21.10.2021 | Svátek má Brigita


FILM: Cesta (The Road)

16.2.2010 0:05

The Road Cesta 1TOPlistPředminulý rok vzbudil Cormac McCarthy pozdvižení nejenom u čtenářů svým krátkým románem (řekněme spíše novelou) Cesta, kterou v současnosti ověnčují nesčetná ocenění kritiků. S touto knihou jsme se vydali do nedaleké budoucnosti bez naděje pro náš svět i pro celá následující lidská pokolení. Úspěch byl tak ohromný, že na sebe dlouho nemohla nechat čekat filmová podoba. A jaká je? Naprosto stejná jako kniha (pro film adaptoval Joe Penhall), což asi filmovým kritikům nebude stačit, aby se zachovali stejně nadšeně jako jejich literární kolegové.

Ke čtenářskému úspěchu vám stačí otec (Viggo Mortensen), syn (Kodi Smit-McPhee) a nákupní vozík (bez udání marketu). Ke kinematografickému vlastně také, pouze musíte mít jasný koncept, aby došly naplnění čtenářovy představy nikdy neviděného, proto...

The Road Cesta 2...Umístěte aktéry do světa připomínajícího například město po zemětřesení (nebo chátrající tovární komplexy, případně smogem obklopená města z našich předsametových dob, dům v péči squatterů, atp.) a odmyslete si jeho obyvatele. Přidejte podmračenou šedivou zimní krajinu a nechte hrdiny hledat něco k snědku. Když už získáte pocit, že by konzument vašeho výtvoru strádal po zábavě, vypusťte na své hrdiny hordu krvelačných a hlavně hladových otrapů (ne nutně původních obytel z naší prvotní představy!). Pro snažší stravitelnost a objasnění chování naší ušpiněné a strádající (leč vytrvalé) dvojice přidejte několik flashbacků z minulosti s krásnou ženou (Charlize Theron, asi největší rozdíl oproti knize). Vygradujte napětí bezútěšnou atmosférou bez špetky naděje a přidejte nějaké to úmrtí. Závěr nechte pozvolna doléhat na diváka nevěřícího závěrečnému "happyendu".

The Road Cesta 5Režisérova (John Hillcoat) práce na Cestě zrcadlí a kopíruje knihu vlastně stránku po stránce, slovo za slovem. Za což bude po právu oslavován, ale i hnán k zodpovědnosti, pokud se někomu nebudou líbit právě zvolené kulisy. Tato jednoaktovka dává spíše, než oslavovaným hereckým výkonům (neuvěřitelně realistické grimasy plné strachu, smutku a apatie), prostor maskérům a kostymérům (a civilizací zkažený člověk se musí ptát, jestli by do špinavých hadrů vůbec vlezl). Dokonale apokalypticky působí na duši téměř absolutní absence výrazných zářivých barev. Snad pouze flashbacky dodávají pocit zbytkového bezpečí, když jsou laděny do teple působící žluté barvy svíček.

The Road Cesta 7Svoji roli hraje samozřejmě i zvuková stránka filmu, a to velmi silnou. Zkusíte-li zavřít oči a nechat působit pouze ji, pak prožijete snímek daleko silněji, nerušeni vizuálními dojmy. O soundtrack se zasloužila osvědčená dvojice Nick Cave a Warren Ellis, kteří se společně podíleli už na jiných projektech. O zážitek se starají tesknými melodiemi klavíru a houslí, v akčních scénách doplněných také o akustičtější složku dunících bubnů. Atmosféricky jsem si vybavil (ač mnohem silnější) hudbu doprovázející úchvatný snímek Fontána. Svoji roli pak skvěle plní nezbytné a všudypřítomné ticho mrtvého světa. Kontrasty mezi drsným hlasem otce a písklavým syna dokreslují scény beznaděje, lásky i oprávněného rodičovského strachu o potomka.

Pokud se zaměříte na logiku filmu (či knihy), určitě na vás bude útočit dotěrný pocit člověka západního světa přebytku, že by lidský duch zvítězil a povstal na zbytcích technologického zázemí. Vždyť i v Neffově Tmě povstal řád a právo na pomezí barbarství. Jenže od této stránky věci otec odvrátil svou tvář, aby chránil svého potomka. Kdo ví, jací jsme my? Zažít to určitě nechceme.

The Road Cesta 4Filozofické podtexty v knize byly zakomponovány opravdu hluboko, takže každý po právu může přemítat, jestli sám neodhalil některé, které McCarthy nezamýšlel odhalit. Pravdou však zůstává, že v případě převodu knihy na pohyblivé obrázky, chcete-li stříbrné plátno, se režisérovi podařilo zachovat vše v knize obsažené. Zda-li je to na škodu, už bude záležet na každém z vás. Pro mě se film stává znepokojivou sondou do ducha lidstva a podnětným materiálem k přemítání.

Cesta (The Road)

Drama / Dobrodružný / Thriller
USA, 2009, 111 min

Režie: John Hillcoat
Hrají: Charlize Theron, Viggo Mortensen, Guy Pearce, Robert Duvall, Kodi Smit-McPhee, Garret Dillahunt, Michael K. Williams, Molly Parker
V kinech ČR a SR: 11. března 2010 Palace Pictures

Jan Pechanec


Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...