Pondělí 4. listopadu 2024, svátek má Karel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ARCHIV: Úvaha o jazyku SFFH - jeho bohatost a jeho bohatství

pagi
  0:05
diskuse (3)

perly archivu perlaTOPlistNa Sardenu původně vyšlo 22. února 2002. Předchozí úvahy o kilometrech, mírách a řemeslu.

Ačkoliv si mnoho z nás rádo namlouvá pocit, že angličtina je jazyk chudý, když sloveso GET musí ve slovníku mít asi tak dvě stránky významů a když stačí znát nějakých 1000 slov k slušnému dorozumění, ve skutečnosti opak je pravdou. Angličtina je nejbohatší jazyk na světě, počítáno podle počtu slov, které má k dispozici - známý oxfordský slovník má půl miliónu hesel...

bohatstvím jazyka je jeho bohatost

Čeština sice počtem slov za angličtinou zaostává, ale drží si jiný významný rekord, totiž ohebnost slov. České chemické názvosloví (známá litanie -ný -natý -itý -ičitý- ečný/-ičný -ový -istý -ičelý) jako jediné na světě dokázalo příponami charakterizovat mocenství prvků ve sloučeninách, aniž by se uchylovalo k takovým zvěrstvům, jako je dioxid uhlíku (tohle ale už dnes tak úplně neplatí - bohužel). Ostatně zkusili jste si přeložit do některého z ne-českých jazyků sousloví červeňoučká růžička? Nebo slovo nejneobhospodařovávatelnější?

V padesátých letech byla slovní zásoba SF srovnatelná se slovníkem novinářským - což bylo srovnání velmi nelichotivé a znamenalo to znalost tak nejvýše 4 až 5 tisíc slov. Ray Bradbury, britská Nová vlna, Ursula K. LeGuin - to jsou jen letmé připomínky autorů, jejichž kultura projevu z tohoto rámce začala vybočovat a dala kultuře projevu v SFFH nový rozměr.

Právě schopnost autora (do kteréžto kategorie zahrnuji pro tento účel i překladatele jakožto autora české verze) využívat bohatosti jazyka je podstatná pro kvalitu výsledku. Dokonce se domnívám, že překladatel musí k dosažení ekvivalentního výsledku nasadit mnohem větší úsilí, do češtiny musí převést jak první plán textu, tak i jeho hlubší roviny, nalézt analogické pointy, nahradit slovní hříčky cizího jazyka českými atd. atd.

Je to možnost volby z více výrazů, popisujících týž jev, činnost či stav, která dává autorovi do rukou nástroj ne nepodobný řezbářskému dlátu. Můžete s ním soše vytvarovat nos, kejhák, nosík, raťafák, čumáček, čenich, sosáček, rypák - vzpomenete si na onu nádhernou scénu, kde Cyrano poučuje svého soka? Když je něčeho hodně, může toho být také příliš, pořádně, znamenitě, velice, nemálo, jaksepatří či třeba značně. Už ve škole jsme se učili o citovém zabarvení slov (klasický příklad - táta, taťulda, otec, fotr), jenže my musíme dokázat vnímat i další dimenze „zabarvení“ slov. Právě osa technická - netechnologická poloha je do určité míry nezávislá na zabarvení citovém. Jinou podobnou osou je spisovné - nespisovné slovo.

Vraťme se ke větě Existuje mnoho dvojic slov, z nichž jedno je moderního původu a/nebo přejaté, proti němu si vybíráme slovo českého původu a/nebo výrazně starší, ... . I technická SF si vyžaduje svoji jazykovou polohu. Můžete v ní mít romantické pasáže, ale když se děj pohybuje například v řídící kabině kosmické lodi, je třeba tomuto prostředí přizpůsobit i jazyk. Tady je vhodnější volit slova přejatá, moderního původu či s nově nabytým významem.

Ovšem i slova původní, starší či s romantickým nábojem mají v technické SF své důležité místo. Pokud všechno jde podle předpokladů, můžete použít slova jako koncert, harmonie, soulad, báseň. Ale i řídící kabina po požáru může být třeba ověšena girlandami steklých plastů, ve stěně kajuty mohou být vystříleny ornamenty či na planině rozkvétají ohnivé květy explozí.

