25.6.2022 | Svátek má Ivan


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Hašek 31.10.2009 10:00

Re: Když vůl rozhoduje o krávách.

Přesně tak. Pan Veleba je jen jedna stránka našeho zemědělství (ta strašlivá).

Svobodní sedláci s ním nemají nic společného.

Pokud někdo chce (pan Veleba) v podnikání absolutní jistotu (zajistí úřad, stát, Brusel), pak již přestává být podnikatelem v pravém slova smyslu, stává se hříčkou v rukách úředníků. Je vždy něco za něco (nelze sedět jedním zadkem na dvou židlích).

-ferry- 31.10.2009 9:22

Bohužel nevím,čím jste ...

... pane Rotenbergu.Myslím,čím jste kdy živil.Ale Vaše zmínka,že si pro litr mléka dojedete do Polska,nebo do Německa nasvědčuje,že jste toho v živitě asi moc nepodělal.Proto se máte dnska tak dobře,že si to uvedené můžete dovolit.Vždť už jenom psaní těch pitomostí Vám musí nést majlant.Samozřejmě,že vylévat mléko do polí a na sinice je pitomost.Jenomže na počátku toho byly jiné pitomosti,např.sliby těm našim farmářům (krásné americké slovo,co ...?) jak se budou mít dobře v té milé Evropské unii.Co peněz bude .. Skutek utek. Zemědělství je zvláštní obor,nezáleží jen jen na píli a odbornosti pracovníků v něm,ale na věcech o kterých rozhoduje třeba i kardinál a biskupové.Tedy jestli pánbu a nadělí.Počasí a tak.Zemědělci vždycky potřebovali pomoc.Třeba i brigádníky.Taky se slučovali v družstva.Více lidí více zmůže. Ta JZD prosperovala,tedy ve velké většině.Po překonání potíží,samozřejmě. O nějaké kradení nemohla být řeč.Znáte ten vtip od Cimrmanů? Uhlobaron : jak by mi mohli ukrást  důl? Vždyť je to jen díra v zemi ...? Jak by někdo mohl ukrást pole? Jak  někdo mohl někomu krást krávy? Vždyť popošli jen pár metrů opodál... A selka je stejně denně krmila.Jen už neměla svinčík doma na dvoře. A  ve stájích .A sedlák stejně jezdil dál se svýmmi koňmi. Jen mu je krmilo JZD.No,z vesnice nejste.A moc toho asi nepamatujete.Těžko se mohou ti dnešní potomci těch sedláků domáhat náhrady škody,když si právě díky členství v JZD postavili pořádné vily,nakoupili auta apod.Kdyby jejich předci tehdy dál sedlačili,nikdy by si oni dnes takto nežili.Ale klišé je klišé ... Mládež je třeba zpracovávat a blbnout ...! Jo,a já si nepamatuju,že by někdy jezeďáci ze zoufalství vylévali mléko.. A taky se nenavrhovalo topit v elektrárnách pšenicí. A řepku používat na pohonné hmoty do aut. Tehdejší zemědělci si až příliš vážili své práce,svých výrobků,svého života... Na rozdíl třeba od těch bojovníků za svobodu,kteří jim krávy trávili a zapalovali stohy a stodoly.Ale to je o něčem jiném ...

jirka.s. 31.10.2009 9:33

Re: Bohužel nevím,čím jste ...

Opsáno ze skript pro VUML, Veleba, Havel;  19. vydání 2006, nakladatelství FUTURA, Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1 ;-(

Ivo R. 31.10.2009 9:52

Re: Bohužel nevím,čím jste ...

