7.2.2023 | Svátek má Veronika


Diskuse k článku

ENERGIE: Co nám o zásobách plynu neřekli

Podle evropských politiků nás bude zachraňovat vodík, jenž se zpočátku začne míchat se zemním plynem, aby ho posléze šikovně nahradil. I náš stát už má na to svoji strategii, kterou najdete na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu, kde se podrobněji stanovuje jak dosáhnout splnění specifických cílů a kde úředníci odhadují, jak že bude vypadat výroba a naše spotřeba vodíku v následujících letech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krásenský 29.8.2022 10:21

A přesto jsme měli vyšší životní úroveň, nez v kterékoli republice sovětského svazu. Dnes je vzývána evropská "solidarita" chudých států s bohatými - migrační i energetická krize to dokládají. To je newspeak jak může být solidární chudý s bohatým, slabý se silným, nemocný se zdravým, bezmocný s mocným? To je dokladem eurounijniho vymývání mozku prostřednictvím veřejnoprávních médií, presstirutů a politických neziskovek financovaných ze zahraničí.

K. Křivan 29.8.2022 11:56

"..vyšší životní úroveň, nez v kterékoli republice sovětského svazu.."

Dědictví první republiky ?

R. Langer 29.8.2022 11:49

Jo, ale plyn a ropu jsme z Ruska měli. :-P

F. Zrcek 29.8.2022 8:52

Že je vodík H2 skleníkový plyn s nulovými emisemi CO2, to ať trápí gretény a podobné šílence. Podstatnější je, že od minimálně od zkázy Hindenburgu si umíme představit, co dokáže, když blafne kdy nemá. Má absolutně nejmenší molekulu a tudíž nejvyšší pravděpodobnost úniku z nádob či potrubí. Se vzduchem bouchá od 4% (objemových, dolní mez výbušnosti). V termosce z něj taky kapalinu neuděláte, bod varu - 255 C, takže kryogenní uskladnění je sice možné, leč poněkud drahé. Dost vysoký podíl vodíku udrží palladiová membrána, ale je to platinový kov a taky není nejlevnější.

Já bych ho prozatím odtroubil. Minimálně do doby, než si ho vyrobíme fotovoltaikou pro palivový článek. To by aspoň v mikroměříitku mohlo fungovat.

P. Diviš 29.8.2022 8:57

Taky se dá pěchovat do pevných materiálů, ale taky je to ještě v plenkách.

L. Novák 29.8.2022 9:11

Podstatné je, že k získání 1 kWh el. energie z palivových článků musíte spotřebovat 4 kWh el. energie na výrobu, zpracování a přepravu vodíku. Což se mi jeví jako ekonomický nesmysl. Takové přebytky el. energie, které by mohly být trvale využívány k "levné" elektrolytické výrobě "zeleného" vodíku, nikdo nemá. ;-)

K. Křivan 29.8.2022 9:18

Nejen nesmysl, ale hlavně ZLOČIN !

L. Zídek 29.8.2022 10:31

Spotřebovat 4 kW na výrobu 1 kW, to je logika Brusele jak z partesu !

O. Vašíček 29.8.2022 11:05

Ale má. Momentálně je v Německu instalovaných cca 110GW v OZE. Když je dobré počasí, tak dodávají rekordní dodávky energie, protože mají nucený výkup na úkor jiných zdrojů. Problém je, že stejně musí být skoro stejný výkon instalovaný v zálohách.

Pokud by se tento nucený výkup zrušil, tak by se nakupovalo podle potřeby z nejlevnějších zdrojů. Tím by se stabilizoval a narovnal trh a cena energií by šla dolů. (A konečně by se pět investovalo to těch levných zdrojů :) ).

