30.4.2024 | Svátek má Blahoslav






AKADEMIE: Ohlédnutí za 14. ročníkem Akademie SFFH

27.5.2009 0:05

Akademie SFFH logoTOPlistTouhle dobou se Akademie každoročně ukládá k letnímu spánku. Všichni, kdo pro ni něco dělají, jsou rádi, že to zase na ročník mají za sebou (práce probíhají s různou intenzitou zhruba od půlky ledna), vítězové si stelou vavříny pod polštáře, ostatní jistě přemýšlejí, jak jim napřesrok nějakým skvělým výkonem Sfingy vyfouknout a získat je sami. Zcela výjimečně jsme se letos rozhodli Akademii ještě diskrétně zacloumat ramenem a z letního spánku ji na chvilku probrat – a vedly nás k tomu především dvě věci. Za prvé to, že ačkoli máme na předávání osmdesát minut, ještě dvě tři drobnosti jsme nestačili doříct. A za druhé to, že lidí, kteří nám ve své neskonalé a většinou neplacené dobrotě pomáhali, bylo letos hodně – a my si nejsme jisti, jestli jsme jim všem stihli poděkovat osobně, takže tak učiníme veřejně.

Hlavní z těch věcí, které stojí za to doříct, jsou další v pořadí z naší hlavní kategorie, Kniha roku. Letos jsme to už, hnáni časem, nestihli, a přitom nám připadá důležité vyzdvihnout i ostatní tituly, které posbíraly hodně hlasů.

Ve druhém kole hlasovalo 69 akademiků a akademiček (všem jako obvykle nesmírně děkujeme, a obzvláště pak členům povídkové komise za nelehkou práci v prvním kole), takže každý titul, o kterém si deset či více z nich myslí, že je jednou z pěti nejvýraznějších knih roku, jistě stojí za připomenutí. Takže: za Knihou roku, kterou se letos stala Cesta od Cormaka McCarthyho, se umístily (a poměrně těsně) tyto další tituly: Vidím to jinak od Bruce Sterlinga, Židovský policejní klub od Michaela Chabona a Lux perpetua od Andrzeje Sapkowského. Za pozornost pak stojí i to, že z celkových 26 knižních titulů, které se objevily ve všech nominacích, získalo aspoň jeden hlas plných 22!

Další skutečností, na kterou nedošlo (a která je spíše organizačního charakteru, takže neakademici mohou tento odstavec přeskočit), je naše rozhodnutí převést pro příští ročník, nakolik to půjde, hlasování do e-mailové podoby. Nikoli proto, abychom vyšachovali ze hry Českou poštu, ale protože se to čím dál tím jasněji jeví jako průchodnější. (Nepočetné konzervativně-předdigitální akademiky, jako je třeba Leonard Medek, kteří se odmítají zadrátovat, si odchytíme s papírovým formulářem osobně.) Takže prosíme všechny akademiky, aby na adresy někoho z členů Rady Akademie (Podaný, Rampas, Šust; k nalezení na www.asffh.org) odeslali své e-mailové adresy, pokud možno takové, které budou funkční i v první polovině roku 2010.

Nyní tedy obsáhlejší seznam dobrých duší, které pomohly s organizací 14. ročníku.

V první řadě samozřejmě děkujeme sponzorům a mediálním partnerům, jejichž seznam najdete na našem webu.

Veliký dík zaslouží naši moderátoři; Eva Aichmajerová obohatila definici slova obětavost o další rozměr, když zjevně i těhotenství plánuje tak, aby nemusela vynechat ani jediný ročník Akademie; Richard Klíčník strávil nad scénářem mnoho perných (i nočních) chvil, o jeho pohotových změnách na poslední chvíli nemluvě.

Zvláštní dík zaslouží letos náš brněnský přítel Mirek Dvořák, který se o Akademii přičiňuje každoročně, ale letos jsme mu navalili na hřbet ještě skladově-administrativní odyseu nutnou k tomu, aby se do Prahy dostaly téměř tři metráky knih od sponzorů, které se pak na výstavišti rozdávaly. Děkujeme a slibujeme, že pokud zase někdy vyjde veletrh na stejné datum, dáme si záležet, abychom ani v akademickém shonu nezapomněli na jeho následující nedělní narozeniny!

