26.6.2024 | Svátek má Adriana


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
zm 30.1.2008 19:45

Re: Re: taky to mohlo být takhle

no přiznám se,že to zase tak moc nastudovaný nemám.Myslel jsem, že Německo mělo z Ruska suroviny a údajně tam snad i cvičili vojáky v činnostech které měli doma po 1.sv . zatrhnutý.

Lojza 30.1.2008 16:07

Opravdu to není omyl?

Nejdříve jsem si myslil, že jde o omyl, ale protože se nad tím nikdo nepozastavuje - opravdu se ten četař jmenoval Jan Palach?

Rudý Baron 30.1.2008 19:14

Re: Opravdu to není omyl?

ale ne...autor se upsal.V zápalu vášně. O kousek textu předtím je jméno onoho muže, který svoji vlasteneckou povinnost pojal tímto způsobem uvedeno...

Martin 4.2.2008 13:56

Re: Re: Opravdu to není omyl?

Pochybuji, že se autor upsal! To je srovnání - sebevražda jana Palacha byla také protestním činem, burcujícím stádo... Proto lze nazvat četaře Hrada "Palachem" roku 1938...

Jenda 30.1.2008 16:05

Jeste chlapec zapomel, ze od jihu postupuji madarske jednotky

a rychlym postupem za ucinne podpory cca milionu madarsky hovoricich obcany CSR obsazuji vetsinu uzemi slovenska a zakarpatskou ukrajinu, od severu se na Ostravu riti hordy chrabrych polskych vojaku mavajicich savlickami a zasobovani nedokonceneho retezu pohranicnich pevnosti vazne, protoze se z valne vetsiny nachazi v hlubokem tylu nepritele.

RL 30.1.2008 16:10

Re: Jeste chlapec zapomel, ze od jihu postupuji madarske jednotky

Ale to nic nemění na tom, že jsme se bránit měli. Poláci byli také obklíčení a nevzdali se. A co pro ně udělali tzv. spojenci??

Jenda 30.1.2008 16:26

Re: Re: Jeste chlapec zapomel, ze od jihu postupuji madarske jednotky

Polaku se nikdo neptal!

Mirek F. 30.1.2008 16:42

Re: Re: Jeste chlapec zapomel, ze od jihu postupuji madarske jednotky

Ach jo, Poláci měli slíbenou pomoc, měli smlouvy, s tímto přesvědčením do boje šli, do budoucnosti nikdo nevidí, jak ta pomoc bude efektivní. Ale válka pokračovala i po dobytí Polska, zatímco u nás by svět pokrčil rameny a řekl by, že jsme si to zavinili sami, když jsme odmítli "pouhé" odstoupení pohraničí.

RL 30.1.2008 16:50

Re: Re: Re: Jeste chlapec zapomel, ze od jihu postupuji madarske jednotky

A k čemu jim ta slíbená pomoc byla. Je pravda, že výsledek by pravděpodobně byl stejný. Ovšem i tak by válka nakonec byla a my by jsme aspoň jasně patřili na stranu spojenců a nemuseli bychom si svoji důvěru znovu získávat akcemi podobnými atentátu na Heydricha. A co je nejdůležitější, neztratili bychom hrdost a sebeúctu. tu jsme dodnes bohužel nenašli. Vždyť i bezbranní Habešané se bránili Italům a neměli žádné spojence natož zbraně.

Mirek F. 30.1.2008 17:04

Re: Re: Re: Re: Jeste chlapec zapomel, ze od jihu postupuji madarske jednotky

K čemu jim byla? K něčemu velice zásadnímu, že válka neskončila porážkou Polska. I my jsme počítali s tím, že budeme muset vyklidit české země, možná Němci obsadí celou republiku, ale na spojenecké straně se bude pokračovat v boji, k čemuž jim svým vázáním německých sil usnadníme situaci.

Kromě toho se dopouštíte typického hodnocení ex post. Poláci věřili v účinek spojenecké pomoci v krátkém čase, s tímto vědomím šli do boje, lepší podmínky (tj. jistotu, že Německo prohraje) už mít nemohli.

Habešany chránil terén, úplně bezbranní samozřejmě také nebyli, a ve Společnosti národů se uvažovalo o sankcích, které by na importu závislou Itálii mohly donutit stáhnout se. Nám ovšem bylo řečeno natvrdo, že zůstaneme sami.

Atentát na H. byl opravdu veden poněkud jinými pohnutkami, než se obecně píše , vycházejíc ze zmatených pramenů typu Špion, jemuž nevěřili. Rozhodlo se o něm dávno předtím, než H. začal svoji sociální demagogii. to, že jsme okupovaná země, bylo jasné od začátku, jinak by ae po 15.3.39 velmoci dál rochnily v politice appeasementu.

