3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

VOLBY: Vyhraje muž, nebo nůž?

Vypadalo by to asi jako alibistické vyhýbání se kardinálnímu tématu, tak k těm prezidentským volbám teda ještě něco napíšu. Ale že by se do toho člověku chtělo…

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Křivan 27.1.2023 19:15

Když z něj odtěžite roční přírůstek, tak vám nevyroste. A těch pár větviček shoří rychleji než je těch 10 minut.

P. Hák 27.1.2023 17:27

Počítali jsme onehdá s dětmi, kolik lesa by bylo třeba, aby Opatovická elektrárna mohla přejít na biomasu. Brali jsme smrkové dřevo s těmi 80 roky.

Z 1 ha cca 200 t dřeva (400 m3 s hustotou cca 0,5 t/m3) s výhřevností 13 MJ/kg za 80 let znamená 2,5 t/ha za rok.

Roční spotřeba uhlí v EOP je cca 2 miliony tun při výhřevnosti dejme tomu 8 MJ/kg (používají mizerné) to je ekvivalent 8/13*2E+6 = 1,23 Mt smrkového dřeva.

1 230 000 t / 2,5 t/ha = 492 000 ha = 4920 km2.

Pardubický kraj má 4519 km2. Bez komentáře.

P. Hák 27.1.2023 17:28

Opravte mne, jestli jsem se někde překoukl...

J. Majzlík 27.1.2023 23:38

Fakt, že je dřevo možno označit jako obnovitelný zdroj energie speciálně nám, obyvatelům ČR energetickou bilanci nevyřeší.

Naprostý nesmysl je označovat FVE a VE termínem "obnovitelné zdroje". Oba typy elektráren je po jejich dosloužení možno rozebrat a případně vyměnit, nikoliv obnovit.

Rovněž přírodní, pohonnou energii větru a slunečního záření by snad bylo lépe značit jako energii, předanou danému měniči primárním či přírodním zdrojem (energie fyzikální podstaty).

T. Hraj 27.1.2023 16:53

Žádnou důvěru v něj mít nelze. To máte pravdu. Ale je jiskřička naděje, že se nějakému progresivismu občas postaví. Ta u PP není.

P. Sura 27.1.2023 15:57

Pane Hraji, napadlo mě pár poznámek k Vašemu příspěvku:

Jak se ukázalo v prvním kole (a potvrdily se tím předpoklady), takových "superzásadových", aby zvolili Pavla Fišera je tak málo, že je třeba hledat v jiných vodách, bohužel kontaminovaných, jinak by dostal příležitost kandidát kontaminovaný podstatně větší koncentrací. A o Danuši si nedělám iluze, pokud zdůrazňuje jak se "neumazala" od KSČ, neb jako minimko ještě nemohla, ale klidně podporuje a prosazuje ty Bruselské nápady, které jste tak hezky vyjmenoval a klidně se umaže Bruselem.

Bezobsažné leč kultivované vyjadřování není na škodu, ve funkci prazidenta se nic jiného ani nepředpokládá. A co se týká podepisování těch

" .... všechny budoucí Lisabony, Istanbuly, Marakéše, Green Dealy, Fit for 55, kvóty na migranty, ženy, homosexuály, černochy nebo cokoli jiného.... " prezident je podepisuje až když je schválí obě komory parlamentu. A i kdyby nepodepsal, ony ho přehlasují.

Co považuji za podstatné je, že sice generál změnil členství v důsledku změny režimu, ale 30 let prokazoval, že chce sloužit režimu, který jsme si tu přáli, tedy nám a nejsou o tom pochybnosti. V této poměrně hnusné kampani na něj tahali jenom spoustu špíny (včetně toho, že "vstúpil"), ale ŽÁDNÝ pracovně právní průšvih, který by musely řešit jakékoli komise. Což predikuje, že zřejmě bude čistý. A to, že protikandidátem v tomhle kole je Babiš mi tu volbu jen usnadňuje.

