1.6.2024 | Svátek má Laura


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 19.1.2024 19:51

Pokud jste chtěl předvést neznalosti s hlediska bezpečnosti v elekto-oboru pak se Vám to právě povedlo.

Věřte - nevěřte ale např. při česání vlasů může vznikat napětí až několika tisíc voltů a sotva ho lze označit nebezpečné. Napadá Vás alespon nyní proč?

P. Rada 19.1.2024 19:41

Pane Šejno jak si konkrétně Vy představujete reálnost adaptace na nedostatek potravy?

P. Rada 19.1.2024 19:39

Bylo to převážně jinak. Dokonce dlouhé deseti-tisíce let se člověk změnám klimatu nuceně přizpůsobovat a to naprosto dominantně jako kočovník tedy MIGRACÍ!!!

Vodítkem mu byl přirozený migrační pohyb stád která dokázala vyžít s řídkých zdrojů potravy. Naakumulované živiny přitom býložravci dokázaly pro řídce rozšířené predátory uskladnovat. Pohyb na stáda navázaných kočovníků byl možností také proto, že lidnatost byla před desetitisíciletími zhruba tisíckrát nižší jak dnes. Hladiny oceánů v kvartérní epoše kolísaly až o úroven 100m!

Civilizace těch samých hominidů ale mohly vzniknout až po 5tis letech ustáleného Holocenního klimatu při toleranci teplot +-0.5C/desetitisíciletí. Tehdy se i hladiny delt řek ustálily v rozsahu decimetů. Relativně ustálené klima umožnilo rozvoj specializací+kooperací i v biosféře a takto zvýšilo intenzitu celé biosféry. Ta dala za několik tisících let od počátku Holocénu vznik už tak hlubokým a úrodným půdám, na kterých se teprve mohl člověk trvale zemědělsky usadit.

Teprve tehdy mohlo stát za to, budovat pevná sídla, rozvíjet specializace ... a takto relativně náhle vytvořit už řádově četnější civilizační populace.

Chcete-li pak "zasloužíme si vyhynout" proto, že zejména poslední půlstoletí drancujeme přírodní prostředí - tedy svou podstatu - intenzivně jak nikdy. Konkrétně za poslední tři desetiletí jsme zkonzumovali tolik fosilů jak za celou předcházející éru. Devastujeme nejen neobnovitelné surovinové zdroje ale i donedávna obnovitelné lesy, půdní fond, zdroje pitné vody, biodiverzitu...

Smysluplnou "válku" by - když už - bylo potřeba vyhlásit lidské hlouposti, bezohlednosti a přebujelé konzumní chtivosti.

L. Metelka 19.1.2024 19:26

Ale podle všeho jsou to forcingy, ne zpětné vazby.

M. Šejna 19.1.2024 19:21

Ano, je to tak.

Vyhynou ale jen ti, kteří se adaptovat nechtějí nebo nemohou.

O. Istvanfy 19.1.2024 19:01

Povedal by som, že určitá kladná spätná väzba dosť výrazne ovplyvňuje striedanie ľadových a medziľadových dôb.

V. Mertan 19.1.2024 18:46

O správnosti výsledku mám vzhľadom k rozlohe oceánu naozaj silné pochybnosti. Inak ako akvarista umelo pridávam CO2 do akvária aby lepšie rástli rastliny. Pritom v miestnosti bývajú koncentrácie CO2 dramaticky vyššie ako vo vonkajších priestoroch. V akváriách sa bežne zvyšuje množstvo CO2 20a ž 30 x viac ako by bola bežná koncetrácia vo vode. Množstvo pridaného CO2 sa vypočítava podľa Tillmanovej tabuľky. V podstate ide o to, že čím tvršia je voda tým viac CO2 možem pridať bez toho aby sa dramaticky okyslila.

J. Ganaur 19.1.2024 18:45

A jestli si myslíte, že elektromobilem ušetříte, tak jste ....no slušně napsáno naivní!Nadpoloviční část ceny PHM tvoří daně!A stát vám určitě elektřinu "osolí", možná nepřímo, ale zcela jistě!;-D

O. Istvanfy 19.1.2024 18:44

Sú aj bláznivejšie nápady ako ovplyvňovať klímu.