1. S anonymnámi diskutéry se většinou nebavím, ale vám, kterému se asi stýská po dobře řízeném JZD, něco objasním. 2. jsem spokojený důchodce, je mi 74 let a v mládí jsem musel vydělávat třei vedlejšáky na družstevní byt a nynější důchod. 3. Už za Protektorátu jsme museli (pokud námnestačily potravinové lístky) kupova žrádlo za nekřesťanské peníze a "naturálie", jako třeba tátův svatební oblek. Ten byl za kachnu. 4. Potom komunisti dobře hospodařícím sedlákům vše sebrali a vystěhovali je do neosídleného pohraničí. Byly to Gottwaldovy vesnice. 5. Na Pelhřimovsku se mi podařilo koupit pytel dobrých brambor, jejichž chuť se nedala s normálně koupenými srovnat, protože to bylo z várky pro hrad. Byly hnojeny a opracovávány tradičním způsobem, jal si to ostatní jezeďáci dělali na záhumencích.. 6. předpokládám, že si mnozí čtenáři vybaví ostatní věci, které jezeďáky kladly hned za horníky a nám ve městech muselo stčit co v siláži neshnilo. 7. Naříkat na práci, kterou si vybrali, nemusí - stačí jen počkat na peníze z prokleté EU, že?  

Stepan 31.10.2009 10:27

Re: Bohužel nevím,čím jste ...

Pokrytče, +vyvrz nejprv břevno z oka svého, a tehdy prohlédneš, abys vyňal mrvu z oka bratra tvého.

J.S. 31.10.2009 10:30

Re: Bohužel nevím,čím jste ...

Neříkám, že ve všem pravdu máte. Ale ano vylévání mléka je nehoráznost. Já si nedovedu představit, když jsem vytvořil výrobek nebo několik výrobků a momentálně nebyl odbyt, že by jsem je do polí vyhodil. No to by jsem byl ve své vlastní firmě pěkný hospodář. Opravdu, když chtěli protestovat mléko jde zpracovat dále a nebo na protest ho měli dodat do nemocnic, důchoďáků, škol atd.

jirka.s. 31.10.2009 12:16

Re: Bohužel nevím,čím jste ...

Teda já by jsem ho  v rámci komoušské charity dodal také do lihového domu! Prasata prý po mlíce velmi dobře prospívají!!! ;-P

BTW: Copak bych si asi tak mohl v té tvé "firmě" objednat??? Já jenom abys to nemusel jezdit do polí vyhazovat!!!

J.S. 31.10.2009 14:32

Re: Bohužel nevím,čím jste ...

Drahý soudruhu opravdu Vám nezazlívám Vaši politickou orientaci, mne mohou být strany ukradené. To jen tak na okraj, myslím že dnes už si netykáme, snad jen u Vás nevím nebo se mýlím?. Již několikrát jsem na podobné dotazy odpovídal. Firmu jsem už přenechal mladšímu a sám užívám důchodu a poctivě vydělaných peněz ,důchod by mi stačil jen na skromné žití. Tak že pro Vás v roce 1992 jsem začal s úvěrem, koupil dvě nákladní auta a pronajal halu nebo spíše větší kůlnu. Začal jsem v dopravě a ve výrobě satelitních parabol. Za necelé dva roky úvěr splacen. Přesně za 20 měsíců a to jsem živořil. Potom jsem rozjel výrobu knponentů do zemědělských strojů a dále v autodopravě podnikal. Vedlo se mi hodně dobře pro Vaši informaci měl jsem cca 15 zaměstnanců, tak že firmička malá ale výkoná to byla a je. V současné době výroba knponentů solární elektrárny, podotýkám jedná se o malovýrobu a větrné elektrárny. Dopravu stále vedou. Tak že na polích mé některé výrobky nebo spíše výrobky naší firmičky najdete a to na sloupech větrných elektráren nebo solárních. A možná že některé zemědělské stroje naše doplnky mají.

Pavel 31.10.2009 16:33

Re: Bohužel nevím,čím jste ...

No jo, ale když parabolu nebo větrník prodáš o čtrnáct dní dýl, tak je to pořád stejná parabola nebo větrník.

J.S. 31.10.2009 17:36

Re: Bohužel nevím,čím jste ...