T. Hraj 27.1.2023 17:06

Vím, že většinu z těch věcí prezident nepodepisuje (Lisabon je výjimka, velmi významná). Jeho hlas je ale velmi slyšitelný ve veřejném prostoru. Pokud by ten hlas byl kritický vůči EU tak by ho nebylo možné jen tak pominout. Babiš ale bohužel není žádný myslitel ani řečník :-/.

J. Anděl 27.1.2023 18:47

AB taky podepíše resp. by podepsal.

Přesto politiku nedělá prezident a mít ho především jako obranu před vlastními zvolenými politiky je pitomost.

J. Kalina 27.1.2023 11:27

Já se to pokusím "přeložit" po svém. Už několik voleb nesleduji tolik co kdo v KAMPANI říká neb si myslím, že kandidáti jsou naučení co a jak říkat, slibovat aby se zalíbili co největšímu počtu voličů. Sleduji ty kdo a jak je podporují a hlavně média neb ta jsou schopna ledasčeho i po těchto volbách. Add ta média. Ještě překousnu, že mám pocit, že někomu fandí a někoho očerňují, ale nechci kousat, že tím mi vlastně říkají, trhni si a žer co ti nandáme na talíř.

K těm prázdným obálkám. Boha jeho, snad jste už u nějakých voleb byli!! V seznamu kandidátů daného okrsku si vás odškrtnou a vydají vám úřední obálku. K těm odškrtnutým se případně připíší ti co přijdou s volebním průkazem ( tedy ze svého "domovského" okrsku jsou vydáním průkazu vyškrtnuti, dostanou také úřední a připsáni na tam, kam se dostaví). Z těchto přišlých k volbám se vypočítává volební účast. Úřední obálku vhodíte s kandidátem, prázdnou nebo ji nehodíte vůbec. Pokud uděláte cokoliv mimo vhození platného hlasu, souhlasíte s tím, jak to rozhodnou ti co platný hlas vhodili. Nějaké následné výklady co kdo myslel tím, že vhodil prázdnou obálku (nebo nevhodil ani tu prázdnou) budou odvislé od postoje vykladače a některým výkladům se budete divit ještě tak 2 další roky.

P. Sura 27.1.2023 11:49

Při volební účasti s polovinou prázdných obálek má každý platný hlas jen poloviční sílu. Při neúčasti poloviny lidí má každý hlas sílu dvojnásobnou. Už to konečně pochopte, když stejně nemáte jinou možnost jak se vyjádřit.

Ś. Svobodová 27.1.2023 12:37

Jenže nějaké síla hlasů je nerelevantní. Maximálně můžete pak šermovat čísly, že prezidenta zvolilo deset lidí a osm milinů že vhodilo prázdný lístek a bude vám to platné jak mrtvému zimník. Kdyby se zavedl stejný paragraf jako u referend, to by byla jiná.

P. Sura 27.1.2023 13:59

To je sice pravda, ale pokud volební účast není kriteriem platnosti volby, je i prázdný hlas výrazem nesouhlasu, který nenapomáhá "vítězi". Pokud bude "vítěz" operovat vysokým procentem souhlasu při viditelně nízké účasti, je možno o zavedení kriteria začít jednat. V opačném případě vás protistrana nebude brát vážně a nezbude vám nic jiného než si koupit flintu.

Ś. Svobodová 27.1.2023 14:11

Jediné volby které mohou něco ovlivnit jsou do EP. Průměrná účast od r. 2004 není ani 30%. Přesto tito lidé rozhodují za celou ČR. Nevšimla jsem si, že by byly jakákoliv snaha o tom jednat. Vidím to na možnost B ;-D

Z. Lapil 27.1.2023 14:33

Krácení zlomků je jistě zajímavá hra, ale na výsledek nemá vliv.

Ś. Svobodová 27.1.2023 11:04

Trochu jsem se ztratila. Mám volit ty, kdo budou dělat v případě nezvolení jejich vůdce menší bordel (Babišovci), nebo ty kdo budou dělat v ulicích větší bordel (Pavlovci)?

