28.1.2023 | Svátek má Otýlie


Diskuse k článku

ENERGIE: Co nám o zásobách plynu neřekli

Podle evropských politiků nás bude zachraňovat vodík, jenž se zpočátku začne míchat se zemním plynem, aby ho posléze šikovně nahradil. I náš stát už má na to svoji strategii, kterou najdete na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu, kde se podrobněji stanovuje jak dosáhnout splnění specifických cílů a kde úředníci odhadují, jak že bude vypadat výroba a naše spotřeba vodíku v následujících letech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 29.8.2022 8:39

Třeba ten nejmenovaný silniční obchvat kolem města není vůbec potřeba. Nejmenujete totiž kolik má mít jízních pruhů a jestli to má být v Africe...

Odsířená uhelka může být pro někoho prýma už proto, že další méně znatelné externality se rozptylují podstatně snáze ... Může to ale postupně přesto začít vadit až když někdo zvenku "rozptyluje" důsledky třeba v podobě migrace zpět. To, že lepší variantou k odsiřování uhelky může být odstav a adekvátní zateplení domů, je pro zkratkovitě uvažující často zprvu nepodstatné.

Jsou lidé, kteří si prostě přejí mít dálnici kamkoli se jim zamane a navíc prázdnou.... Takto pojaté technicko- ekonomické nedomyšlenosti jsou právě projevem snahy extenzivně růst v omezeném prostoru - tedy na úkor celé řady nezohledněných pozitiv - což právě může vést k urychlení kolapsu.

L. Novák 29.8.2022 9:16

Blbečku, kde máme "prázdnou" dálnici? Chceš-li žít v jeskyni, tak se tam nastěhuj a zahoď počítač, magore zelený!

P. Sura 29.8.2022 10:08

Odsíření uhelek zaplatily miliony lidí, tudíž se to rozpočítalo tak, že si nikdo skoro nevšiml. Zateplení si platíte sám a spořit vám začne tak cca po 25 letech. Do té doby jen splácíte tu investici. A dožijete se toho vůbec??

R. Langer 29.8.2022 11:52

Zelený bolševik Rada opět lže, jako když Rudé právo tiskne! ;-€

J. Kostelanský 29.8.2022 7:11

Rozkaz zněl jasně: Plynovod Nord Stream 2 nesmí být zprovozněn za žádnou cenu.

A EU jako poslušný vazal USA tento rozkaz plní. I za cenu své vlastní ekonomické sebevraždy.

Ve středověku existovala sekta asasínů (od jejich názvu pochází anglické slovo pro vraha nebo atentátníka "assasin"), kteří mimo jiné vykonávali vraždy na objednávku. Členové této sekty byli takoví fanatici, že když někomu z nich jejich velitel pokynul, aby skočil ze strážní věže (pádem se samozřejmě zabil), tak to bez váhání okamžitě udělal. Evropská unie se chová stejně.

Aby se "energetická krize" začala zmenšovat, na to stačí triviálně jednoduchý krok - spustit zcela připravený a natlakovaný plynovod Nord Stream 2.

Trhy s plynem by okamžitě reagovali už jenom na pouhou zprávu, že s o něčem takém bude jednat. Po spuštění plynovodu by ceny fosilních paliv dále klesaly. A kdyby EU odvolala i sankce na dovoz ruské ropy a ruského uhlí, pokles cen by byl ještě mnohem rychlejší.

Paradoxně by to byl spolehlivý způsob, jak snížit rekordní příjmy Ruska z prodeje fosilních paliv. Zdánlivě to jde proti logice - EU by měla dostatek plynu a energie vůbec, a to vše by současně bylo podstatně levnější. Ale zákon nabídky a poptávky funguje přesně takhle.

Bohužel rozkaz zněl jasně: Plynovod Nord Stream 2 nesmí být zprovozněn za žádnou cenu.

P. Rada 29.8.2022 7:20

Podstatně "levnější" by pro prodejného pana Kostelanského zřejmě bylo podřídit se "rozkazu" putinovského režimu a ještě mu sloužit. Pak by nejen nemusel dbát výdajů na ochranu svébytnosti ale mohl by k postu poslušného vazala třeba dokonce získat na čas protektorátní bonus relativně lépe vyživovaného pucka.