S tím souvisí obětavost skupiny přátel, kteří dali Akademii vplen svůj čas a svalovou hmotu, když bylo třeba tyto knihy odnosit z parkoviště; snad na nikoho nezapomenu, když napíšu, že do úderné skupiny patřili Filip Gotfrid s Bí, Ivan Alakša, Martin Corn, Pechy a Dáreček (který pak zasluhuje ještě další dík za to, že nepřítomnému Laseru odvezl jeho nůši Sfing a diplomů do Plzně). Jirka Doležal pak pomohl s likvidací zbylých kartonů, aby se příští pořad po nás nebrodil odpadem.

Paní Klíčníková ochotně pomohla s opětným rámováním diplomů poté, co je notáblové Akademie na místě podepsali čtvrt hodiny před ceremoniálem (rádi bychom to dělali ve větším klidu, ale nějak to nejde).

Děkujeme Petru Sísovi, že přes chřipku, viditelnou a slyšitelnou až do zadních řad, přišel a byl milý a vtipný. (Též s díky čtenářů za Darwina i Zeď.)

Také jsme vděčni Daniele Kovářové, že si na Akademii našla čas ve svém čerstvě ministerském programu.

Každoročně jsme vděční knižnímu veletrhu Svět knihy za to, že Akademii považuje za svou součást natolik samozřejmou a nezbytnou, aby jí rezervoval prime time v sobotním časném odpoledni. Letos však musíme zvlášť poděkovat Kamile Chrtkové; zjistili jsme, že zřejmě vinou loňského požáru jsou na výstavišti zostřená bezpečnostní opatření, takže zadní vchody, které všechny minulé ročníky zely dokořán, jsou neprodyšně uzamčeny. Kdyby Kamila operativně nevyslala rychlého posla s klíči, patrně by Sfingy, knihy a diplomy zůstaly v autě.

Na to navazuje speciální poděkování Janu Vaňkovi juniorovi; cca 20 minut před ceremoniálem jsme zjistili, že rozdávané knihy jsou zatavené do fólie a my nemáme kromě chrupů nic, čím bychom je rozdělali; aneb jak je i v digitálním věku důležité, aby aspoň jeden člověk s sebou měl kapesní nožík.

Jako vždy děkujeme Michalu Čambalovi za zhotovení Sfing.

Poděkování jistě zaslouží Markus Heitz a jeho český nakladatel Libor Marchlík, kteří opustili teplo svého výstavního stánku, kde byli po celý den hýčkání autogramuchtivými čtenáři, a přišli na předávání; s tím souvisí i neplánovaný surreálný výstup, který patrně vejde do dějin pod anglickým názvem „kissing spree“; děkujeme šéfu Arga Milanu Gelnarovi za neotřelou líbací performanci a všem ostatním za to, že ji vydrželi.

Vřele děkujeme Julii Novákové za to, že asistovala moderátorům s předáváním cen – a zároveň jí gratulujeme k narozeninám a k autorskému debutu!!

Poděkování zaslouží také Obec překladatelů, jejíž stánek je strategicky výhodně umístěn poblíž Velkého sálu, takže jej už poněkolikáté obsazujeme (což si můžeme dovolit i díky tomu, že fandom se s členskou základnou OP lehce prolíná) k poradám před předáváním a jako převlékárnu pro moderátory. Náš příznivec a člen Pavel Weigel je členem kontrolní a revizní komise výboru OP, takže jsme měli invazi do jejího stánku oficiálně posvěcenou, nemluvě o laskavém souhlasu paní předsedkyně Hany Linhartové.

Těšíme se na příští, patnáctý ročník Akademie!

Rada ASFFH (Richard Podaný, Zdeněk Rampas, Martin Šust).

Ceny Akademie SFFH za rok 2008:

Cesta Cormac McCarthyKNIHA ROKU

  • Cormac McCarthy: Cesta (Argo)
  • první vítězství pro knihu Cormaca McCarthyho, což je přirozené, jedná se o autorův debut v rámci fantastiky. Teprve druhé vítězství pro nakladatelství Argo, které cenu obdrželo zatím pouze v roce 2002 za nejlepší neanglo-americký překlad. Hlavní cena pro knihu roku se udílela teprve popáté, mezi dosavadními vítězi jsou Jizva od Chiny Miévilla, Ílion od Dana Simmonse, Legendy české fantasy editora Ondřeje Jireše a Jonathan Strange a pan Norrell od Susanny Clarkové.