J. Ganaur 19.1.2024 18:40

Pronajímat si byt je taky idiocie.Platíte, sice bydlíte, ale nemáte nic.Koupíte, zaplatíte totéž v hypotéce, a je to nakonec vaše.:-)Samozřejmě, že pokud jste tažný pták za dobrým výdělkem, pak má pronájem smysl.:-)

L. Metelka 19.1.2024 18:13

Měří se na řadě míst. Detaily u oceánologů.

J. Kostelanský 19.1.2024 18:12

Ok. Každý si svůj život zařídí po svém. Já nejpozději do 10 let koupím levnou fotovoltaiku z Číny, z vyřazeného elektromobilu si udělám záložnou baterii. A samozřejmě si koupím elektrovůz.

Vy si můžete nadále jezdit ve svém spalováků a cpát statisíce do chřtánů energetických monopolů. Já ty statisíce raději investuji do svého energetického "byznysu".

To máte jako s bytem. Někdo si ho chce jen pronajmout, jiný koupit.

V. Němec 19.1.2024 17:59

Ve středověku odváděli poddaní vrchnosti a církvi desátky (10% z vlastního vydřeného). Ještě k tomu museli robotovat na panském. A z toho vznikly ty dnešní nehorázné majetky, na které měl racionální názor potom ledva tak Josef II, který rušil třeba mnišské řády, nepřispívající k ekonomice, jen vzývaly pána boha při modlitbách.

Ostatní jim ten majetek "spravedlivě" cpou zpátky horem spodem prostřednictvím restitucí na úkor pracujících, přinášejících hodnoty. Hnus.

V. Mertan 19.1.2024 17:58

Zaujímavé, človek by si myslel že sú oceány zásadité. Som fakt zvedavý ako chcete zmerať ph oceánu. To sa bude vypočítavať globálne ph oceánu? Niečo podobné ako nezmyselná globálna teplota Zeme?

D. Procházka 19.1.2024 17:50

Zaregistroval jste změnu cen energií, do které spadají emisní povolenky a nedobrovolná podpora OZE? Je to naopak, jsme rukojmím a nevolníky zelených fanatiků a zeleného byznysu. Kdyby to bylo, jak píšete, elektroauta, fotovoltaika a další OZE by se prosazovaly bez dotací. A ta procenta na energie budou stoupat, jak nám politici slibují, právě kvůli podpoře OZE.

V. Mertan 19.1.2024 17:40

Oceán obsahuje rozpusteného 50 až 100x viac CO2 ako je obsiahnuté v Zemskej atmosfére. Ak by aj teoreticky pohltil úplne všetok atmosferický CO2 , tak bude obsahovať 51 až 101 x viac ako dnešná atmosféra - prakticky sa nič nezmení.

Ś. Svobodová 19.1.2024 17:37

Tisíce let změny se člověk změnám přizpůsoboval. Ten kdo se nepřizpůsobil, zahynul. Naše společnost se odmítá přizpůsobovat. Raději vyhlásí válku změnám. Zasloužíme si vyhynout.

V. Mertan 19.1.2024 17:31

Najviac sa hovorí o spojení Severnej a Južnej Ameriky a následne presmerovaní morských prúdov. To malo za následok trvalé zaľadnenie Antarktídy a zemegula sa prepla do chladnejšieho módu.

V. Mertan 19.1.2024 17:25

Pozor, ale to sú rozličné tvrdenia ktoré môžu platiť zároveň. Na začiatku doby ľadovej bola koncetrácia vyššia (ako tvrdí profesor) a klesla až počas doby ľadovej tak ako tvrdíte Vy. Nakoniec doby ľadové neboli len počas štvrtohôr, kedy nabehol cyklus prevládajúcich ľadových dôb trvajúcich 100 000 rokov a medziľadových dôb trvajúcich len 15 000 rokov. Doby ľadové sprevádzajú Zem už miliardy rokov a vždy sú sprevádzané masívnym vymieraním. Sú doložené ľadové doby s naozaj vysokým obsahom CO2 vo vzduchu aj 20x prevyšujúce dnešnú úroveň - napr. Andsko Saharské zaľadnenie.

L. Metelka 19.1.2024 17:24

Jasně. Vám stačí věřit...