No a když už ty větrníky a slunečníky stojí, tak by se k nim mohly přidat (bez dotací) i elektrolizéry a z nechtěných přebytků by vznikl vodík (úplně zadarmo) a to se vyplatí! :)

R. Langer 29.8.2022 11:51

Výstavba a provoz takových zařízení rozhodně NENÍ ZADARMO, právě naopak... ;-€

O. Vašíček 29.8.2022 12:23

Přesně na to jsem chtěl chtěl poukázat. Proč tedy byla energie na burze i záporná? Vždyť to by mohlo nastat jen v tom případě, že je energie zadarmo!

A pokud nikdy není zadarmo, tak jaká je skutečná cena energie z OZE?

Dotací a povinným výkupem z OZE se pokřivil trh. Tím nebylo na investice do jiných zdrojů. Pokud nebyly OZE nebo alespoň nebyly jejich schválenou zálohou (plyn), tak do toho nikdo nešel. V roce 2018 neexistoval ekonom, který by doporučil (z ekonomického hlediska) stavbu JE. A měl pravdu. Že to byla chyba způsobená chybnou energetickou politikou dnes již víme se všemi důsledky.

Ani dnes, za současného stavu, bych stavbu JE u nás nedoporučoval. Jen by se připojila do současného systému a umožnila by v Německu ještě větší "bezstarostný" rozvoj OZE aniž by to mělo na cenu energií nějaký vliv. Jenu nás by se stát zajišťoval za další obrovskou investici do soukromé firmy.

Bohužel jsem ještě neslyšel toto doznání na správných místech. Když začínala energetická krize, tak byly slyšet hlasy pro ještě rychlejší budování OZE. Když mají OZE povinný výkup, tak ať se jim nařídí i povinné dodávky! Tzn. když nesvítí a nefouká, tak sami si zajistěte výrobu energie, kterou svůj výpadek nahradí. Pak se uvidí, jak je to ekologické a levné.

Pokud by se nyní zrušily emisní povolenky, a povinný výkup z OZE. Podstatně by to přispělo ke stabilizaci trhu. Ale 15 promarněných let nikdo přes noc nedožene.

R. Langer 29.8.2022 12:35

Ani to nemusíte rozepisovat, je jasné, že pokud cena energií začne být ZÁPORNÁ, jedná se jednoznačně O PODVOD! ;-)

O. Vašíček 29.8.2022 13:05

Ale ovlivnilo to investiční politiku na několik let.

L. Novák 30.8.2022 0:10

Záporná cena el. energie je mimořádný krátkodobý jev (např. v začátcích covid-19 epidemie po vyhlášení lock-downu, kdy se zastavila/výrazně omezila spotřeba v průmyslu). Tehdy dokonce vypínali i elektrárny v Česku, protože byly ceny elekřiny velmi nízké a vyplatilo se ji levně dovážet. To byl ale krizový jev, na němž není možno zakládat budoucí vývoj. Dnes je zase situace opačná. Elektřiny je v EU nedostatek a ceny vystoupaly ad absurum.

O. Vašíček 30.8.2022 0:16

Opravdu je energie nedostatek nebo se předpokládá, že by mohlo být nedostatek, kdyby nebyl plyn do plynových elektráren? To je dost podstatný rozdíl. Jestli trh reflektuje skutečnost (je málo energie a v podstatě nastává backout) nebo je trh ve strachu, že by to mohlo ta za určitých okolností nastat. Ten druhý případ je v podstatě spekulace a vyhovuje některým skupinám. Nic nehrozí, jen to šponuje cenu (a tím i zisk).

L. Novák 30.8.2022 11:07

V EU je el. energie nedostatek.

Problémy v oblasti energetiky jsou z drtivé většiny způsobeny Německem. Je to klíčový hráč, říká Míl

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/jaroslav-mil-ceny-energii-zastropovani_2208291945_mst

O. Vašíček 30.8.2022 17:08

Děkuji za odkaz. Jsou tam věci, které v diskusích píšu už nějakou dobu. :)

Ale i tak tam není zmínka o nedostatku energie. A ten opravdu není. Jen se cena šroubuje nahoru, protože za nějaké konkrétní situace by energie nemusela být. Pěkná vypočítavost a někomu se tato situace hodí.

