27.4.2024 | Svátek má Jaroslav






EDITORIAL: Vyhlášení výsledků soutěží o Hořící přízraky a Kočas

12.9.2009 13:05

TOPlistMilí soutěžící,

přináším vám výsledky posledních dvou soutěží se Sardenem. Soutěže s nakladatelstvím Brokilon o knihu Vladimíra Šlechty s názvem Hořící přízraky a soutěž o sborník sci-fi a fantasy povídek Kočas 2009. Zároveň ,ohu oznámit, že jsme losování udělali mnohem ekologičtějším a efektivnějším oproti minulým. V předchozích jsem si dával tu práci, že jsem jména odesílatelů správných odpovědí vytiskl, nastříhal a nechal vylosovat nezávislého občana. Nyní již nebudeme ničit přírodu tištěním papíru a spotřebou elektrické energie. Nová metoda spočívá pouze ve vytvoření číslovaného seznamu v tabulkovém procesoru a následném dotazu na nezávislého občana (toho, kdo je z mých četných sousedů po ruce): Vyber číslo od do. Ekologické, efektivní, časově nenáročné a nenapadnutelné.

Soutěž o Hořící přízraky:

  1. Vladimír Šlechta Hořící přízrakyZačneme od počátku, jestlipak víte, jak se jmenovala povídka, která odstartovala sérii Krvavé pohraničí a jakou soutěž s ní Vladimír Šlechta vyhrál?

    Myšlena byla povídka Dětská dýka - vítězství v soutěži O železnou rukavici lorda Trollslayera. (Sám autor říká, že nejstarší povídka je Znamení kruhu, která ale v žádné soutěži nevyhrála a později se stala kapitolou v knize Orcigard).

  2. Zastavme se u první knihy série, nazvané Krvavé pohraničí. Zajímalo by nás, zda víte, u jakého nakladatele vyšlo první vydání?

    Klub Julese Vernea – Poutník. Egon Čierný. Stačí jedna z těchto odpovědí, neboť jsme použili slůvko nakladatel a ne nakladatelství.

  3. Jaká byla první kniha z Krvavého pohraničí, která vyšla u Strak na vrbě?

    Šílený les.

  4. Před nedávnem vyšla Vladimíru Šlechtovi povídka nazvaná Prokletá dýka v asterionském sborníku. Jaký je jeho název? A víte, jak se jmenuje křestním jménem syn pana Šlechty, který do něj taky přispěl?

    Asterion - Město přízraků. Jan.

  5. V loňském roce vyšel Vladimíru Šlechtovi v Brokilonu sborník povídek pod názvem Válečná lest. Jak se jmenuje hrdina všech příběhů této knihy?

    Roger Schnirega.

  6. V jaké knize najdeme povídku Šťastná náhoda?

    Legendy české fantasy.

  7. A kdo tuto úžasnou knihu sestavil?

    Ondřej Jireš.

Do soutěže jsme přijali celkem 16 e-mailů, z nichž jsme jako správné vyhodnotili 13 odpovědí. Vítězkou se stala paní Barbora Petrtýlová. Blahopřejeme. Během příštího týdne bude kniha odeslána.

Soutěž o Kočas 2009:

  1. Kočas PArcon 2009 SborníkZ jakých dvou slov vzniklo označení Kočas?

    Jedná se o zkratku ze slov KOlejní ČASopis.

  2. Uveďte jména alespoň tří administrátorů Ceny Karla Čapka.

    Pavel Blecha, Pavel Poláček, Zdeněk Rampas, Michael Bronec, Martin Koutný, Roman Paulík, Jiřina Vorlová.
    Ach, ten Google. Při vyhledávání na dotaz CKČ se také objevuje CKC, což je Czech Kawasaki Club, kde jsou jako administrátoři uvedeni Petr Čuda, Petra Capratová a Vít Horník :-)

  3. V jakých kategoriích byl vyhlášen 29. ročník CKČ?

    Dostalo se nám i pobavení v podobě odpovědí sci-fi, fantasy a horor (což jsou žánry). Skutečné kategorie jsou mikropovídka – max. 9 000 znaků (včetně mezer), krátká povídka – 9 001 až 30 000 znaků, povídka – 30 001 až 90 000 znaků a novela – 90 001 až 450 000 znaků.

  4. Co znamená do češtiny přeložené slovo "fandom"?

    Zde jsme byli nejbenovelentnější. Slovník na Seznam.cz uvádí fandom = svět fanoušků, všichni fandové. Na stránkách ČS Fandomu je uvedena definice J. Veise: "Fandom (z angl. – hnutí příznivců) je jev pro vývoj SF ve světě, zejména v anglicky mluvících zemích, zcela typický; někteří teoretici dokonce soudí, že při nevyjasnění hranic SF jako literární kategorie je fandom nejzřetelnější formou její existence. Fandom nelze ztotožňovat se čtenářskou obcí, tvoří jej úzká, avšak vysoce aktivní skupina lidí těsně spojená s většinou autorů SF." Jako správné jsme brali všechny odpovědi, kde se uvedla alespoň podobně znějící sousloví.

  5. Na jaké akci probíhá vyhlašování výsledků CKČ?

    Tradičně na Parconu.

  6. Uveďte jméno (jména) Vašeho (Vašich) nejoblíbenějších česko-slovenských autorů literární fantastiky.

    Kdo neodpověděl, tomu jsme hlavu neutrhli, nicméně nabízíme seznam jmen, která jste uváděli: Jana Rečková (3x), Ondřej Neff, Jaroslav Velinský, Juraj Červenák, Františka Vrbenská, Ludvík Souček (2x), Petr Heteša, Jan Kovanic, Edita Dufková, Petr Kaufner, Milan Verner, Karel Čapek, Jan Weiss, Jiří W. Procházka, Ondřej Neff, Miroslav Žamboch (3x), Pavel Renčín, Leonard Medek.

Z došlých 14 odpovědí jsme 9 vyhodnotili jako správných. Vylosovanou výherkyní sborníku Kočas 2009 se stala Petra Venháčová. Blahopřejeme. Během příštího týdne bude kniha odeslána.

Děkuji Vám, že jste se zúčastnili a těšte se na další chystaná klání o knihy. Brzy Vám nabídneme například Pět neděl v balonu, sbírku Beton, kosti a sny nebo román Vítr v piniích...

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...