17.6.2024 | Svátek má Adolf


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
kreidl 3.3.2008 16:01

nesouhlas s článkem

Je lepší, že Beneše proklínáme za jeho zbabělost, když národ přežil poměrně bez úhony, než kdybychom ho proklínali za jeho odvahu, protože země by byla zničená, a stejně nakonec pokořená . Zde popsaný průběh možné války je představa, která by těžko odpovídala realitě. Jen hlupák se hrne bezhlavě do předem ztraceného boje.

Pečená 19.2.2008 13:02

Bránit se nebo se nebránit - to je oč tu dnes běží??

Myslím, že průběh dalších události po Mnichovu dal za pravdu Benešovi. Francie a Anglie by nám nepomohli, Francie byla ostudně poražená a Británie - ta se později zachránila jen proto, že byla bohatá, vyspělá velmoc s koloniemi, chráněná mořem. V podstatě to zachránilo demokracii vůbec. POkud by Anglie nebyla ostrov, tak nevím. tak by to asi dopadlo špatně. Buď by byla v Evropě třetí říše, ale spíše by jí ovládali bolševici. Pak by to spasili už jen Američani. Demokratické státy měly v druhé světové doopravdy namále.    Československo se těžko mohlo bránit jako první , je to konstatováno i v díle o historii československé armády - budování obrany a myslím, že by se už vůbec měl jednou provždy udělat obecně tento závěr. To se budeme (náš národ) donekonečna drásat, že jsme se nebránili?

švarc 31.1.2008 13:04

Opravdu by mne zajímalo,

 jak by se asi vyvíjela válka mezi německou a českou armádou, která měla v zádech pátou kolonu

 cca tří milionů Sudeťáků.

Aurelius 1.2.2008 23:00

Re: Opravdu by mne zajímalo, vázení historici:

V té válce s Nemeckem bychom se ubránili, nebo to Nemecko na hlavu porazili?

Aurelius aka von Clausewiz

Barry Goldwater 31.1.2008 12:19

K postoji západních demokracií

Pokud by západní demokracie vojensky zasáhli v případě Mnichova (Británie žádný závazek neměla, šlo by o její volné rozhodnutí),  udělaly by z hlediska  levicových křiklounů stejný zločin, jako USA v případě Iráku. Pokud by se rozpoutala válka (jako že zřejmě ano), již navždy by byly západní demokracie agresorerm  vůči mírumilovnému Německu, které si  nepřálo nic jiného, než chránit své krajany před Čechy, s jejichž vládnutím nebyla v ČSR spokjojena více méně žádná etnický skupina vyjma čechů samotných. Je zajímavé, jak často "zradu" západu v diskuzích odsuzujé lidé, kteří jedním dechem proklínají USA za její preventivní politiku zadržování agresorů. 

Domnívám se, že přes všechny strašlivé oběti skončila WWII velmi výhodně (zvláště pro nás). Rozhodně mohla skončit mnohem hůře.

mel 31.1.2008 13:27

Re: K postoji západních demokracií

No, to je teda blábol. Takže tzv.  levicoví křiklouni, kteří v té době již bojovali proti fašistům ve Španělsku by nesouhlasili s odmítnutím Mnichova?  To jsou věci.

Ale možná by se dalo srovnat přepadení Polska s přepadením Iráku. Mají téměř shodné symptomy.

To je snad jasné, že jsme se měli bránit protože kdyby to tenkrát Áda nepohnojil, spokojil se s okupací téměř celé Evropy a nenapadl Rusko, tak nás tady postupně proměnil v hnojivo a mýdlo. To že jsme dopadli relitivně dobře není  naše zásluha  ale zásluha  milionů mrtvých Rusů a  Američanů.  

Barry Goldwater 31.1.2008 17:13

Re: Re: K postoji západních demokracií

Řvala by minimálně levicová pakáž, která obdivovala Hitlera. Idioti, kteří obdivovali Stalina, by řvali podle toho, jestli se Stalin z Hitlerem momenálně líbali nebo podřezávaili.