Je to pravda ale úplně tak není. Když se parabol chopila malovýroba což i naše firmička byla, šlo to určitý čas. Ale bedlivě jste trh zkoumat museli. Proto že velkovýroba Vás pohltila no a Vaše výrobky v uvozovkách byly pod cenou. Ale i za tot jsme je prodávaly a chopili nebo jsme přešli na další malovýrobu.Tím chci našim zemědělců říci né všem někteří nepláčou a přispůsobují se. Zpracování mléka se nevyplácí zabalte to a nečekejte na dotace od státu, ten Vám nakašle. A zkuste něco jiného. A říkám je lépe prodat pod cenu určitě nějaký peníz za to bude, než mléko vylévat a nemít za to ani halíř.

Rolnik 31.10.2009 12:56

Re: Bohužel nevím,čím jste ...

J.S. - spolu s Ivem, jste oba naivni hlupaci !! Mleko se neda zpracovavat ve chlive ani v kravine. Syry se tam take vyrabet nedaji. Dokonce ani hladina mikroorganismu v mleku se tam neda urcit ! To,co navrhujete, existovalo naposled v predminulem stoleti ! Tehdy take umiralo pres 10% deti ! ... ferry , JZD za minuleho rezimu prosperovala jen diky arbitralne urcenym vysokym cenam za potraviny! Nejak jsi zapomnel, ze neexistoval trh. Dnes takto jeste prosperuje CEZ.  

J.S. 31.10.2009 14:18

Re: Bohužel nevím,čím jste ...

Vím, že zpracovat ve chlívě se nedá ale malá zpracovatelská hala, kde se mléko dále uprvuje na sýry sušení atd. nestojí moc v rámci podnikání. Návratnost musí být dobře kalkulována já by jsem odhadoval tak na 3 roky při 100 hlavém stádu. V Austrálii někteří zemědělci mají vedle své farmičky např. provozovnu na zpracování kůží a na přebytečné mléko.

Pavel 31.10.2009 16:32

Re: Bohužel nevím,čím jste ...

A co byste s tím výrobkem dělal? (když ho musíte prodat ještě ten den, nebo vyhodit?)

zemědělec 31.10.2009 9:21

Vážený a ctěný Ivo

kolik let jste odpracoval v zemědělství a co jste dokázal vyrobit?Ty Vaše úvahy jsou na hodnotě malého děcka, pouze s tou vyjímkou, že je proti rozumu níčit zbytečně vytvořené hodnoty.Pokud jsme v EU, kde jsou dotace a vyjímky rozdílné zrovna tak, jako jsou rozdílné podmínky geografické,kulturní,historické atd. a přitom není jedna vláda a jsou rúzné státy, je nesmyslné zavádět jednotný trh. Ale tohle Vy asi nechápete.Jinak by jste neříkal, nač vyrábět mléko u nás dráž, když jinde ho vyrobí levněji.Vám asi opravdu nedošlo, že jsme v dravém kapitalismu, kde jakmile jiní zjistí, že nemáme svého výrobce mléka, tak nám ho naúčtují tak, že se z toho poděláme a navíc nás budou moci ovládat ekonomicky a politicky.A nevíte náhodou vzdělaný pane,jak ho mají zemědělci zpracovat,když ze současných cen jen přežívají a spracovatelský průmysl byl, jako i ten ostatní zprivatizován do cizích rukou - převážně.A o družstvech zemědělských vůbec nemluvte, jelikož o tom nic nevíte a jenom meldujete o tom ,jeké to bylo po válce.Kdyby jste věděl například, že družstva u nás ještě po revoluci vyráběla jednotku zemědělské produkce o značný díl levněji ,než na tom slavném západě, tak by jste se nemohl takhle vyjadřovat.Z Vašeho článku čiší převážně neznalost, ideologie a namyšlenost.

PeRI 31.10.2009 8:50

Byl bych pro založení nového hnutí.

>-Nové hnutí by se mohlo jmenovat VPH - veřejnost proti hulvátství! Opravdu nevím, co s hulvátstvím na diskusích, dělají ze sebe mistry světa, ale přitom obyčejná améba v kaluži vody má vyšší IQ !!!>-

PeRI 31.10.2009 8:44

Cožpak se nedá diskutovat slušně?

