1.6.2024 | Svátek má Laura


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nevrkla 18.4.2024 7:43

Já bych to zkrátil - prokázalo se, že lidí nemají na ozonovou vrstvu vliv. Podlehli jsme lživé demagogii, zakázali freon, mnozí se napakovali. Stejně je to s bojem s klimatem. Pokud nebudeme mít kritické myšlení a budem podléhat lžím, staneme se chudými otroky. Kritické myšlení je ovšem zakazováno, cílem je lidí indoktrinovat, aby se z nich stali poslušně nemyslící ovce. Dost se to daří.

L. Písařík 18.4.2024 7:42

Beton si zase CO2 při tvrdnutí vezme, jinak by neztvrdl.

L. Písařík 18.4.2024 7:41

Víte čím plní mrazáky v Číně a Indii? Já si nejsem jist.

J. Nevrkla 18.4.2024 7:37

Západ se zaklíná volným obchodem. Bude ho muset zrušit a uvalit cla, protože není schopen konkurovat. Číňané si budou užívat levné produkty, my budeme mít drahé, které si nebudeme moci dovolit. Oni budou bohatnout, my chudnout a ztrácet sílu. Budou k nám jezdit jak do skanzenu, pak převezmou naše krachující firmy a začnou nám vládnout. Takhle to Západ dopracovává.

J. Basler 18.4.2024 7:28

Najděte si starší Hladíkův rozhovor na NP. Je to, a teď nevím co použít? Pochopil jsem, že každá blbost má u něj šanci projít.

Fyzika, chemie, meterologie a zdravý rozum, to stačí... Jo a trochu ekjonomie a počítání. V Evropě je těchto znalostí minimum, hlavně u politiků.

Jsem zvědav, jak se budou dívat moje vnoučata zpětně na naši dobu tak za 50 let? Nejsa věřící, tak se to nedozvím ;-(

M. Kocián 18.4.2024 7:26

Oni se nechytli CO2 jako takového, ale jen automobilů a to pouze osobních, dostupných pro "normální lidi". Skoro vůbec se nemluví - a nezakazuje - mazut spalovaný v lodích a kerosin v letadlech, a příliš se nemluví ani o výrobě betonu, která rovněž produkuje CO2 ve velkém. Sem tam je tu zmínka o tom, že CO2 produkují i přežvýkavci, a vždycky to vede k omezení živočišné výroby v EU. Myslím, že trend je vcelku jasný.

M. Kocián 18.4.2024 7:23

Klečeli při tom? Zapomněli, že existují cla?

R. Langer 18.4.2024 7:11

Přesně tak...

M. Pecina 18.4.2024 6:32

On ani ten freon není jasný viník ozónové díry:-/

R. Langer 18.4.2024 5:43

Nelži zase, prolhaný Zelený bolševiku, lžeš jako když Rudé právo tiskne! ;-€

R. Langer 18.4.2024 5:42

Nelži zase, prolhaný Zelený bolševiku, lžeš jako když Rudé právo tiskne! ;-€

Z. Žabička 18.4.2024 5:38

Je zajímavé, jak se politici a různí hlasatelé klimatické nouze chytli CO2 jako strůjce klimatických změn. Přece hlavním cílem je postrašit populaci, aby se dobře vládlo. Politikou definované cíle vždycky zničily ekonomiku a přinesly všeobecnou nespokojenost. Teplé klima umožnilo osídlit Grónsko. Když vyhladíme CO2 a zakážeme oheň, přestanou růst rostliny a Země se bude chovat nezávisle na tom hnusném druhu života - lidstva.

I. Krahula 18.4.2024 5:31

Zřejmě dle manuálu Rakušanova ministerstva.

P. Holub 18.4.2024 5:19

Tento příspěvek jsem vyhodnotil jako dezinformační.

P. Rada 18.4.2024 1:31

"Pozitivní jev"? Pro koho? Pro co?

Lidé s tělesnou teplotou cca 36C, kteří si v pohodlí klimatizovaného obydlí libují v teplotě cca 25C - kdy se ani nemusí oblékat... - si mohou krátkozrace namlouvat, že když byla glob. teplota planety donedávna cca 15C, tak její zvýšení o 5 až 10C pro ně bude znamenat úsporu za vytápění.

Docela jinak situaci vnímají rostliny. Ty odolné chladu totiž vykazují při nulové teplotě ještě třetinový růst. Běžné obiloviny pak nejlépe rostou v teplotách od 10 do 15C. Avšak i relativně teplomilná rýže však přestává růst při teplotách nad 30C.

Je to tím, že ty samé enzymy odpovědné za fotosyntézu se hold takto chovají už stamiliony let biologického rozvoje a příroda doposud nic efektivnějšího nevymyslela.

Lidé bez rozhledu, kteří momentálně vydávají za potraviny zlomeček příjmů zapomínají ve svém pohodlíčku co je dlouhodobou podstatou jejich obživy a tedy i životadárnosti.

Při dnešním trendu růstu g. teplot může podle některých studií o obyvatelnost přijít 3až 6miliard lidí. Zprvu asi začnou migrovat a jako levná pracovní síla třeba i "pozitivně" posluhovat.

Až jim pro změnu klimatu, narostlou erozivnost půd... dojdou potraviny - tak se s posluhování nejspíše stane boj o přežití až válečná vřava o zbytky živobytí.

