30.3.2023 | Svátek má Arnošt


Diskuse k článku

ENERGIE: Co nám o zásobách plynu neřekli

Podle evropských politiků nás bude zachraňovat vodík, jenž se zpočátku začne míchat se zemním plynem, aby ho posléze šikovně nahradil. I náš stát už má na to svoji strategii, kterou najdete na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu, kde se podrobněji stanovuje jak dosáhnout splnění specifických cílů a kde úředníci odhadují, jak že bude vypadat výroba a naše spotřeba vodíku v následujících letech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Čermák 30.8.2022 11:23

Tak Zima je zdá se vždy na straně Ruska. Umrzli tam zdatní válečníci Napoleon i Hitler, nyní se chystá umrznout i EU. Nemusela by, ale je Hloupá, spoutaná Ideologií a válečným ryčením. To, že jsou v EU obrovské zásoby plynu nám je teď platné asi jako mrtvému zimník. Jedno řešení ale stále zůstává k dispozici. Přestat válečně ryčet, slušně se obléci a vyrazit do Kremlu s pokornou žádostí o dodávku plynu v potřebném množství. Je potřeba samozřejmě u toho stát v Haptáku a slušně Salutovat. O Černochové a Lipavském Knedlíčku pak mlčet jako Hrob...;-DRv

L. Novák 30.8.2022 20:26

No vida, Babišo-Putinův agent BlbToš Čermák už zase sází Putinovu propagandu... Rv Na*rat!

S. Ševeček 30.8.2022 9:58

a ten vodík SE vezme kde ?

V. Čermák 30.8.2022 11:24

Leží na skladě hned vedle slunce, vody a větru...;-DRv

P. Čížek 30.8.2022 9:01

Docela bych rád slyšel o těch skleníkových plynech, které se s vodíkem přetvoří na jiné, ještě horší.

Že by měl autor na mysli argon?;-D

Běžné skleníkové plyny jsou CO2 a CH4. Pomocí vodíku mohou nanejvýš přecházet jeden na druhý s těžkou převahou na straně CO2, kvůli energetické náročnosti. Klíčový element je uhlík a ten zlikviduje leda fotosyntéza. Samozřejmě je skleníkový plyn i vodní pára, ale té je v atmosféře tolik, že nemůžeme aspirovat na to ovlivnit její množstní technickými prostředky. Amoniak je energeticky mimořádně náročný a mimořádně málo stabilní.

Takže pouze PR dezinformace.

L. Novák 30.8.2022 10:57

Kdesi jsem četl, že vodík má oslabovat odbourávání metanu v atmosféře. Ale ono je to stejně jedno, protože elektrolytická výroba "zeleného vodíku" je tak drahá a neefektivní, že to nejspíš ve velkém rozsahu nikdo provozovat nebude. Ledaže by mu za to někdo vyplácel tučné dotace, což v potrhlé EU/EK vyloučit nelze. ;-D

P. Čížek 30.8.2022 11:11

To je velmi nepravděpodobné tvrzení a opravdu by jej bylo potřeba velmi důkladně doložit. Tam by muselo jít o konkurenční reakci a kyslíku je v atmosféře (zaplať Pámbu) dost. S komentářem o potrhlých politicích souhlasím, ale s tou nákladností by nemuselo být tak zle. Nebýt jádro tak fuj, tak by se dala voda štěpit odpadním teplem z reaktoru (nějaké vyšší generace). Ale holt máme co máme... Kde jsou dotace a sponzorské dary, tam je přízeň plitiků.

D. Uhlár 30.8.2022 14:06

Nekazte jim to. Pokrokáři všeho druhu měli odjakživa na paměti prospěch všeho lidstva a nějaké zákony je nemohly zbrzdit. Dokonce ani ty přírodní...

K. Wágner 30.8.2022 20:38

Tady máte ty dezinformace. Račte nastudovat.