To nevíte, že si ty vaše urážky, nadávky a bezduché kydy, vy hulváti může přečíst celý svět? Opravdu, už je načase, aby byly jednou provždy diskuse ztrušeny! Vy, kteří jste slušní, za to budete moci poděkovat těm sprostým hulvátům, kteří mají navíc v hlavě naxráno! Opravdu to nejde sbemenší projev urážek ahulvátství okamžitě vyřadit, aby to na diskusích nebylo? Už mě to štve a doufám, že nejsem sám!

Vilda 31.10.2009 9:11

Re: Cožpak se nedá diskutovat slušně?

Hezká idea, ovšem když titulek autora článku je takový jaký je, těžko se divit. Na hrubý pytel, hrubá záplata:-(!!

PeRI 31.10.2009 9:43

Re: Cožpak se nedá diskutovat slušně?

O to nejde, mě jde o to, že se navzájem urážejí diskutující sami, hlavně mě se to stává, že celkem rozumný názor mi hned někteří nadávají do trotlů! Navíc trottl je slovo německé a strašně mě to uráží! Takovým bych trvale zablokoval PC! O to mi jde! Když mi někdo řekne, že jsem vůl, to mi nevatí, ale trotl, idiot, kretén, to si na stará kolena nezasloužím! 

jirka.s. 31.10.2009 9:59

Re: Cožpak se nedá diskutovat slušně?

Ale zasloužíš!!! Prý trvale zablokovat PC !!! ;-D Co k tomu dodat??? ;-(

hanebnej panchart 31.10.2009 14:20

Re: Cožpak se nedá diskutovat slušně?

Herr PeRI,BLOCK IS COMPUTER?MEINE GOTT!!

jirka.s. 31.10.2009 9:57

Re: Cožpak se nedá diskutovat slušně?

Velmi správně! Hlavně se mi líbí jak jdete jako první příkladem: "...za to budete moci poděkovat těm sprostým hulvátům, kteří mají navíc v hlavě naxráno! " ;-P

Tomas Pansky 31.10.2009 8:08

Je zabavne cist predesle prispevky. Kolik diskuteru videlo zivou kravu?

Kolik lidi vi, kolik takova prumerna krava nadoji mleka za tyden?  ...  Diky rozdilnym dotacnim podminkam v Evrope nasi mlecni producenti (farmari) trpi.  Se snizenou zivocisnou produkci potom trpi i rostlinna produkce.  Dopady nejsou videt okamzite.  Ty se mohou projevit za nekolik az x- let, kdy vycerpana puda meni svou kvalitu.  To muze mit dopad na vodni rezervoary pitne vody, atd, atd.  Kdo se bude smat potom?  Tezko rici.  top0625top@hotmail.com

Minutus 31.10.2009 8:21

Re: Je zabavne cist predesle prispevky. Kolik diskuteru videlo zivou kravu?

Je tu šance, že půlka farmářů pokrachuje a půdy bude dost. Mi se líbí dotace za "údržbu krajiny". Pokud nám chtějí mermomocí z Francie a spol posílat dotované potraviny, ať to klidně dělají. Potravinová soběstačnost je mýtus, pokud budeme součástí EU.

Tomas Pansky 31.10.2009 8:42

Re: Je zabavne cist predesle prispevky. Kolik diskuteru videlo zivou kravu?

Pudy je dost.  A je ji dost diky snizovani jejiho obdelavani u nas a dovozu potravin odjinud (kde se zemedelstvi vice dotuje).  Dotace za udrzbu krajiny je nesmysl - zda se, ze si tim farmari lehce vydelaji.  Jenze zemedelstvi celkove upada.  Obnova produkce na neobdelane pude je velmi nakladna.  Takze zemedelska produkce a navazne prumysly se presouvaji jinam - celkove na to doplaci cela republika.  Potravinova (plna nebo skoro plna) sobestacnost neni mytus - je to strategicka velicina. 

neokolonialismus 08 31.10.2009 9:00

Re: Je zabavne - perspektivy 21. století

Bohaté vlády a korporace začínají zkupovat miliony hektarů zemědělské půdy v rozvojových zemích s cílem zajistit si dlouhodobě přísun potravin.

