23.9.2021 | Svátek má Berta


FILM: Percy Jackson - Zloděj Blesku (Percy Jackson & The Olympians: The Lightning Thief)

24.2.2010 0:05

Recenze: Percy Jackson: Zloděj Blesku [Percy Jackson & The Olympians: The Lightning Thief] - 50%

TOPlistZačátek filmu: V New Yorku vyleze z vody asi třicetimetrový bůh Poseidón, transformuje se do normálně oblečeného a normálně velkého chlapíka a vyjede na vrchol Empire State Building, kde na něj čeká jiný normálně vypadající normálně velký chlapík, což je Zeus (Sean Bean). Odehraje se následující dialog.

Zeus: "Tvůj syn ukradl můj megablesk, to je neodpustitelné!"

Poseidón: "STFU WTF, můj syn vůbec netuší, že je synem boha, neviděl jsem ho od narození, natož aby ti kradl nějaké blesky!"

Zeus: "To mě nezajímá! Ať mi ho kouká vrátit do čtrnácti dnů, jinak udělám Apokalypsu!"

Poseidón: "Oukej."

A tak začne epické dobrodružství amerického chlapce Percyho (narážka na "Perseus"), který je polobůh, ale neví o tom. Je odchycen a poslán do výcvikového tábor ostatních polobohů, v průběhu toho mu Hádés unese matku, on prodělá krátký výcvik a se sexy polobohyní a satyrem-legračním černochem se vydává na cestu za různými řeckými bohy, polobohy a mytickými stvořeními, aby získal tři magické perly, s jejich pomocí se dostal do pekla a zpět, vrátil matku na tento svět a vyřešil případně i to s tím bleskem.

Ano, je to okopírovaný Harry Potter (včetně rolí jednotlivých postav), ale to by nemuselo nutně vadit.

Zajímavost (jedna z mnoha) tohoto filmu na motivy knihy tkví v tom, že kompletně celá tato cesta se odehraje aniž by hrdinové opustili Spojené státy! Ano, ve spojených státech je Olymp (v Empire State Buildingu), peklo (v Hollywoodu), Medůza, pětihlavá hydra atd. atd... Film by měla teoreticky pohánět ta skutečnost, že všichni chtějí ten blesk a nikdo Percymu nevěří, že ho nemá a v životě ho neviděl.

To by koneckonců taky nemuselo vadit, kdyby film byl komedie, ale nejsem si tím jistý. Přiznávám, že některé ty "řecké remixy" (Hollywood = Peklo, Hádés = rocker, Persefona = prsatá černoška, sedmimílové adidasky s křidélky) jsou mírně vtipné. Zdaleka jich ale není tolik, aby se dalo říct, že jde o komedii.

Na mnoha místech se snaží film být zcela seriózní, neřku-li strašidelný, což opravdu nefunguje. Herci nejsou moc dobří, triky mají velmi proměnlivou úroveň (ale je jich spousta, to ano) a celkově celý film naprosto postrádá jakoukoliv majestátnost. Například shromáždění Bohů se naprosto nevyrovná této 30 let staré netriková scéně - protože v Percy Jacksonovi se herci tak nějak stydí, že v tom hrají.

A konečně, nemůžeme se s hrdiny nijak ztotožnit, pokud 1) se všichni chovají jako kreténi, a 2) občas vůbec nevíme, co je právě v sázce a jestli se máme bát nebo ne.

Ad 1):

  • Tři hrdinové se chtějí vydat do pekla, aby odtamtud zachránili matku jednoho z nich. Návrat jedné osoby z pekla stojí zničení jedné magické perly. Hrdinové zdlouhavě seženou tři perly, pak se vydají do pekla, osvobodí matku, a pak jim dojde, že jsou teď i s matkou čtyři a jedna perla jim tudíž chybí.
  • Satyr řekne Percymu: "Musíme sebrat tvou matku a jet do tábora". Přijedou po dlouhé jízdě k táboru (utíkají před monstrem) a matka (normální člověk) vysvětlí, že do tábora normální lidi nemůžou, takže teda zase pojede domů. Proč tam s nimi tedy jezdila?
  • Tři hrdinové (nejméně dva z nich extrémně dobře vzdělaní v řecké mytologii) přijedou do "Zahrady tetičky Em", která je plná lidských soch, převážně s velmi vyděšenými výrazy. Hrdinové se tady deset minut procházejí, obdivují sochy a pak jsou překvapeni, když se objeví Medůza (Uma Thurmanová).
  • Uprostřed dětského tábora se zjeví dvacetimetrový ohnivý satan, zače na všechny strany metat ohnivé koule, ale shodou okolností trefí pouze (postupně) stan, rožeň s prasetem a dva stoly. Všechna děcka stojí a koukají.

Ad 2):

  • Hlavní hrdina zjistí, že když se dotkne vody, uzdraví se mu rány (protože je Poseidónův syn). V polovině filmu potom najednou jen tak mezi řečí předvede, že když se někoho jiného dotkne, taky mu okamžitě uzdraví rány.
  • Ve výcvikovém táboře uspořádají desítky mladých polobohů (je zajímavé, že všichni vypadají plus mínus stejně staří) velký "capture the flag deathmatch", což je velká bojová hra o vlajku, při které do sebe dva týmy řežou normálními ostrými meči, akorát že "shodou okolností" nikdy nevidíme, že by se meč dotkl kůže, a všechna "vyřazení" jsou provedena holou pěstí nebo kopnutím. Vzhledem k tomu, že naprostá většina z nich je normálně smrtelná, jsou možná dvě vysvětlení: A) Jde o brutální souboj na život a na smrt, ale shodou okolností nikdo neumře a všichi z toho mají zábavu. B) Jde o symbolický boj, při kterém do sebe nesmějí meči sekat, ale pak mi uniká, jak jim takový boj pomůže naučit se zacházet s mečem a proč ty meče mají ostré.
  • Americká pouťová turistická kopie řeckého chrámu má v sobě sochu Athény a v jejím koruně nefalšovanou magickou božskou perlu. Kdo ji tam dal a proč?
  • Hlavní padouch (mladý) chce "svrhnout staré bohy a nastolit nový řád", čehož hodlá dosáhnout tím, že jednomu ze starých bohů pošle nejmocnější zbraň světa, ale pošle mu ji takovým způsobem, že kdyby náhodně nespadl správný předmět správným způsobem na zem, ten bůh by se o tom nikdy nedozvěděl...???
  • Celá zápletka byla uvedena do pohybu proto, že Zeus nevěřil Poseidónovi. Poseidónovu synovi ale z nějakého důvodu věří každé slovo.

Nemyslete si ale, že je Percy Jackson tak špatný, až je zábavný. Je to film, ke kterému jsem byl od začátku do konce naprosto indiferentní (což je cizí termín pro "byl mi u prdele"). Ale, na druhou stranu, je to první film, ve kterém má Pierce Brosnan čtyři nohy a žádný penis.

Převzato z filmového blogu Františka Fuky FFFILM.fuxoft.cz. FFFilm, jehož autorem je František Fuka, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česko.

František Fuka


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...