RL 30.1.2008 17:18

Re: Re: Re: Re: Re: Jeste chlapec zapomel, ze od jihu postupuji madarske jednotky

No ovšem, tak úplně osamocení jsme také nebyli. SSSR nám plně podpořilo, i když v tom mělo samozřejmě své zájmy. To je nepopiratelné, ale my jsme neměli jinou možnost. A navíc je otázka jak by se skutečně západní spojenci zachovali. Ne všichni představitelé Francie potažmo Anglie souhlasili s naším potupný se podvolení. Ja vím jsou to spekulace, možná, kdyby, ale prostě si nemyslím, že Beneš udělal správný krok, potažmo pokud ho udělal, tak pouze pro svůj osobní prospěch. A právě tato jeho nectnost nás zavedla tam, kam nás zavedla. Byli jsme obklíčeni, Francouzi se nás zřekli, ovšem ty nikdy svoje spojence skutečně nepodpořili, měli jsme zastaralé letectvo, nedostavěné pevnosti. Jak jsme však řekl, úplně osamělí jsme nebyli, měli jsme odhodlání a měli jsme jednu z nejlépe vyzbrojených pozemních armád. To zaručovalo, že by jsme se byli schopni bránit několik měsíců. Výsledek války by byla spekulace, protože dnes už nikdo nezjistí jak by se skutečně Anglie s Francií zachovali, kdyby viděli s jakou urputnosti se nás Hitler snaží zničit.

Mirek F. 30.1.2008 17:27

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jeste chlapec zapomel, ze od jihu postupuji madarske jednotky

Stalin i v období Mnichova licitoval. Když se zoufalý Beneš tázal sovětského velvyslance na případnou pomoc, ten si najednou s odpovědí začal dávat velice načas. Mimoto, už jen z faktu neexistence společných hranic byla větší pomoc vyloučena.

Británie a hlavně Francie byly plně srozuměny, že ztrátou pohraničí klesá naše hodnota jako spojence proti Hitlerovi na zlomek té původní. Přesto s Mnichovem souhlasily, ba naléhaly na nás, ať ho přijmeme. Do války se jim prostě nechtělo. Chamberlain a Daladier byli oslavováni jako mírotvorci.  

Mimoto, jaký osobní prospěch měl Beneš z přijetí Mnichova?

vita 30.1.2008 19:03

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jeste chlapec zapomel, ze od jihu postupuji madarske jednotky

Chamberlain se jenom klepal na to, jak ČSR nepřijme Mnichovskou dohodu, naopak přjme sovětskou pomoc (správně píšete, že iluzorní - nejdřív by si musela Rudá armáda vynutit průchod Polskem nebo Rumunskem) a ČSR se SSSR budou označeny za agresora a původce války.

A bude válka rusko-německá, na které Británie jen vydělá. a s trochou štěstí (a podpory) pan Hitler, který nemá zase tak nepřijatelné názory, na to že je parvenu a žádný gentleman ty východní barbary zdolá. Stačí mu zaručit volný a bezpečný týl, přísun surovin a PHM - a to se koneckonců vyzkoušelo ve Španělsku, jak se ta neutralita dá zkroutit, aby vyhrál Ten Náš...

Lojza 30.1.2008 16:24

Re: Jeste chlapec zapomel, ze od jihu postupuji madarske jednotky

Čímž by ovšem vznikla několik set až tisíc kilometrů dlouhá bojová linie. Čerti vědí, kterak by se v takovém případě zachovala říše zla, ale zjevně jako jeden z hlavních strůjců světové války a posléze i druhé světové války by dostala na bůňu, než by jí začal zásobovat a pomáhat nějakej stát.

Ale to jsou všechno takový "kdyby byly v pr..li ryby, nebyli by raci..."

Petr Benes 30.1.2008 16:43

Re: Jeste chlapec zapomel, ze od jihu postupuji madarske jednotky

Madarsko by neudelalo zrejme nic, protoze mu hrozilo napadeni Rumunskem, s kterym jsme meli smlouvu. Stejne jako se Srbskem, ktere dokonce taky zaclo mobilizovat. Uplne sami jsme nebyli.

Mirek F. 30.1.2008 17:05

Re: Re: Jeste chlapec zapomel, ze od jihu postupuji madarske jednotky

Ovšem část čs. armády by vázalo tak jako tak. A když by bylo jasné, že se náš odpor chýlí ke konci, tak by jak Rumunsko tak Jugoslávie těžko riskovaly naštvat si mocného spojence Maďarska.

vita 30.1.2008 19:06

Re: Re: Jeste chlapec zapomel, ze od jihu postupuji madarske jednotky

Rumunsko odmítlo vpustit sovětskou pomoc.

A v době Mnichova byl v Rumunsku už nový režim - silně proněmecký a antisemitský. A hlavně silně protidemokratický.

Mike 30.1.2008 23:06

Re: Re: Re: Jeste chlapec zapomel, ze od jihu postupuji madarske jednotky

Veliky Omyl.......................Rumune jeste nekolik dni po Mnichovu deklarovi pomoc

Schumacher 30.1.2008 17:49

obsazuji vetsinu uzemi slovenska ...

Tak to by Slováky rychle přešla nálada na odtržení....