Jacques Diouf, šéf organizace OSN pro potraviny a zemědělství, varoval, že to může vést k "neokolonialismu", kdy chudé státy budou produkovat potraviny pro bohaté státy na úkor vlastního chudého obyvatelstva.

Stoupající ceny potravin už vyvolaly "druhou vlnu kolonializace" Afriky. Tento týden oznámila jihokorejská firma Daewoo Logistics, že má v plánu pronajmout si na Madagaskaru na 99 let milion hektarů zemědělské půdy. Plánuje tam do roku 2023 pěstovat ročně 5 milionů tun pšenice a na dalších pronajatých 120 000 hektarech půdy bude pěstovat palmový olej. Zemědělské pracovníky najme z Jižní Afriky. Výroba bude určena pro Jižní Koreu, která chce omezit svou závislost na dovozu potravin

"Jsou to čistě komerční projekty, ale podkládá je bezpečnostní imperativ, nutnost zajistit spolehlivou dodávku potravin, program, který podporuje vláda," řekl Carl Atkin, poradce v britské firmě Bidwells Agribusiness, která pomáhá vyjednávat takovéto velké mezinárodní prodeje zemědělské půdy.

Vláda Madagaskaru uvedla, že bude nutno vypracovat studii ekologických dopadů tohoto projektu, avšak návrh na investici od firmy Daewoo uvítala. Tento obrovský nájemní projekt je dosud největším z velkého počtu dohod o pronájmu zemědělské půdy, které byly uzavřeny od loňska, kdy začaly stoupat ceny potravin.

Minutus 31.10.2009 11:03

Nevím, nevím

Evidentně směřujeme k EU, která nabyde úrovně centralizace jako USA. Nemáme soběstačnost v zásobování naftou, takže stačí aby nás někdo odpojil od dodávek a moc toho nevypěstujeme, že? Řekl bych, že jedním z nejdražších artiklů se stane postupně životní prostředí. Čistá voda a vzduch, stabilita proti katastrofám typu, orkánů, povodní a požárů - kvalitní biopotraviny. To by mohlo do Česka přilákat bohaté lidi k rekreaci i k usazování. Zemědělská velkovýroba - snad v nížinách a to ještě na jihu. Ale udržovaná krajina, lesy atd. to by bylo super. nebyli bychom jediná země, co musí potraviny dovážet. Můžeme mít určitou strategickou státní zásobu, třeba obilí. Měli bychom mít mnohem větší zásoby nafty a plynu. Protože bez energie nepůjde dnes vůbec nic.

Ijon 31.10.2009 7:45

Autor vs. realita

Autor by se měl dříve, než vyplodí takovýto s prominutím blábol, seznámit alespoň se základními fakty. Předesílám, že nepracuji ve družstevnictví, pouze bydlím na vesnici. Začnu tím nesmyslem s JZD a vracením majetku. Autor asi pravděpodobně neví nic o restitucích a tom, že mají družstevníci většinu půdy v nájmu (u mě osobně se jedná o necelý hektar). Kdo si chtěl vzít půdu (a jiné zabavené) majetky zpět, měl na to nárok.