Pokud chcete přivovnat Irák k Polsku, tak asi není o čem diskutovat. Musíte tu Ameriku opravdu velmi nenávidět. Ale jste v dobré společnosti. Hilter, Stalin, Lenin, Kim Ir Sen, Mao, Pol Pot a Che, všechno vrazi k pohledání, by vás jistě pochvávlili. Lenin by ještě přidal něco o užitečných idiotech. Zdravím.

Opitz 31.1.2008 11:19

Beneš se zasloužil o stát, máme na to i zákon

vy heretici, sice je historicky zřejmé, že to byl právě Beneš, kdo dvakrát selhal, a jeho první selhání bylo předzvěstí genocidy, která přijde o deset let později... Beneš dvakrát bodl tento národ do zad. Poprvé zničil generaci z první republiky, podruhé zničil jejich děti... a pak se tu 40 let sloužilo jenom SSSR..., ale přesto všechno si socialisté a komunisti(velmi zajimavé, že ano?) zákon 292/2004 sb. s názvem Zákon o zásluhách Edvarda Beneše. platný od 14.5.2004, a ten zní jasně:

§ 1

Edvard Beneš se zasloužil o stát.

§ 2

Tento zákon nabývá účinnosti dnem jeho vyhlášení.

Rosomak 31.1.2008 11:03

Kdo kdy nadával

nebo ještě nadává na Beneše je buď primitiv nebo lump.

kapitán 31.1.2008 11:05

Re: Kdo kdy nadával

O mrtvých je v dobrém

BH 31.1.2008 0:17

Na to lze říci jediné

Beneš byl obyčejný zbabělec , do sebe a do své funkce zahleděný hlupák!! Z této kapitulace se bude národ vzpamatovávat ještě hodně dlouho... A to zde není řeč o jeho jednání v roce 1948... Veskrze odporná figura.....

Karel 30.1.2008 22:57

plany.

Snahou zapadu bylo nasměrovat Hitlera na vychod, tim by se zbavili Sovětskeho svazu a Hitler by si na dlouhy čas uspokojil svoje ambice. Tomu zapad podřidil veškere svoje konani. Proto odmitl veškere jednani ze Sovětskym svazem o koalici proti Hitlerovi. Tomu se snažil SSSR branit smlouvou s Hitlerem o neutočeni. Teď se to vydava za spojenectvi ale byla to jenom obrana proti proradnosti zapadu. Naše republika byla jenom malinkatou figurkou na šachovnici velmoci.

J.G. Pašek 30.1.2008 23:30

Re: plany.

Ano, to spískaly západní mocnosti, že tatíček Stalin se musel pachtit s Hitlerem, a to byly západní mocnosti, které nakukaly Hitlerovi, aby napadnul Rusko . . . . .

sláva 31.1.2008 17:55

Re: plany.

přesně tohle mě učila paní učitelka v dějepisu od padesátých let XX. století... pak i na VŠ. A malomyslnost autora pokračuje: figurka na šachovnici.

Každý je takovou figurkou, jak dovolí , aby se s ním nakládalo...

Pane, jistě se bojíte instalovat to kukátko-radar, viďte? Aby nás někdo nepomluvil, že jsme agresivní, viĎte?

A prosím nepřehlédněte: ruský generál vyhlásil před týdnem, že použije jako první atomovku! (Sovětský svaz - mírová hráz!, zarecitujte si...)

Muki 30.1.2008 22:20

no jo

Kolik s tech hrdinu, co by chteli valcit v 38, stalo se zbrani v ruce proti ruske okupaci?

LG 30.1.2008 22:25

Re: no jo

a kolik z nich bylo ve stavu, aby mohli odporovat... pplk. Mašín řekl (přibližně doslova) "Raději aby zemřela polovina národa a druhá nezapomněla než to, co se stalo po mnichově" - okupace národ zlomila

J.G. Pašek 30.1.2008 21:07

Zajímavý článek, informace, parametry a fotky . . .

!!