Science fiction

  • Chabon, Michael: Židovský policejní klub (Odeon)
  • kniha Michaela Chabona získala cenu poprvé a stejně tak jde o premiérové vítězství nakladatelství Odeon. Tři ceny byly v této kategorii uděleny za knihy Dana Simmonse, po dvou cenách se dostala knihám P. K. Dicka a Neala Stephensona. Dále cenu získaly knihy Poula Andersona, Alfreda Bestera, Chiny Miévilla, Neala Ashera a R. C. Wilsona. Odeon se tímto vítězstvím přidal do klubu, v němž byla doposud čistě žánrová nakladatelství. Svými sedmi cenami vévodí kategorii nakladatelství Laser-books, dále cenu obdržela již jen nakladatelství Talpress a Polaris. Dosud se nepodařilo zvítězit domácímu spisovateli.

Fantasy a horor

  • Sapkowski, Andrzej: Lux Perpetua (Leonardo)
  • knihy Andrzeje Sapkowského jsou se svými deseti cenami fenoménem v dosavadní historii udílení cen Akademie SFFH. Šest cen získaly v kategorii neanglo-americký překlad a díky trojitému doublu byly rovněž důvodem pro zrušení této kategorie. Cenu pro nejlepší fantasy získaly již počtvrté a jsou v této kategorii samozřejmě bezkonkurenční. Cenu pro nejlepší fantasy získaly dále knihy Tima Powerse, Terryho Pratchetta, Neila Gaimana, Roberta Holdstocka, Chiny Miévilla a Susanny Clarkové. Čtvrtým vítězstvím Sapkowského knihy vyrovnalo nakladatelství Leonardo rekord, jenž v této kategorii drželo nakladatelství Polaris. Dále cenu získala nakladatelství Najáda, Talpress, Laser-books a Alman. Dosud se nepodařilo zvítězit domácímu spisovateli.

Bílá věž Bohatýr Juraj ČervenákČeská a slovenská kniha

  • Červenák, Juraj: Bílá věž (Wales)
  • Juraj Červenák využil svého práva vyjmout jednu ze svých nominací v této kategorii a podruhé zvítězil, první cenu si odnesl v roce 2006. V ročnících 1999-2003 byla tato kategorie rozdělena na českou a na slovenskou knihu, pokud budeme počítat všechny vítěze i v rozdělených kategoriích, pak je držitelem nejvíce cen se třemi vítězstvími Alexandra Pavelková, po dvou soškách se dostalo Jiřímu Kulhánkovi, Ondřeji Neffovi, Jiřímu W. Procházkovi a Františku Novotnému. Leonard Medek má rovněž dvě ceny, ovšem tu druhou získal společně s Františkou Vrbenskou.

Česká a slovenská povídka

  • Pavlovský, Jiří: Eskorta (Třpyt mečů, záblesky laserů)
  • Jiří Pavlovský získal cenu v této kategorii poprvé, ačkoli je již jejím držitelem jako editor z roku 1999. Rekordmanem v této kategorii je s přehledem Jaroslav Mostecký, cenu dále obdrželi Jiří W. Procházka, Štěpán Kopřiva, Vladimír Šlechta, František Novotný a Vilma Kadlečková.

Teoretický text

  • Herec, Ondrej: Z teórie modernej fantastiky (Literárne informačné centrum)
  • Ondrej Herec získal cenu v této kategorii poprvé, je však držitelem ocenění za dlouholetou práci z roku 2007. Držiteli nejvíce ocenění jsou v této kategorii s pouhými dvěma vítězstvími Ivan Adamovič a Martin Šust. Cena byla několikrát udělena zahraničnímu publicistovi. V posledních letech byla kategorie rozšířena i o časopisecky publikovaná teoretická díla, doposud se s časopisecky vydaným článkem podařilo zvítězit pouze Ivanu Adamovičovi.

Povídková sbírka

  • Sterling, Bruce: Vidím to jinak (Laser-books)
  • nakladatelství Laser-books vyrovnalo svým třetím vítězstvím v této kategorii rekord držený nakladatelstvími Polaris a Triton. Dále v této kategorii zvítězila nakladatelství Talpress, AF 167, Baronet a Albatros. Dosud se nepodařilo zvítězit sbírce českého autora, ačkoli letošní nominace hned dvou autorů dávají zřetelné naděje do budoucna.