Zemědělská výroba je podle mého názoru osudně ovlivňována šíleným systémem dotací EU. Přestavte si, že by to podobně fungovalo u automobilek. Fabrika v Polsku by mohla dokázat, že má horší podmínky než ostatní a vymohla by si dotace 50.000 na jedno auto. Výrobní náklady by byly dejme tomu 100.000, mohla by tedy klidně prodávat auto za 70.000 Kč. Nová fabrika třeba v Čechách má lepší podmínky a získala by tedy dotace jen 5.000. Výrobní (přímé) náklady jsou ale dejme tomu 90.000, pod 85.000 tedy auto nemůže prodat (vzhledem k zákonu o cenách, o kterém asi autor článku neslyšel). Česká firma se tedy může snažit buď snížit náklady (což je první krok), může se pokusit získat vyšší dotace a nebo celé podnikání zabalit, což vtipně radí autor. Zemědělci by mohli mít s vlastním zpracováním produkce úspěch jen tehdy, pokud by to dokázali udělat levněji než dnešní zpracovatelé. Jedinou šanci by měli, pokud by ve zpracovatelském průmyslu byly běžné vysoce nastandardní zisky. Jinak si myslím, že i s vzhledem k nutnosti počátečních vysokých investic se na nižší cenu výsledného produktu (pro autora článku například sejra) těžko dostanou.

Zmiňovaný vývoz do Německa byl možný jen v období mléčné krize, kdy byl na německém trhu nedostatek mléka, ceny šly prudce nahoru a tento prodej se rozumně vyplatil.

Možná by měly naši zemědělci v "rámci úspory nákladů" prodat traktory a místo nich zapřáhnout voly. Přimlouval bych se, aby k tomu byli použiti příslušní euroúředníci a s nimi i autor.

Inspektor Trachta 31.10.2009 8:21

Re: Autor vs. realita

To víte, autor je typický režimní jásač a mlékaři mu svým nestantartním postupem rozvracejí republiku, ten náš prosperující demokratický ráj.

eu 31.10.2009 8:56

Re: Autor vs. realita - plošná dotace konzumentů potravin

Prostřednictvím zemědělců jsou   p l o š n ě     dotováni konzumenti všech potravin v EU.

EU se bojí útěku obyvatel z venkova do měst a vzniku nových revolučních skupin - viz jižní Amerika.

Potraviny  - věc Nezbytná, jíst se musí denně - bohatí i chudí - věci Zbytné se dají oželet.

PS  vývoz potravin od nás r. 1990 za 2,3 mld korun, dovoz v roce 2006 za 32 mld korun a zejména nárust dovozu mléčných výrobků ( původní země EU mají o 40 % vyšší dotaci) v době jejich nadbytku u nás (Čína po aféře nebere ?). Dovoz potravin v době jejich nadbytku u nás - je dovozem nezaměstnanosti, luxusní převážení potravin po silnicích a znečišťování životního prostředí.

PS    silniční daň(mýto) snad bude tyto luxusní a zbytečné převozy postupně omezovat; bývalý vicepresident FAO (sídlo v Římě) před téměř 20 lety uvedl, že základní potraviny se mají vyrábět tam (pokud to jde) tam kde žije většinová populace  (a nedělat obchod pro obchod).

Český Honza 31.10.2009 9:16

Re: Autor vs. realita

Naprostý souhlas. Ještě pár dodatků. Chov krav není výroba automobilů. Svoji podstatnou roli tam hraje zejména to, že kráva je živý organizmus, který musí dostat denně nažrat a musí se též podojit za poměrně přísných hygienických podmínek. Než ta kráva vyroste, aby byla schopna vůbec začít dojit, tak to trvá cca více než dva roky. Pokud budou takto špatné podmínky pro chov krav trvat, tak v ČR to brzy skončí. Kdo jednou s chovem krav skončí, propustí zaměstnance a již jej pravděpodobně nikdy neobnoví. Podmínky pro zemědělce jsou dlouhodobě takové, že většina z nich by bez dotací skončila v hluboké strátě. Strátový je chov prasat, produkce mléka i rostlinná produkce. Zatím co na západ od nás bude zemědělcům i přez dotace o kterých se místním zemědělcům může jenom zdát nadstadartně pomoženo, tak u nás to prostě nejde. Za poslední měsíc bylo u nás dáno na jatky a nebo bylo prodáno (Itálie, Německo apod.) cca 5 000 krav. Pokud to takhle půjde dál, tak nám tady zbydou jen ti volové dvounozí. Čtyřnozí budou nedostatkoví. Autor článku však nemusí mít strach. Dvounohého uvidí  vždy, když se podívá do zrcadla.