J.G. Pašek 30.1.2008 21:07

Re: Zajímavý článek, informace, parametry a fotky . . .

http://www.38prapor.com/opevneni.htm

LG 30.1.2008 20:54

konečně

samozřejmě nejsem historik a opírat se mohu pouze o to, co vyčtu ve více či méně odborných historických knihách, ale tento článek mi svým způsobem udělal radost, neb, alespoň podle mě, ukazuje i odvrácenou tvář E. Beneše, o níž se tolik nemluví - a také že vyjadřuje názor, že kapitulace nemusel být dobrý krok.

Jarda 30.1.2008 20:40

Zapomina se

Na jeden dulezity aspekt, kazdy mluvi o sile zbrani prehlizi silu propagandy. Lvi podil na Hitlerove uspechu ma judr Josef Goebles ktery dokazal presvedcit zapadni statniky o tom jak sudetskym Nemcum bylo ublizovano a bohuzel tak uplne zase nelhal, rozhodne tu propagandu umel lepe nez my Cesi. Verim, ze na vyusteni cesko-nemeckych sporu bylo zadelano uz v roku 1918. Dost mozna, ze misto vytvoreni "naroda" ceskoslovenskeho jsme meli zalozit federalni stat kdeby nebylo mensin ale federace rovnopravnych narodu. Nekteri historici rikaji, ze to mozne nebylo, ja verim nic neni nemozne co neni vyzkousene. E.Benes tvrdi ve svych "Uvahach o Slovanstvi", ze nemohl dat "autonomiu" Slovakum protoze by ji take Nemci chteli a uz mel na pozdejsi krize zadelano. Na tom stavel dr. Goebles a to melo rozhodujici ucinek na Mnichovske konferenci. Btw slovensky pozadavek "autonomie" byl nakonec uznan opravnenym a pri 50tem vyroci cs. samostatnosti ji dostali. Pametnici pamatuji dobu predokupacni "co napred demokratizace nebo federace".

Mirek F. 30.1.2008 22:02

Re: Zapomina se

Vzhledem k tomu, že SN svým příklonem k totalitnímu Reichu nemohli získat žádná další práva, ba naopak přišli o ta četná práva občanská, kterými disponovali v první republice, a přesto se drtivá většina rozhodla tak, jak se rozhodla, považuji případnou autonomii za marný pokus.

Homza 30.1.2008 20:23

Naše slavné betonové opevnění

mělo ve skutečnosti velice malou bojovou hodnotu. Bylo asi prospěšné především pro stavební firmy a příslušné úředníky, kteří rozdělovali tyto lukrativní zakázky. Jeho koncepce vycházela z představ překonaných už v průběhu první světové války, ale to lampasákům zřejmě vůbec nevadilo. V případě ozbrojeného konfliktu by asi znamenalo celkem zanedbatelnou překážku, ale naopak by se stalo smrtelnou pastí pro jeho osazenstvo. Když se podíváte na největší dokončené pevnosti, je až neuvěřitelné, jak směšnou palebnou silou byly tyto obrovské masy betonu vybaveny. Několik děl relativně malé ráže většinou s velmi omezeným palebným polem a pár kulometů nemohlo absolutně zastavit nějaký soustředěný útok. Nakonec se to dá srovnat se Atlantickým valem, který disponoval zajisté mnohem větší palebnou silou a neodolal ani pár hodin. A to byli útočníci ve značné nevýhodě, protože útočili z jediného očekávaného směru a navíc z moře.

Sýček 30.1.2008 20:42

[červeně]To ovšem nemění nic na skutečnosti, že svobodu, samostatnost a národ je třeba bránit[/červeně]

!!

Mirek F. 30.1.2008 22:00

Re: [červeně]To ovšem nemění nic na skutečnosti, že svobodu, samostatnost a národ je třeba bránit[/červeně]

Vždyť se taky tak dělo. Nepřijetí Mnichova by znamenalo osamocenou válku končící okupací celé republiky a tím i úplnou ztrátu vámi vyjmenovaných hodnot.