D. Mašek 27.1.2023 11:11

No tak Vy si hoďte korunou...;-D

P. Műller 27.1.2023 16:26

Vaše prohlášení položenou (rétorickou?) otázkou ovšem nebudí dojem, že "jste se ztratila", spíš je jasné, že máte jasno...

Z. Klouček 27.1.2023 10:11

Volit v demokracii (bez přívlastků) spočívalo historicky v tom, že se volič pozitivně přihlásil k programu politické strany či osoby kandidáta. To se nám teď jaksi přerodilo v situaci, že skutečný politický program nemá žádný z kandidátů, kandidáti široce uznávanými osobnostmi ve svém národě nejsou a volič vybírá jen z možností méně či více špatných (to si každý hodnotí podle svých vlastních kritérií). A nemají-li kandidáti skutečný program, bude nemožné následně posuzovat, zda se jej drží a plní tak vůli svých voličů. Současná demokracie si tak zaslouží nový přívlastek, možná demokracie emoční, mediální či virtuální.

Ś. Svobodová 27.1.2023 11:10

Já si myslím, že prezident u nás nemá moc možností nějaký politický program plnit. Může sice občas nepodepsat nějaké jmenování, ale tím se směřování státu nezmění.

Z. Klouček 27.1.2023 16:08

To je pravda, měl jsem na mysli volby obecněji. Volba prezidenta je přímá a jeho pravomoci slabé, v čemž je rozpor. Prezident je ale také politik a měl by tedy mít i nějaký vlastní čitelný program, jinak přímá volba nemá žádný smysl a je z ní, bohužel, jen velká a drsná reality show, jejíž lesk na čas brání vidět skutečně podstatné věci.

P. Műller 27.1.2023 16:32

Ano, souhlasím s Vámi, že přímá volba nemá smysl (pokud to bylo takto míněno), nicméně současný (hurá, už jenom na pár dní!) pan president z toho samolibně vyvozoval, že má více pravomocí, než jsou psány v ústavních předpisech...

J. Majzlík 27.1.2023 22:34

R^

P. Sura 27.1.2023 16:08

Nemá, nicméně je nutné, aby měl názor, věděl proč ho má a dovedl ho přednést a zdůvodnit premiérovi, popřípadě Sněmovně.

Z. Klouček 28.1.2023 11:22

No a podle čeho mám jako volič očekávat, jaký bude mít kandidát názor, když nebude mít žádný program ? Mám mu dát bianco šek, aby uplatnil svůj názor, ať již bude jakýkoliv ?

Z. Klouček 28.1.2023 11:23

No a podle čeho mám jako volič očekávat, jaký bude mít kandidát názor, když nebude mít žádný program ? Mám mu dát bianco šek, aby uplatnil svůj názor, ať již bude jakýkoliv ?

J. Majzlík 27.1.2023 15:56

R^

J. Farda 27.1.2023 10:09

" ... Zločinec vůbec nemá co kandidovat a dobrotivec by neměl chodit do politiky ale raději sloužit někde u Armády spásy. ...!

S tímto postulátem naprosto souhlasím, válečnický padouch Pavel by z principu kandidovat neměl, a pro pachatele dobra Babiš platí totéž. Jenže kandidují oba a kruciální otázkou je, zde vítěz opět vzkáže straně prohraných, že od teď mohou jen shut upp! To be orr not to be, that is the question (this day) ... :-/

J. Vlček 27.1.2023 10:46

Pane Fardo, držte se češtiny, uděláte dobře a možná i s méně chybami. Důkazů, že jste "vzdělanec" není zapotřebí. ;-D

J. Farda 27.1.2023 13:03

Sure ... ;-)

P. Kmoníček 27.1.2023 10:04

No, pane Jakle, píšete o dvou lidech v titulku a zatím jste popsal Babiše a jeho příznivce. Tak teď ještě o tom druhém. Děkuji