New Space Opera Dozois StrahanAntologie

  • Dozois, Gardner & Strahan, Jonathan (eds.): New Space Opera (Laser-books)
  • nakladatelství Laser-books svým desátým vítězstvím v řadě potvrdilo absolutní dominanci v této kategorii. Zároveň jde o třetí ocenění antologie sestavené Gardnerem Dozoisem. Antologie zahraniční fantastiky získaly cenu celkem třináctrkát, pouze dvakrát získala cenu antologie české fantastiky, ovšem pětkrát zvítězila antologie sestavená českým editorem.

Časopis a médium

  • Pevnost
  • časopis Pevnost získal páté ocenění v řadě, což je tou nejlepší vizitkou skvělé práce, kterou odvádí zejména Tomáš Němec jako šéfredaktor. Pevnost v této kategorii vyrovnala rekord časopisu Ikarie. Cenu dále získala původní edice magazínu F&SF a časopis Fantázia. Časopis Pevnost získal v roce 2005 rovněž zvláštní cenu za kvalitativní vzestup. 

Nakladatelství

  • Laser-books
  • nakladatelství Laser-books se díky pátému vítězství stalo v této kategorii držitelem rekordu, ovšem jen o pouhou jednu sošku. Cenu dále obdržely nakladatelství Polaris, United Fans / Klub Julese Vernea, AF 167 a Triton.

Redaktor

  • Tomáš Němec
  • Tomáš Němec je jako šéfredaktor časopisu Pevnost a editor knižní řady Pevnost jistě nejvýraznější redaktorskou osobností na našem trhu. Cena tak bezesporu putovala do správných rukou. Němec získal osobní ocenění Akademie SFFH poprvé. Držitelem nejvíce cen v této kategorii je Ivan Adamovič, cenu dále získali Zdeněk Rampas, Petr Holan, Helena Šebestová a Martin Šust.

Výtvarník

  • Ivan, Michal
  • Michal Ivan v loňském roce vytvořil obálky ke třem románům Juraje Červenáka a povídkové sbírce Vladimíra Šlechty. Jeho tvorba je již po několik let nepřehlédnutelná. Ivan získal ocenění Akademie SFFH poprvé. Rekordmany v této kategorii jsou Martina Pilcerová, Milan Fibiger a Jan Patrik Krásný se třemi vítězstvími. Po jedné ceně získali Zdeňka Boušková, Karel Saudek, Karel Soukup a Juraj Maxon.

ceny ASFFH 2008, nejlepší překladatel - Richard PodanýPřekladatel

  • Podaný, Richard
  • Richard Podaný přeložil v loňském roce zejména romány Pergament a Svět podle Prota / Na světelném paprsku, ale i řadu výrazných kratších prací. Podaný patří obecně mezi vážené osobnosti českého překladu. Cenu získal již podruhé, stejný počet ocenění má rovněž Viktor Janiš, počtem cen této kategorii vévodí dvojice Jan Kantůrek a Petr Kotrle se čtyřmi vítězstvími. Cenu za překlad pak získali už jen Tomáš Hrách a Pavel Weigel.

Zvláštní cena / Počin roku / Nadějný nováček

  • Bronec, Michael – za podporu české fantastiky
  • Michael Bronec se ve svém nakladatelství Straky na vrbě již dlouhá léta věnuje podpoře mladých českých autorů, jeho příkladná činnost si ocenění jistě zasloužila. Bronec získal cenu Akademie již podruhé, v roce 2000 obdržel za nakladatelství Straky na vrbě cenu jako "nadějný nováček". Letos zvítězil osobně, což je jen potvrzením toho, že se naděje v jeho nakladatelství vložené zcela potvrdily.

ceny ASFFH 2008, Berenika SaudkováCena za dlouholetou práci pro SF

  • Saudek, Karel
  • cenu převzala umělcova dcera Berenika Saudková za přítomnosti autorovy ošetřovatelky. Kája Saudek dlouhá léta podporoval česky vydávanou fantastiku množstvím fanzinových i knižních obálek a ilustrací. Jeho tvorba má k fantastice velmi blízko a on sám je jistě velikánem mezi osobami, které jsou u nás s žánrem spojovány. Cenu předával Vlastislav Toman, loňský držitel stejného ocenění. Karel Saudek získal cenu podruhé, v roce 1997 obdržel ocenění jako nejlepší výtvarník.

- komentáři opatřil Martin Šust

(zdroj: Akademie SFFH)

Richard Podaný, Martin Šust










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...