Kdyby totiž byl nedostatek energie, tak se někde bude muset vypnout nebo by nastal blackout. A to se zatím nestalo. Tzn. že energie je. Je drahá, protože je někdo vypočítavý a šmelí se strachem. Což je mimo jiné i v uvedeném článku.

L. Novák 1.9.2022 23:54

Nedostatek je. Němci zavírají konvenční elektrárny a jaderná Francie se stala z vývozce čistým dovozcem.

R. Langer 29.8.2022 12:38

Jo, a pozor na tu oblíbenou dezinformaci, stát u nás stavbu elektráren NEFINANCUJE, jak lžou Zelení bolševici. Platí se to z normální půjčky. ;-)

O. Vašíček 29.8.2022 13:04

Přesně tak. Stát nefinancuje, jen dává bankovní záruku (pokud je vyžadována). Navíc uděluje licenci a schvaluje stavbu.

Ale taky potom nemůže toho moc nařídit, ohledně obchodní činnosti. Jak teď křičí někteří a zafixování ceny.

Může jen určit pravidla hry.

V. Hlad 29.8.2022 15:32

V roce 2020 v Německu využili cca 12,5 % instalovaného výkonu. Zdroj si nepamatuji, ale by německý.

O. Vašíček 29.8.2022 15:45

Asi tak nějak je využitelnost. Víte co to dělá s cenou energie, když se to platí z dotací a ještě se musí instalovat a provozovat záloha?

Proto říkám, nakupovat z nejlevnějších zdrojů, pak to nikdo nebude chtít a volný výkon je využitelný jen pro výrobu vodíku. Jen se nesmí dotovat. Ale co s tak drahým vodíkem? A co už s instalovanými větrníky a solárníky?

P. Hák 29.8.2022 8:44

"...Putinovo Rusko útočí tím vůbec nejtěžším kalibrem, jaký si kdo uměl představit, totiž zemním plynem. A zimou předem se choulící Evropa mu jeho útoky trpí."

Kupodivu poměrně dost lidí u nás věří tomu, že Rusové vyhlásili embargo na plyn. Když jsou upozorněni na požadavky západních politiků na embargo nebo na výroky Lipavského a spol. o tom, že plyn nepotřebujeteme, reagují mávnutím ruky a něčím jako "nojo, Lipavskej", "nojo Evropská komise" atd. a tu informaci do mozku vůbec nepustí.

Propaganda prostě funguje.

P. Diviš 29.8.2022 8:53

Embargo nevyhlásili, prostě nedodávají, smlouvy nesmlouvy. A vymlouvají se tu na turbiny, tu na údržbu nebo Ukrajinu.

J. Vlček 29.8.2022 9:02

Tak nevím, pane Prokope , kdo komu vyhlásil sankce, jestli Rusko EU, nebo EU Rusku. Jak to, že do Maďarska a jinam dodává plyn bez omezení pořád? ???

R. Langer 29.8.2022 9:05

Ale dodávají, dodávají, ale MY NECHCEME! :-P

A. Blok 29.8.2022 9:15

Mám dojem, že zelení Němci opravdu nechtějí.

L. Novák 29.8.2022 9:34

Samozřejmě! Zákaz spuštění NS2 prosazovali Zelení v Německu, protože zemnoí plyn je fosilní palivo. Teď zrovna v Rusku vytěžená množství plynu volně spalují...

R. Langer 29.8.2022 12:40

Pokud vím, tak Zelení bolševici prosazovaly masivně paroplynové elektrárny jako nejlepší ekologické řešení, soudruhu, tak nám tady zase nekecejte. ;-D

L. Novák 29.8.2022 14:17

Rusko nás vydírá, říkají němečtí Zelení. Plynovod Nord Stream 2 do provozu uvést nechtějí (21. října 2021)

https://denikn.cz/732163/rusko-nas-vydira-rikaji-nemecti-zeleni-plynovod-nord-stream-2-do-provozu-uvest-nechteji/