J. Ganaur 19.1.2024 17:20

To jsem zvědavej, kolik lidí těch 800V zabije.Chápu, že vy, při svém vzdělání a činnosti, tyhle znalosti nepotřebujete, ale bezpečné ss napětí je za sucha 48V!:-/

J. Ganaur 19.1.2024 17:15

OZE nejsou fuj, ale idiocie!;-€

J. Ganaur 19.1.2024 17:14

Tak si je najděte.Já je nepotřebuji!:-)

J. Kostelanský 19.1.2024 17:14

V "temném" středověku lidé museli vrchnosti odvádět tzv. desítky. Tedy deset procent z toho, co nahospodařili. Kolik procent odevzdáváme teď my, "svobodní" lidé svobodného světa ve formě daní, odvodů, DPH, spotřebních daní a nákupu ENERGIE v jejich různých formách? Když řeknu, že minimálně dvě třetiny, tak budu ještě veliký optimista.

V tomhle vidím já hlavní přínos OZE do budoucnosti: postupné odbourávání energetického nevolnictví a tím současně vytváření konkurenčního tlaku na velké producenty energie.

J. Kostelanský 19.1.2024 17:14

Je zcela bezpředmětné, zda a kolik lidé přispívají k růstu CO2 v atmosféře. Přínos nových technologií výroby energie a elektrovozů je zcela v něčem jiném: ve snižování závislosti na velkých producentech s oligopolním postavením. Proto se proti obnovitelným zdrojům zvedla a pořád ještě zvedá tak obrovská vlna odporu.

V ropném průmyslu se celosvětový obrat odhaduje na 3 biliony dolarů ročně, tedy 3 miliony milionů dolarů. Každý měsíc je to 250 miliard (!) dolarů. Každá kilowatthodina, která se vyrobí z obnovitelných zdrojů, samozřejmě snižuje výnosy a zisky "fosilních", ale i jaderných molochů. Přitom hrozí, že z OZE by mohly vyrábět desítky procent energie potřebné pro lidstvo. To jsou pak stovky a stovky miliard ušlého zisku jen za jeden rok.

Každý měsíc, týden nebo i den, o který se odloží výstavba i provoz zdrojů OZE, snižují tento ušlý zisk (tedy zvyšují zisky) o desítky a stovky miliard dolarů.

To pak stojí za to obětovat několik desítek, a možná i stovek milionů dolarů na kampaň proti OZE a elektrovozům. Náklady ve srovnání s přínosem jsou směšně malé a riziko žádné. Oficiálně klasičtí producenti energie podporují OZE, protože je to cool a dobrá reklama, ale v pozadí finančně štědře podporují kampaň proti OZE. Stačí si jen zaplatit reklamu v nějakém médiu, nebo podplatit (pardon finančně motivovat) několik málo lidí v novinách a lidi, kteří mají na internetu značný vliv.

A mnozí běžní lidé tomu ještě s nadšením tleskají. Jak jsou OZE fuj a jak je ropa, uhlí a zemní plyn cool. Vůbec jim přitom nevadí, že jsou nevolníci energetických monopolů. Musejí kupovat energie v různých formách za ceny, jaké si ty monopoly určí. (Snad nikdo nevěří tomu, že stát reguluje ceny na férovou úroveň.) Jen si spočítejte, kolik procent z vašich rodinných výdajů "sežerou" topení, teplá voda, elektřina, plyn a palivo do aut.

V. Mertan 19.1.2024 17:12

Je to zaujímavé, ale presadil sa preto že bol vymyslený elketrický štartér. Dovtedy sa muselo štartovať kľukou a to bola hlavná nevýhoda spaľoavcieho motora.

J. Ganaur 19.1.2024 17:12

Má h...o!:-P:-P:-P

J. Ganaur 19.1.2024 17:11

To bude maximálně a za všech okolností!;-D;-D;-D

J. Kostelanský 19.1.2024 16:42

"Zájem o elektromobily dalece nedosahující projektovaných hodnot..."

Každý si může naprojektovat, co chce. Ale když mu jeho projekty nevyjdou, většinou proto, že to naprojektoval blbě...

R. Tichý 19.1.2024 16:05

Wau, Neff se zblazni radosti az zjisti, ze NP je zarazen mezi prestizni vedecke tiskoviny s renomovanym impaktnim dopadem.

Takze znovu. Jake je Vase vzdelani v oboru geologie?