Petr Kratochvíl 30.1.2008 16:01

ano, ale

Souhlasím s hodnocení prezidenta Beneše, možná dobrý úředník, ovšem absolutně nedostačující své funkci. Nicméně - pevností nebylo dost, nebyly dostavěny, vybaveny a dostatečně zásobeny, ostatně celá československá armáda nebyla DOSTATEČNĚ ZÁSOBENA! A statická obrana nikdy dostatečně dlouho neobstojí proti manévrujícímu útočníkovi, ten může být poražen pouze aktivně manévrujícími jednotkami. Kapitulace byla ostudná, ale kdo se chce s těmito událostmi spravedlivě porovnat, nesmí sklouznout k opačnému extrému.

Petr Benes 30.1.2008 16:48

Re: ano, ale

To je sice v zasade pravda, ale zalezi na konkretni situaci. V horach se manevruje o hodne hur. Slo o to, jak moc by Nemci stali o to porazit nas a kolik byli ochotni za to zaplatit. Pokud bychom se udrzeli aspon 3-4 tydny, coz je realne, dostala by se nemecka armada do vaznych problemu.

zm 30.1.2008 16:55

Re: Re: ano, ale

no u Němců držel kasu Adolf a jak se na konci války ukázalo, byl ochoten zaplatit úplně všechno, jinak by kapituloval nejpozději v roce 1943

Petr Kratochvíl 30.1.2008 17:32

Re: Re: Re: ano, ale

Adolf neměl z čeho platit

Petr Kratochvíl 30.1.2008 17:24

Re: Re: ano, ale

to je otázka, kterou už nikdo nevyřeší, nicméně čas by pracoval také proti nám, neb bez dostatečných materielních rezerv jde vše do háje, tady jde zejména o poučení z historie, v současné době jsme vyjma tehdejších chyb přibrali ještě neadekvátní výzbroj, lampasáky s lampasama i v ... a "luxusní" pocit, že nám nic nehrozí a hrozit nebude

Tonda 30.1.2008 15:47

Nesouhlas s kritikou presidenta dr. Beneše

Je mně líto, je to v průběhu 14dní už druhý bezostyšný atak presidenta Beneše od autorů Neviditelného psa. Tak nevím komu tím chcete posloužit, když se takovým způsobem otíráte (bez faktické znalosti věci) o člověka, který byl světově uznávaným politikem a vlastencem.

Lojza 30.1.2008 15:59

Re: Nesouhlas s kritikou presidenta dr. Beneše

Tedy Toníku, není to útok, není to od autorů NP, není to otírání. Pokud umím číst, jde o to kdo vydal rozkaz nebojovat.  O tom není pochyb, pan Hulík to zjišťuje již jako asi stopadesátimilióntý občan Zeměkoule - byl to tehdejší president Dr. Edvard Beneš. A šmytec.

Tak woco gou? Načo tie emócie?

sláva 31.1.2008 18:10

Re: Nesouhlas s kritikou presidenta dr. Beneše

To je pravda. Beneš se musí obracet v hrobě, co si ho dovolujeme kritizovat za zradu republiky a národa, který za ni tak tvrdě platil, zatímco pan Beneš obědval během války s poslanci v Londýně...

Ještě před Mnichovem měl Beneš zajet do milované Francie, řvát ve francouzském a britském parlamentu na jejich poslance, co to mají ve vládě za posrance a říct: my bojovat budem, zatím i za vás..

nepolitik 30.1.2008 15:46

Po bitvě je každý frajtr generálem

Dobře si pamatuji zábor našeho pohraničí německými vojsky a co vyváděli v té době sudeťáci, takže si myslím, že Beneš neměl na vybranou. Kdo tvrdí, že jsme měli bojovat je u mne hlupák. Kdyby nebylo v pohraničí německé obyvatelstvo, které toužilo již roku 1918 po návratu Domů do Říše, potom by to bylo zcela něco jiného. Bojovat v opevněních se sudeťáky za zády byl holý nesmysl. A kromě toho byli připraveni si z našeho území ještě urvat svůj díl i Poláci a Maďaři, takže hájit tak dlouhou hranici bylo zcela nemožné. Ještě jste zapomněl na úsilí Slováků po autonomii nebo samostatnosti. Takže on to ten Beneš neměl opravdu lehké.

RL 30.1.2008 15:55

Re: Po bitvě je každý frajtr generálem

Poláci jak všichni víme, se bránili a byli také prakticky obklíčení.Pouze z Rumunska na ně nikdo neútočil. A přesto se rozhodli bojovat i když jejich armáda byla mnohem hůře vyzbrojená než naše, zatímco němacká byla také díky naší technice vyzbrojena podstatně lépe a to nemluvím o nejlépe vyzbrojené armádě tehdejší doby, Rudé armádě.

Mirek F. 30.1.2008 16:44

Re: Re: Po bitvě je každý frajtr generálem

Škoda , že všichni pro změnu nevědí diametrální rozdíl v situaci mezi námi a Polskem, to, že Poláci na rozdíl od nás měli slíbenou pomoc velmocí. Ze SRPNOVÉ smlouvy Molotov-Ribbentrop navenek nevyplývalo, že SSSR nutně zaútočí.