Muki 30.1.2008 22:07

Re: Re: [červeně]To ovšem nemění nic na skutečnosti, že svobodu, samostatnost a národ je třeba bránit[/červeně]

Kdyz se jiz mluvi o tom Pattonovi, tak ve sve knize prohlasuje kazdy cemenrovy nval za prekonanou hloupost. zadny cementovy val, s pevnostmi, ktery mu remci postavili do cesty, ho vubez nezadrzel a nezpomalil, jen mu umoznil likvidovat obrance soustredene do jednoho mista. Stejne tak, kdyz nemci se pokusili vyuzit nasich opevneni, proti Rude Armade, tak se ji nepodarilo zastavit.

mel 31.1.2008 13:42

Re: Re: Re: [červeně]To ovšem nemění nic na skutečnosti, že svobodu, samostatnost a národ je třeba bránit[/červeně]

Určitě Patton válce rozuměl ale je také třeba říci, že v té době již neměli Němci téměř žádné stíhací letectvo a tak ani pevnosti nemohly být chráněny proti útokům ze vzduchu. 

Samozřejmě žádná pevnost nedokáže vzdorovat donekonečna ale  přesto  představovaly v roce 38 pro Němce velmi  vážnou překážku. Určitě  naše armáda počítala i s útoky ze směrů, kde pevnosti nebyly a ty ji měly pouze krýt záda. Taky si nemyslím, že pevnosti by nás zachránili, ale takhle to zabalit, to nemá na světě obdoby.

Bohužel jsme nepolepšitelní, v roce 68 jsme si to zopakovali a teď se k tomu opět chystáme s radarem.

Crist 7.2.2008 9:34

Re: Re: Re: [červeně]To ovšem nemění nic na skutečnosti, že svobodu, samostatnost a národ je třeba bránit[/červeně]

Sice se ji nepodařilo zastavit, ale i za snížené bojové hodnoty objektů (vytrhané zvony a střílny) tam byl postup Rudé armády výrazně zpomalen a ztráty Sovětů byly vysoké.

Lojza 30.1.2008 18:25

Ovšem všechny tyto vojensko strategické

odborné rozbory, obhajování či odsuzování Čechů, Maďarů, polských koní, vychvalování nejsilnější tzv. rudé armády naprosto nic nemění na obsahu článku ani na historické pravdě, a totiž: byl to tehdejší president Československé republiky, jistý Edvard Beneš, který rozhodl o vydání republiky bez boje. O tom, co provedl po válce ani nemluvě.

Howgh.

Schumacher 30.1.2008 18:31

jistý Edvard Beneš, který rozhodl o vydání republiky bez boje

 A v rosporu s Ústavou.

Magor Milda 30.1.2008 19:17

Re: jistý Edvard Beneš, který rozhodl o vydání republiky bez boje

Lieber Herr Schuhmacher, tschechisch ist v rozporu, nicht rosporu.

Přesto nám dnes strohé údaje hlásí, že by ten odpor měl vyhlídku na úspěch. Kromě zavražděných skoro 90 tisíc Židů a židovských míšenců zahynulo za Třetí Řiše také 300 tisíc československých, tedy spíše českých občanů, Slováci se chytili příležitosti a nového spojence.

Příklad Finska ukazuje, že se i s přesilou dá úspěšně bojovat, Finové sice nakonec museli odstoupit část Karelofinské šíje, ale Rusové ještě nějakou chvíli lízali rány, které jim Finové uštědřili. Bez odporu by bývalo celé Finsko obsazeno.

Objektivně lze říci, že ztráty na obyvatelstvu, způsobené okupací, byly spíše větší, než možné ztráty při obraně státu. Zejména by naše armáda zasadila bolestivé rány německé národně socialistické armádě, což by v dané situaci mohlo politicky zdiskreditovat německý socialismus. Němečtí socialisté v důsledku okupace Česka získali bezplatně velké množství tanků Škoda a kvalitních českých kulometů, to jim velmi pomohlo, pokořit Francii.

Můj tatínek bojoval o Československo ještě v r. 1921, kdy se bojovalo o Hlučínsko. Ještě z rakouských dob měl dva řády Za odvahu, nemyslím, že by byl zbabělec, jako většina českých buržoustů. Zahynul však ve vězení Gestapa, tam si ho vyzvedli už 1940, byl členem hnutí Obrana Národa. Zrádci žijí stále ještě mezi námi!