A. Gamrot 29.8.2022 8:03

Problém je ten, že přesně takto se naše země chová ve vztahu k Německu.Němci jsou hodně zainteresovaní na přeprodeji naší elektřiny na burse a zpět, stejně tak předraženým prodejem ruského plynu do České republiky. Takže Fiala je v roli poslušeného vazala Německa. A jen tak mimochodem - mnoho států napřímo kupuje za 6-9 eur ruský plyn, nemusí to dělat oklikou přes zlodějské Germány a nemám pocit, že by lezli Rusům do zadele, zatímco my v zadeli už dávno jsme;-€

L. Novák 29.8.2022 9:07

Německo nám žádnou energii "zpět" neprodává. Jenom svou NEJHLOUPĚJŠÍ ENERGETICKOU POLITIKOU NA SVĚTĚ vytváří nedostatek likvidací spolehlivých a stabilních zdrojů energie a astronomickými dotacemi do "zeleného" byznysu, který společnosti nijak neprospívá, jenom nesmyslně utápí prostředky, které mohly být využity mnohem lépe a užitečně pro všechny.

Nedostatek vyvolaný hloupou energetickou politiou Německa a EU/EK, přeneseno i na české vlády, které se těmto nesmyslům ochotně podřizují, pak žene ceny energií na burzách do závratných výšin. Putinovo Rusko této "zelené" euroblbosti chytře využívá ve svůj prospěch...

P. Sura 29.8.2022 10:10

R^R^R^R^R^

R. Langer 29.8.2022 11:53

Přesně tak! ;-€

B. Liborek 29.8.2022 7:30

Tak to vypadá...souhlas:-(

R. Tichý 29.8.2022 7:34

A proto USA donutily rusaky k utoku na Ukrajinu, ze?

V. Povolný 29.8.2022 8:49

USA rozkázaly ... fantazírujete. Ano, prezident Trump byl proti a dokonce vyhlásil sankce na firmy, které se na budování plynovodu podílely. Sankce ale skončily, jakmile přestal být prezidentem, takže se plynovod dobudoval. Zlí jazykové říkali, že to Trump udělal, aby mohl do EU prodávat drahý americký plyn. Já bych ale viděl důležitější důvod - diverzifikace. Je všeobecně známo, že je rozumné nezaměřovat obchod jen jedním směrem, o energetice ani nemluvě. Taky je ale všeobecně známo, že to skoro nikdo nedělá. Dobrým příkladem můžeme být my sami. Vyměnili jsme Moskvu za Brusel. Přetím šlo všechno na východ a z východu, teď jsme převekslovali na západ. Pochopitelně s obdobnými výsledky. Jsme zkrátka nepoučitelní. Němci v klimatickém šílenství zase vsadili všechno na ruský plyn, přestože to vůbec nedává smysl, pokud je proklamovaným cílem snížení emisí. A my jsme jako užiteční idioti v závěsu za nimi. A taky na to dojedeme, pokud se budeme jako vazalové pořád hrbit před Bruselem a Berlínem. Něco se musí stát a taky se stane, pokud tohle bude pokračovat.

P.S. Trhy reagovaly, říká vám něco shoda podmětu s přísudkem?

V. Novak 29.8.2022 10:15

Žádné sankce neskončily a NS2 dobudovali Rusové svými (sankcionovanými) firmami přes americký nátlak a vydírání a dokonce navzdory polským pokusům o přímou sabotáž taranem pokládající barže.

P. Hák 29.8.2022 9:07

Ovšem dotyční byli řádně sjetí - assasin byl v originále hašašín, od hašiše.

Co bere Uršula a spol. netuším, ale mám pocit, že na drogy se to svádět nedá.

R. Dubravský 29.8.2022 9:17

Možnost beztrestně škodit je také droga.

V. Humble 29.8.2022 6:21

Poblem je evidentne nekde jinde nez v moznostech ktere evropa ma. To ze by jsme mohli zacit tezit plyn v evrope se vice mene vi ale zelena ideologie to nedovoli. V tom je ten hacek ze jsme se vice nez po 30 letech dostali zase do pseudo-komunismu kde fakta a realita nejsou tak dulezite jako ideologie. Toto nabozenstvi tak silne ze Nemci porad planuji odklon a zastaveni jaderne elektrarny i kdyz nemaji dostatek energie. Co k tomu dodat?

L. Písařík 29.8.2022 6:51

CO K TOMU DODAT? NENÍ TO ZELENÁ IDEOLOGIE ALE PŘÍMO IDIOCIE.

P. Rada 29.8.2022 6:09

"Co nám doposud neřekli"?