Pro koho ze soudných může být taková situace "POZITIVUM"?

https://academic.oup.com/bioscience/advance-article/doi/10.1093/biosci/biad080/7319571?login=false

L. Novák 18.4.2024 1:23

Když teplota ve stratosféře klesne pod -78 stupňů, začínají se vytvářet tak zvaná perleťová oblaka, díky kterým se uskutečňují chemické reakce, které ozon ničí. Vloni byly dlouhodobě zaznamenány ve stratosféře nízké teploty, což napomáhalo vzniku těchto mraků.

Z podobných důvodů se vloni v dubnu otevřela díra v ozonové vrstvě i nad Arktidou, což je neobvyklý jev.

Ozonová vrstva chrání živé organismy na planetě před ultrafialovým slunečním zářením. Postupné narušování její tloušťky vedlo podle odborníků k nárůstu rakovinných, kožních a očních onemocnění i k dalším negativním důsledkům.

Na pólech nastal v 80. letech minulého století obzvlášť rychlý úbytek ozonu. Situace se ale zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí. Zejména freony se masově používaly třeba jako nosné plyny v tlakových sprejích nebo jako chladicí média v ledničkách. V posledních letech vědci zaznamenali posílení ozonové vrstvy ve stratosféře.

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/ozonova-dira-antarktida-klima-ovzdusi_2101081732_ada

Takže ono je to i s tou ozonovou dírou složitější... ;-)

L. Novák 18.4.2024 1:23

Ozonová díra nad Antarktidou (2020) patřila k největším za 40 let, v prosinci se zacelila

Ozonová díra nad Antarktidou se zacelila v posledních prosincových dnech (2020), patřila však k největším za posledních 40 let. Uvedla to Světová meteorologická organizace (WMO). Ozonová díra se rozrostla kvůli velice nízkým teplotám ve stratosféře, ze stejného důvodu se vyskytla i nad Arktidou.

Ženeva 17:32 8. ledna 2021

Vývoj ozonové díry nad Antarktidou má sezónní charakter. Díra se nejvíce otevírá během australského jara (od srpna do října) a zaceluje se během australského léta - na konci kalendářního roku (ilustrační foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.5, Andrew Mandemaker

Vloni se ozonová díra začala výrazně otevírat v polovině srpna a na začátku října její velikost zaznamenala nejvyšší hodnotu, když dosáhla rozlohy 25 milionů kilometrů čtverečních. Díra byla jednou z největších, nehlubších a dlouho trvajících za posledních 40 let, po něž se tento fenomén měří. Naopak v roce 2019 měla relativně malou rozlohu.

„Tyto dva ročníky nám ukazují, jak se může díra v ozonu meziročně měnit, a pomáhají nám pochopit, jaké faktory přispívají k velikosti, trvání a závažnosti (díry v ozonu),“ uvedla Oxana Tarasovová z WMO. Podle ní je i nadále zásadní dodržovat Montrealský protokol z roku 1987, který napomohl k omezení emisí freonů. Tento druh plynu přispívá k destrukci ozónu.

Vývoj ozonové díry nad Antarktidou má sezónní charakter. Díra se nejvíce otevírá během australského jara (od srpna do října) a zaceluje se během australského léta - na konci kalendářního roku. Narušení ozonové vrstvy totiž souvisí s teplotami ve stratosféře, to znamená ve výšce deseti až 50 kilometrů od zemského povrchu, kde se ozonová vrstva nachází.

P. Rada 18.4.2024 1:01

Pokud jde o demagogii tak tu předvádí právě Souček slovy:

..."Globální klima“ je tak složitý systém, že předpovídat jeho vývoj si troufnou zřejmě jen ti, kteří bezmezně věří svým klimatickým modelům. Jež ovšem zpravidla nejsou schopné správně předpovědět ani to, o kolik se změní teplota za několik let."...

Soudní lidé si však mohou opakovaně ověřit, že rovněž velmi složitý systém POČASÍ - lze za jistých předpokladů reálně předpovědět. Tedy při zjednodušení na určitou mírou pravděpodobnosti (např. 90%), jako relativně LOKÁLNÍ projev zprůměrovaný na několik hodin pro oblast o velikosti stovek km2 a jen na několik dní dopředu.

Klima lze pro analogickou systémovou složitost předpovědět s přesností cca 90% také za specifických zjednodušujících předpokladech. Tedy jako už dokonce GLOBÁLNÍ průměrný projev podnebí za období dokonce 30let zato však až století dopředu.

Pravdivost klima předpovědí lze rovněž ověřit avšak na větších časových škálách. S tím už mívá běžný občan pamětový problém který demagog Souček propagačně zneužívá.

Fakticky však lze např. doložit, že klima-předpovědi uvedené v prvé zprávě IPCC vydané před více jak 30 lety se dnes naplnují prakticky přesně (více jak 90%) a podle tehdy tzv. nejalarmističtějších scénářů které vycházely s předpokladu, že lidstvo bude přes varování v produkci skleníkových plynů pokračovat prakticky bez omezení - což se doposud žel děje a právě za přispění demagogů jaké představuje Souček.

M. Šejna 18.4.2024 0:43

Ozonová díra byl velký zdravotní problém a proto to vzali všichni vážně.

Globální oteplování žádný velký problém není a dokonce to lze považovat za pozitivní jev.

J. Nevrkla 18.4.2024 0:21

Pobavila mě zpráva z tohoto týdne - šéfka amerického FED a německý kancléř navštívili Čínu a oba požádali, aby Čína omezila výrobu, prý nadprodukci, zvláště elektromobilů a solárních panelů, protože to ohrožuje západní průmysl. To je snad v historii poprvé, kdy si někdo dovolil o něco takového požádat. Rozesmálo mě to, ale je spíš k pláči, do jak zoufale situace Západ směřuje.