Atmospheric implications of increased hydrogen use:

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1067144/atmospheric-implications-of-increased-hydrogen-use.pdf

P. Čížek 2.9.2022 13:00

Autoři jsou asi seriozní, ale přesto je to klasický PR článek na objednávku. On se každý musí nějak živit. Měření v tom v podstatě nejsou. Seriozní články se uveřejňují v impaktovaných časopisech. Tohle je sbírka hypotéz a modelů. Úbytek radikálů OH- způsobuje úplně všechno CH4 počínaje. Neboli při zvýšení koncentrace H2 v atmosféře tak to kupříkladu bude mít význam pro snížení koncentrace CH4. Ale tenhle závěr se do článku nehodil. A do vyvolávání paniky a podpory lobistické skupiny xy také ne.

K. Wágner 30.8.2022 6:57

Část britských manažerů a ekonomů už zveřejnila otevřený dopis vládě, ve kterém vyzývá, aby se začal těžit zemní plyn z břidlicových ložisek. Tvrdí, že uvolnění pouhých 10 procent plynu z břidlic, zajistí Spojenému království soběstačnost po dobu následujících 30ti let. Navíc by se podle nich výrazně ulevilo v cenách domácnostem i byznysu:

https://www.peak.cz/frakovani-v-britanii-znovu-ve-hre-johnson-podle-kritiku-otevira-pandorinu-skrinku/32982/

L. Novák 30.8.2022 20:30

Pokud bude v Británii předsedou vlády zelený Boris, sotva něco podobného schválí. Dokud se jim nezhroutí zásobování energiemi.

K. Wágner 30.8.2022 20:42

Právě že Johnson podle kritiků "otevírá Pandořinu skříňku".

L. Novák 30.8.2022 20:52

Uvidíme, co mu na to řekne doma jeho žena. :-)

V. Kučer 29.8.2022 18:02

Vodík jako energetický zdroj dobře funguje v teorii a v laboratorních podmínkách, v reálu to dopadne jako vždycky.

P. Skřivan 29.8.2022 17:24

Vodík se ovšem neplánuje skladovat ani v tlakové láhvi a ani jako LH2. Obojí je značně energeticky náročné, ale jako chemicky vázaný, a to je jiná liga a mnohem lepší než současné skladování CNG nebo LNG.

K. Křivan 29.8.2022 18:32

Nejlíp se skladuje jako C2H5OH. Šest vodíků na tři ostatní atomy, to je hezký pomér ! A jak krásně zahřívá ! Tzv. přímotop ! I jeho výroba ze švestek nebo meruňek je snadná, ... R^;-D

P. Skřivan 29.8.2022 21:03

Snadná není: často je cítit pecka. Jednou jsem pil tu, kde nebyla ani trochu. ... a to bylo něco úplně jiného.

J. Novotny 29.8.2022 16:56

Tak on Rus není hloupý a pohlídal si to, aby břidlicovému plynu byla dostatečná opozice.

P. Skřivan 29.8.2022 17:29

Opozice ovšem není proti bioplynu, což je totéž co zemní plyn (po přečištění). Nikdo ovšem vyžití tohoto zdroje, podobně jako jiných malých zdrojů nepodporuje. Nejde o dotace, ale třeba o to, abych na jednom místě mohl svou energii do sítě vyslat a jinde spotřebovat a nebylo to o tom, že ji síť vykoupí za pár šupů a pak mi za totéž naúčtuje násobně vyšší cenu, jak to tady v tomto binci je.

L. Novák 29.8.2022 18:54

Zase nesmyslné zelené fantasmagorie.

Bioplyn nemůže množstvím nahradit obrovské energetické toky z dováženého fosilního zemního plynu. Představa zelených ;-O magorů, že někde si trochu elektřiny do sítě vpustí a na druhém místě si ji zase vytáhnou bez zaplacení nutné stabilizace sítě a podílu na jejím vybudování a údržbě, jsou na úrovni snů dětí z mateřské školy. :-P

P. Skřivan 29.8.2022 20:52

Nováku: haldy dováženého plynu souvisí třeba s tím, že místo tepelných čerpadel se tu podporovala plynofikace. Taky když plyn užíváte tak, že ho spálíte v kotli, tak to není zrovna dobré využití: to správné využití je kogenerace a topit odpadním teplem, jako u všech paliv. Elektřinu potřebujete totiž taky a když jí nevyrobíte maximálně efektivně kogenerací, tak jí musíte vyrobit mnohem méně efektivně jinak.

L. Novák 29.8.2022 23:52

Zase jen hlouposti. Většinu zemního plynu spotřebuje průmysl. Jako energii i jako chemickou surovinu. V Německu v přiblblé Energiewende zase nastavěli plynové elektrárny jako zálohu pro nesmyslnou masívní podporu Občasných Zdrojů Energie.

V. Hlad 29.8.2022 15:54

"

L. Novák 29.8.2022 3:14

"Dezinformace v Česku jedou podle osvědčeného scénáře GRU

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dezinformace-v-cesku-jedou-podle-osvedceneho-scenare-gru-151910....."

Seznamzpravy.cz bojuje proti dezinformacim ! Ten je dobrej ! Hláška roku ! Šafr a Koudelka first !

L. Novák 29.8.2022 16:15

No vida, další Putinovský bojovník "za ródinu". :-P

H. Lukešová 29.8.2022 15:09

Britský katolický biskup Richard Williamson podpořil ve svém kázání ve Varšavě Rusko. "Proti zlu stojí jen jeden- Vladimír Putin".

https://rumble.com/v173dcq-june-2-2022.html

Křesťané mají problém odsoudit ruskou agresi na Ukrajinu.

J. Vintr 29.8.2022 15:33

Dovedete si predstavit, že na Ukrajině žijí i lidé, kteří tu "Ruskou agresu" považují za osvobození? A to, že Ukrajina neni ani omylem stát, který by jeho občané milovali? Když se v roce 1991 rozpadl Sovětský svaz, tak na tom byla Ukrajina mnohem lépe než Rusko. A kam to dotáhli za jedenatřicet let ti, kteří tam vládli? Dnes je Ukrajina nejchudší zemi Evropy. A kradou se tam ve velkém i zbraně, ktere jim tam západ posílá, aby se prý mohli bránit.

H. Lukešová 29.8.2022 15:37

Tak samozřejmě, že si to dovedu představit, že na Ukrajině žijí lidé, kteří považují ruskou invazi za osvobození, to je dost dobře možné, tak dobře rusko-ukrajinské reálie neznám.

L. Novák 29.8.2022 16:09

U nás byli při sovětské okupaci 1968 taky. Biľak, Indra, Kolder a další... Kapek se pak po převratu střelil do hlavy, aby nemusel odpovídat na nepříjemné otázky... Potíž byla, že to neuměl udělat pořádně, tak se pak později musel ještě oběsit. ;-D

https://cs.wikipedia.org/wiki/Anton%C3%ADn_Kapek

V. Novak 30.8.2022 15:06

On totiž ten leninsko-stalinský slepenec zvaný Ukrajina (původně Ukrajinská SSR) nestihl srůst, ač byl držen pohromadě násilím, za Stalina tvrdým, posléze méně hrubým.

Novorossija nemá moc společného s Haličí, natož se Zakarpatskem nebo Severní Bukovinou. A hlavní chybou kyjevských vlád bylo to, že se pokoušely o unitární stát tam, kde by se mnohem víc osvědčila federace. No a pomajdanské naci(onali)stické vlády tomu nasadily korunu potlačováním všeho, co bylo prohlášeno za "neukrajinské" včetně používání rodných jazyků.

Takže není divu, že mnozí státní příslušností Ukrajinci, zejména na jihu, v Novorossiji se za Ukrajince nepovažují a dle zhnuseného vyjádření jistého ukrajinského činitele se odmítají evakuovat a "čekají na Rusko". Nakonec - proč by se v Česku měli slezští Poláci nebo Slováci, jichž je tady spousta, považovat na Čechy? Ovšem u nás nikdo Polákům ani Slovákům nebrání v užívání jejich jazyka ani možnosti cítit se Poláky a Slováky, takže oni nemají důvod být neloajální.