28.9.2021 | Den české státnosti


FILM: Harry Potter And The Order Of The Phoenix

4.12.2007 0:05

Harry Potter and The Order of the PhoenixTOPlistTvrdili vám, sotva vyšel knižně druhý díl příběhů brýlatého čaroděje, že se zrodil nový mýtus? Zcela nepochybně. A já to teď drze dementuji. A budu vám tvrdit, že mýtus Harryho Pottera vznikl s natočením a odvysíláním pátého filmu. A to ne mýtus ledajaký, ale takový, vzniklý demýtizací sebe sama! Nyní k obhajobě…

Po několik let nám různí režiséři převáděli na plátno výplody imaginace Mrs. Rowlingové a děti (popř. ony děti v nás ostatních) nadšeně slintaly nad tím, jak Harry, který jako by tomu z knižních obálek z oka vypadl, kosí trolly hůlkou do nosu a lítá s drakem o závod. To, prosím vás, není mýtus, to je vizualizace jednoho prima pohádkového světa, kterému je ten náš úplně ukradený. Co tedy vyžadovat od mýtu? Měl by zapustit kořeny v srdci naší reality. Dotknout se každodennosti. A dát jí hlubší rozměr.

Správně tušíte, že se tu chystám glorifikovat nejnovější počin z potteřího světa.

Skončil jsem u pohádkového Potterova světa. Co že se mu nestalo: Přišel režisér David Yates a ten náš milovaný svět naprosto bestiálním způsobem zmasakroval. Děti v nás se schovaly pod polštáře, kde se třesou a fňukají dodnes. Skutečné děti, opravte mě, není-li to tak, musely chuděry zůstat koukat na plátno s otevřenou pusinkou.

„Mamí, co to ten pán Harrymu udělal?“

Myslím, že největší šok to musel být pro samotnou autorku, zjistit, co vlastně napsala. Že se k tomu postavila čelem a ponechala na Yatesovi i šestý díl, jí jednoznačně slouží ke cti.

Co se tedy vlastně změnilo? Pro mě to začalo zdánlivou maličkostí – ideovou změnu ve vnímání Harryho světa podložil režisér změnou ve výpravě. Jako rána mezi oči na mě po předcházejících dílech působil zjev Dudleyho Dursleyho. Poprvé jsem z něj měl pocit, že bych ho mohl potkat na ulici. Místo nenápadných svetrů, které nevybočují z pohádkové atmosféry, najednou nosí volné barevné triko a vůbec vypadá převelice „hopersky“. Řetěz na jeho krku je třešničkou na dortu. A navíc zhubl (pohádkové postavy se nemění buď vůbec, anebo nepřirozeně – a Dursleyovi předchozích dílů podle mě byli pohádkové postavy). Sám Harry shodil potterovské vlasy, navíc se na něm výrazně podepsalo, že Daniel Radcliffe je už víc mužem než dítětem. A vůbec – svět mudlů kolem Harryho poprvé vypadá opravdu mudlovsky. Letka košťat prohánějící se kolem parlamentu a závodící s parníkem působila šíleně nepatřičně, ale jaksi v dobrém slova smyslu. Scéna v metru jakbysmet.

Když v druhém filmu přiletělo k Harryho oknu auto, naprosto mě to nerušilo, nevybočovalo to z koloritu světa. A najednou obdobné scény v pátém díle na mě působí, jako kdyby se utrhly pohádkové postavy úplně odjinud a snažily se Yatesovi zhatit natáčení realistického dokumentu o životě v Londýně. Být desetiletým fandou, asi jsem z toho neurčitě rozmrzelý. Takhle pochvalně mručím a čekám, co přinese letošní pobyt v Bradavicích.

Další, co je jaksi v nepořádku, je hudba. V celém filmu jsem snad nezaslechl jedinou veselou, dětsky naivní melodii, tak typickou pro předchozí díly. Orchestr do nás hustí jeden vážný tón za druhým, až to skoro zní jako soundtrack k hororu.