V tvrzení: ..."vodík dvakrát silnější skleníkový plyn, než se dosud předpokládalo"... chybí sdělení co/kolik se doposud "předpokládalo".

Míra onoho hypotetického vlivu není kupodivu uvedena ani v původním článku. Ostatní je zatím nerecenzovaná spekulace o nárůstu vlivu přes potenciální vazby.

Vše tedy na úrovni spekulace hodící se aktuálně tak akorát k vytváření nárůstu obecné nedůvěry a ke spochybnování smyslu hledání nárad za zemní plyn - a právě o to zde nejspíše jde - aniž to kdo "řekl".

Už dlouhodobě je přitom zřejmé, že tou nejpraktičtější osvědčenou náhradou zemního plynu je snižování spotřeby zateplením budov, změnou výrobní struktury...

Pro zatvrzelé zastánce zakonzervování ba růstu spotřeby jako mylného ukazatele progresivity, je to stále málo co platné - at si kdo chce co chce "říká".

P. Beneš 29.8.2022 8:26

Při spalování vodíku je odpadní produkt vodní pára, což je účinnější skleníkový plyn, než CO2. Její výhodou je naopak to, že v atmosféře zůstává podstatně kratší dobu, než uhlík.

Co se ovšem stane, když ve velkém začneme spalovat vodík místo plynu? Existuje taková studie?

J. Zdvora 29.8.2022 10:25

Na to nepotřebujete studii H20.

P. Beneš 29.8.2022 11:16

Evidentně jste můj příspěvek nepochopil.

J. Strakoš 29.8.2022 5:47

Opravdu Rusko útočí nedodávkami plynu mimo jiné tím, že chce/chtělo otevřít další plynovod? Není to spíše tím, že my sami nechceme plyn od Ruska brát - viz prohlášení/výzva euro poslanců?

Prostě si na začátku článku nelžeme - bude to dobrý začátek. :-)

Pak se můžeme bavit o zrušení závislosti na komkoliv - což bude jedině dobře - a opravdu je to jedno jestli je to Rusko, Čína nebo Německo.

I. Koubová 29.8.2022 5:51

R^ přesně.

P. Rada 29.8.2022 6:27

Rusko "útočí" prostřednictvím rabováním zdrojů přírodního prostředí, ve kterých má oproti jiným zemím velmi výraznou převahu. Dominantně to dělá/dělalo s cílem navodit na takových zdrojích spotřebitelskou závislost a skrze ni posléze zlenivělého spotřebitele ovládnout.

Zatím mu to hlavně vůči evropským zemím vychází a to zejména proto, že spotřebitel se zde chová změkčile konzumě a proto doposud nedokázal nakupované zdroje dostatečně efektivně zhodnotit i do růstu faktické síly.

Strategickou otázkou pak je, jak dlouho putinovcům taková strategie může vycházet vůči mocnostem ekonomicky i mocensky výrazněji rostoucím jako je Čína?

J. Strakoš 29.8.2022 6:32

To už si pod pojem "útok" můžeme naroubovat skutečně cokoliv. Nehledě na to, že autor dále v článku navrhuje freakování - bude to další útok nás samotných na nás samotné nebo útok Ruska, které v nás vytvořilo závislost na plynu?

P. Rada 29.8.2022 7:40

Ano dnešní válečné metody mají oproti minulosti podstatně rozsáhlejší repertoár i pozadí. To prostě proto, že se lidem dosažitelný svět relativně zmenšil a fantazie o možnostech vzrostly.

Vždyt i diplomacie je jen řešením konfliktů nenásilnou cestou a sociální agresivita, spory až konflikty o vlivnost na zdroje, území... byly odjakživa součástí kultury hominidů.

Přes veškeré poznání života doposud žel společensky často upřednostnujeme jinakost - před postojem symbiotickým. U národů vláčených psychopatickými vůdci vírou v národní nadřazenost to pak vede až k nacismu.

R. Tichý 29.8.2022 7:41

Ano, rusaci opravdu utoci nedodavanim plynu. Ocekavaji, ze ruzni Strakosove rozlozi vuli Evropanu k podpore Ukrajiny. Je to proste.

P. Hák 29.8.2022 8:36

R^

H. Kotaz 29.8.2022 5:12

Putin útočí ?

Jenom pomáhá EU/Bruseli plnit slib, který dala - obejdeme se bez ruského plynu !