Jindy je naopak důležité používat slova krátká, s jednoduchou výslovností - když popisujete rychlou akční scénu, nemůžete se vykecávat a neměli byste používat příliš mnohoslabičných slov a slov, nad jejichž významem se musí čtenář zamyslet. Když do vašeho hotelového pokoje vběhnou dva Marťani, asi jste spadli do pěkných sraček, ale nejspíš ne do exkrementů.

Atmosféru textu tvoří nejenom jeho obsah, ale také jeho grafická úprava. Zvýraznění, kurzíva, KAPITÁLKY neboli VELKÁ PÍSMENA,  p r o l o ž e n ý  text,

text odsazený,

  • text s odrážkou nebo podtržený

a nejrůznější jejich kombinace jsou ty nejjednodušší formy grafické úpravy textu, které jsou všem tvůrcům používajícím počítače a textové procesory dostupné prakticky bez omezení (a zároveň redakce nepotřebuje nějaké složité zázemí k jejich převzetí). Každému, kdo hledá inspiraci v této oblasti, nechť si vezme do ruky první vydání trilogie Cesta slepých ptáků Ludvíka Součka, či Blažkovo Nejlepší století, popřípadě Besterova Zničeného muže. Nemusíte ale zkoušet žádné velké pokusy, stačí třeba vnitřní dialogy postav odlišovat od autorské řeči kurzívou. (Zrovna před několika dny jsem se setkal s ještě větší inovací - autor přímou řeč místo uvozovek identifikoval kurzívou, tahle inovace mi ale vůbec nesedla.)

Kupodivu není až tak důležité, jestli autor užije tohle nebo onohle slovo - mnohem důležitější je, zda autor vnímá atmosféru textu a (vědomě či podvědomě) přizpůsobuje použité nástroje jazyka tomu, čeho chce dosáhnout. Musíme si uvědomit, že mezi důležité nástroje jazyka patří i kontrast - do této kategorie bych zařadil větu, kterou citoval Mirek Žamboch o Conanovi (A jeho nohy se pohybovaly neúnavně jako písty.), i když neznám její kontext a tak mohu posuzovat jenom z Mírova komentáře.

Aston Ondřej Neff
4. 11. 2024

Nevěřte blábolům, že by soukromníci zachovali aktuální rozsah poskytovaný ČT a ČRo.

Milan Smutný
4. 11. 2024

Vzděláním literární estét v rozhovoru doslova perlí své levičácké vidění světa z roku 2011. Tři...

Gordon G. Chang
4. 11. 2024

Peking tvrdí, že ostrov Tchaj-wan je od nepaměti „nezcizitelnou“ součástí Číny.

Jaroslav Zamazal
4. 11. 2024

Americká společnost byla vždy vnitřně dynamická a heterogenní, což je jedním ze zdrojů jejího...

Hana Lukešová
4. 11. 2024

Zdá se, že svět zná pouze vyprávění o palestinských uprchlících.

Aston Ondřej Neff
2. 11. 2024

Vláda Petra Fialy pracuje na sebezničení s pozoruhodným úsilím.

Aston Ondřej Neff
1. 11. 2024

Na epizodu si vzpomeneme i týden po amerických volbách, a to je co říct, většinou se zapomíná hned...

přečetl Panikář
1. 11. 2024

Pohádky je konec. Ani nacisti, ani komunisti, ba ani Luftjarda to milé děti nebyl.

Benjamin Kuras
2. 11. 2024

Nejnovějším takovým přírůstkem fackování občana je dopravní podnik města Prahy.

Lidovky.cz, ČTK
3. 11. 2024

Provoz vlaků na trati Praha–Benešov v úseku mezi Čerčany a Benešovem zastavila srážka vlaku a...

Lidovky.cz, ČTK
3. 11. 2024

Státní cenu za literaturu letos obdržel spisovatel Pavel Kolmačka za román Canto ostinato:...

Lidovky.cz, ČTK
3. 11. 2024

Prozápadní moldavská prezidentka Maia Sanduová se po sečtení 92 procent hlasů ujala vedení v druhém...

Lidovky.cz, ČTK
3. 11. 2024

Fotbalisté FC Barcelona ve 12. kole španělské ligy opanovali městské derby a díky třem brankám v...

Martin Korbáš
3. 11. 2024

V úvodním zápase nedělního programu hokejové NHL Rangers porazili 5:2 Islanders. Výsledek se...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz