18.9.2021 | Svátek má Kryštof


CENY: James Tiptree, Jr. Award

18.4.2008 0:05

The Carhullan Army Sarah HallJames Tiptree, Jr. Award

TOPlistAlice Sheldonová se ve svých povídkách věnovala řadě témat, mezi kterými vynikaly například mimozemšťané mezi námi, zdraví planety, kvalita vnímání, role žen, smrt a místo lidství v pustém chladném vesmíru. Svým dílem pomohla překonat klišé o rozdílu mezi „mužským“ a „ženským“ psaním. Od roku 1992 je na její památku vyhlašována cena James Tiptree, Jr. Award, dedikovaná literatuře, která „rozšiřuje a prozkoumává role pohlaví“. (citace z Pagiho životopisu autorky: www.scifiworld.cz)

Protože se jedná o soutěž velice specifickou, která už má relativně dlouhou tradici, sluší se informovat o vítězi za rok 2007. Letos cenu obdržela Sarah Hall za román The Carhullan Army (mj. Literární cena Johna Llewellyna Rhyse, nom. ACClarke Award 2008). Cenu obdrží až během Wisconu 32 ve wisconsinském Madisonu 25. května 2008. Kromě uspokojení z ocenění obdrží autorky finanční částku 1000 dolarů, originální výtvarné dílo speciálně vytvořené k této ceně a čokoládový podpis, který tradičně doprovází Tiptree Award. Letos byla porota složena z těchto členů: Charlie Anders, Gwenda Bond (předseda), Meghan McCarron, Geoff Ryman a Sheree Renee Thomas.

Od S. Hallové jsme měli možnost si přečíst Údolí zkázy, které získalo v roce 2003 cenu Writers Prize za nejlepší prvotinu a dále cenu Betty Trask a Lakeland Book Prize za umění a kulturu. Skvostnou a rozsáhlou záležitost má na svědomí Sarah Hall - narozená v roce 1974! V zapadlém údolí starobylého severního hrabství Westmorland se píše rok 1936. Když sem přijede neznámý muž z Manchesteru, propagátor rozsáhlého průmyslového projektu výstavby nové přehradní nádrže, vesničané se musí smířit se skutečností, že tento cíp Lakelandu bude přetvořen. Zástupce Vodních staveb Jack Liggett se zaplete do bouřlivého, vášnivého milostného vztahu s Janet Lightburn z vesnice. Tato umíněná žena ho svou odhodlaností hluboce ovlivní. Janet se nakonec za tragických okolností nevšedním, zoufalým činem pokusí navrátit údolí do jeho původního stavu. Od prvních momentů a prvních slov vás tento román doslova pohltí. Je opravdu zvláštní, jaký má někdo dar a talent na skládání slov a příběhů. Román o lásce, posedlosti a zkáze lidského společenství, vyprávěný s půvabem a uměleckým mistrovstvím vydal BB/art. (Mgr. Jan Holoubek, Atlas.cz)

Jan Pechanec


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...