Dolores Umbridgeová – minimálně padouch roku! Už dlouho se mi nestalo, že bych nějakou filmovou postavu tak strašně nesnášel a tolik se jí bál. Z těch jejích růžových šatiček a sladkých úsměvů mi ještě teď trnou zuby. Chudák Voldemort vedle ní naprosto bledne. Velká poklona Imeldě Stauton, která ji zahrála bez chyby.

Myslím, že mohu trochu nadsazeně tvrdit, že celý film je vlastně psychologickým dramatem. Divák spolu s hrdiny musí odolávat psychickému nátlaku neporazitelné byrokratky – já osobně bych to asi na Harryho místě nevydržel a po pár minutách jí vrazil hůlku do nosu. Koneckonců praxi v tom má. Odbojným dvojčatům Weasleyovým jsem v závěru filmu uznale zatleskal a ještě víc kentaurům, kteří nás té stvůry protivné zbavili.

Každopádně udělat z Pottera psycho film, to chce hodně velkou dávku imaginace a autorské odvahy.

Závěrečná magická bitva je v tomto směru tak trochu vadou na kráse, vynucenou ale tím, že jde o film podle předlohy, tudíž je odpustitelná.

Co dál si mohl film odpustit, je zbytečné moralizování (zvlášť Siriusův proslov o dualitě dobra a zla v každém z nás byl plytký až hanba). Sice je dnes dobrým zvykem nechávat oblíbené postavy, aby děti poučovaly o morálce, ale dělat to takhle okatě, navíc ve filmu, který, jak jsem naznačil, tak úplně pro děti není, je jednoznačnou chybou.

Vraťme se nyní k mýtům. Aby se takové dílo mohlo stát mýtem, musí přerůst vlastního autora, svůj žánr a své původní poselství. Musí přijít noví autoři, kteří původní materiál uchopí způsobem zcela svébytným a přetvoří ho v rámci vlastní imaginace.

Harry Potter pod Yatesovýma rukama přerostl sám sebe. Rozhodl se začít vyjadřovat k tématům, do kterých pohádkovým postavám nic není, a nevím jak vy, ale já mu to zbaštil.

Jak to tak vypadá, šestý film by mohl klidně reflektovat terorismus nebo válku v Iráku. Proč ne.

 • Český název: Harry Potter a Fénixův řád
 • Originální název: Harry Potter and the Order of the Phoenix
 • Česká premiéra: 19. července 2007
 • Světová premiéra: 13. července 2007
 • Natočeno: USA 2007
 • Režie: David Yates
 • Scénář: J.K. Rowling (román), Michael Goldenberg
 • Kamera: Slawomir Idziak
 • Hudba: Nicholas Hooper
 • Hrají: Daniel Radcliffe (Harry Potter), Rupert Grint (Ron Weasley), Emma Watson (Hermiona Grangerová), Helena Bonham Carter (BellatrixLestrangeová), Robbie Coltrane (Rubeus Hagrid), Ralph Fiennes (lord Voldemort), Michael Gambon (Albus Brumbál), Brendan Gleeson (Alastor "Pošuk" Moody), Richard Griffiths (strýček Vernon), Jason Isaacs (Lucius Malfoy), Gary Oldman (Sirius Black), Robert Hardy (Cornelius), Warwick Davis (Filius Flitwick), Katie Leung (Cho Changová), Evanna Lynch (Lenka Střelenka), Alan Rickman (Severus Snape), Fiona Shaw (Petunie Dursleyová), Maggie Smith (Minerva McGonagallová), Imelda Staunton (Dolores Umbridgeová), David Thewlis (Remus Lupin), Emma Thompson (Sybila Trelawneyová), Julie Walters (Molly Weasleyová), Mark Williams (Arthur Weasley), Tom Felton (Draco Malfoy), Bonnie Wright (Ginny Weasleyová)
 • Délka: 142 minut
 • Žánr: Fantasy
 • Distributor: Warner Bros. Pictures
 • Tržby v USA za první víkend: 77 410 000 $ (4285 kin)
 • Náklady na výrobu: 150 mil. $
David Stefanovič


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...