlivé osobní linie, které jsou pro radostné zakončení velice podstatné. Eric braný ostatními svého věku jako divný se snaží najít si přítele - v tomto případě Henryho - dospěláka "mutanta", který ztratil svůj dětský "sense of wonder". Natalie se zase rozhoduje opustit svoji roli prodavačky v obchodě a chce se dát na dráhu úspěšné pianistky, jenomže ztratila svou tvůrčí genialitu a tak trochu i sebedůvěru z dětství. Pan Magorium nejenom, že už si svůj život prožil a přestože vypadá a chová se jako přerostlé dítě probleskují z něho životní zkušenosti mudrce a z náznaků je jasné, že má v hlavě všechno srovnané. Díky těmto osobním vztahům a jemným nuancím, které pozornému divákovi určitě neuniknou se do snímku ponoříte, že vám hodina a půl neuvěřitelně rychle uteče.

Říše hraček - Henry a EricSamotnou kapitolou jsou trikové efekty, v pravdě nikterak ohromující, ale navozující správný pocit okouzlení a především dospěláci si určitě rádi zavzpomínají, že tak nějak mohl být svět neuvěřitelným a barevným místem (v okamžiku, kdy se dům loučí se svým tvůrcem i děsivým) v jejich dětských očích. Náladová hudba podbarvující každou ze scén vzešla od pánů Alexandre Desplata a Aarona Zigmana, kteří citlivě skloubili klasické motivy s jednoduchými klavírními variacemi.

Říše hraček - poster 2Pokud budeme hledat jednotlivé plány a génia tvůrců i tam, kde třeba není, pak se zaměříme na malého Erika, jenž se sice neumí skamarádit s ostatními dětmi, ale možná právě proto otevírá oči hrajícím dospělákům, kteří prostě nedokáží pochopit základní skutečnosti přesahující šedou realitu. Zach Helm ukázal, že zvládl na výbornou práci nejenom se scénářem, ale ukočíroval i svůj režisérský debut, což se mnohým jiným nepodařilo.

Kdybych k filmu nepřistupoval jako k pohádce pro nejmenší a nebyl předem varován, že bych se na něj měl dívat právě dětskýma očima, určitě bych přišel o skvělou podívanou. Šťoural bych v přebarvených scénách a zbytečně srovnával s ne tak veselým panem Wonkou, přemítal bych nad některými patetickými řečmi a nenechal se dojmout pocity ze ztráty pana Magoria. Říše hraček sice staví do kontrastu realitu s pohádkou, ale pouze ve vztahu dospělák versus dítě, nesnaží se nám tvrdit, že existuje svět popírající fyzikální realitu, ale nenásilně ukazuje, o co jsme přišli společně se svým dětstvím. Opustíte-li předem odsuzující přístup k filmu, pak budete odměněni, ať už třeba nádherným odpolednem nebo vděkem svých ratolestí, že jste se s nimi podívali a pohádku bez Andersonovské krutosti.

Hodnocení: 70%.

Říše hraček
Mr. Magorium's Wonder Emporium
Komedie / Fantasy / Rodinný
USA, 2007, 94 min
Režie: Zach Helm
Hrají: Natalie Portman, Dustin Hoffman, Zach Mills, Jason Bateman, Marcia Bennett, Kiele Sanchez

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...