27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Ruská válka

Zanedlouho budeme vzpomínati slavných májových dní v roce 1945, ve kterýchžto nás osvobodila Rudá armáda. Vzpomínáme na to právě v době, kdy post/pre/sovětské tajné služby usilují o fémovou vraždu tří českých starostů, včetně pražského primátora.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Rybnická 2.5.2020 18:41

jejeje ten komunistický dějěpis .....

J. Jurax 2.5.2020 21:10

No jo, no, tak tu sdělte Vaši verzi echt nekomunistickou. Ať se poučím ... ale pozor, dost jsem si toho nastudoval a načetl, neb mně to zajímá ... :-)

J. Lukavsky 5.5.2020 10:56

čili neměli svoje poslance, tisk, školy až po univerzitu ? Prostě Čehůni je odnárodňovali a utiskovali a jejich cílem (Čechů) bylo Sudetské Němce počeštit, vyhnat nebo zabít. J.L. end

F. Svoboda 2.5.2020 12:42

Skvěle a velice poučně sepsáno. Díky !!!

Š. Hašek 2.5.2020 13:09

Přečetl jsem si to.

NEJEN TO!

H. Rybnická 2.5.2020 12:38

Vážení trochu mi jde na nervy to stále tvrzení že odsun by schválen vítěznými velmocemi. Toto je totiž takové pozdní fake -ospravedlnování. Zase stačí -podívat do historie: Potsdamská konference se konala začátkem srpna 1945, to už byli ti němeční občané, znovu, z celé východní Evropy vyhnání nebo tak brutalitou sovjetů zastrašeni, že prchali sami. Neexistuje žádný oficielní dokument o schválení vyhnání nebo odstranění Němců vítěznými mocnostmi. Trefně to vyjádřil v Potsdamu Stalin, Když se jednalo o průbězích hromadného vyhánění Němců, řekl: Přicházíte s hořčicí po večeři. Tedy přestante konečně s tím, že vyhánění Němců bylo rozhodnutím velmocí. Tyto byly postaveny před hotovou věc.

J. Jurax 2.5.2020 12:52

Nechce se mi to hledat, ale nějak mám v paměti, že ku přikývnutí k odsunu herrenvolku došlo už za války ...

J. Farda 2.5.2020 13:11

Máte pravdu, k tomu souhlasu došlo už za války, Beneš o něm informoval v Británii Wenzela Jaksche trvajícího na odtržení Sudetenlandu a odsouhlasili ho i spojenci ...

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/odsun-nemcu-angela-merkelova-jindrich-dejmek_1806211301_pj

H. Rybnická 2.5.2020 13:30

Beneš pak pronesl k Nicholsovi ve spojitosti s transferem československých Němců nezastřenou výhrůžku: „O tom budu jednat v Moskvě... eventuálně se dohodnu s Moskvou a provedeme to sami.“ Tak se také stalo, ČSR tedy československé Němce vyháněla hned od 9. 5. 1945 bez vědomí západních spojenců jen do sovětských okupačních zón – Američané československé Němce téměř do konce roku 1945 do své okupační zóny nevpouštěli a bránili Čechům tak učinit ilegálně. Na poslední vzájemné pracovní schůzce, 22. 2. 1945, doporučil Winston Churchill Benešovi, obdobně jako předtím Nichols, aby ČSR nerozhodla o transferu německého obyvatelstva bez souhlasu velmocí, tedy aby ČSR nejdříve získala souhlas Velké Británie, USA a SSSR, než začne transfer realizovat. Stejný názor v této věci zastávali i Američané. Což přeloženo do běžné, nediplomatické řeči se rovnalo zákazu.

Proč se, pane Dejmku, snažíte navodit, že Velká Británie a USA se rozhodly pro transfer již v roce 1942, když se mu ještě v roce 1945 snažily zabránit?

Rozhovor s panem Krystlíkem najdete nA INTERNETU.

J. Hrdlička 2.5.2020 13:48

Hodil jsem si to do googlu, opravdu mi vyšel pan Krystlík a ještě Náš směr. Takže se zdá být všechno jasné :-).

Takže zbývá snad jen, proč to vůči Britům měla být výhružka, čeho se Britové od nás měli obávat, kdyby odmítli přijímat odsunuté?

Odsun byl schválen velmocemi už za války, jednalo se jen o způsob provedení. Je jasné, že v poraženém Německu musela být provedena důkladná příprava, aby odsun probíhal co nejvíce bez problémů. Na základě rozhodnutí z Postupimi byl znovuzahájen od začátku 1946.

Pořád mi není jasné, proč by Američané i Britové měli přijímat odsunuté za každou cenu, čeho se mohli od nás bát.

J. Farda 2.5.2020 14:38

Milá paní, s profláklým panem Krystlíkem zásadně nepolemizuji. Velká většina těch hodných Němců v bílých podkolenkách vytloukala už od poloviny třicátých let okna Čechů a vyřvávala Heim ins Reich. Když přijel Lord Runciman k Hohenlohemu na Červený Hrádek jednat s Henleinem, vítali ho shromáždění hodní Němci voláním "Lorde Runcimane, zbav nás od Čechů!" Mí rodiče, tehdy ještě svobodní, po Mnichově utíkali do Rest Tschechai, ale v březnu ́39 za nimi ti hodní Němci přišli až na Kladno. Osobně nepopírám svinstva, která se zejména při divokém odsunu děla, ale to měla na svědomí převážně lůza a kolaboranti, kteří se chtěli státoprávně rehabilitovat. A zejména mi vadí účast jednotek naší armády, která to také dělala - ať už v Pospoloprtech nebo na Švédských šancích u Přerova, ale pořád to byly jednotlivé excesy. Faktem zůstává, že Heydrich prohlásil, že "tento prostor musí být jednou provždy německý a Čech tady nemá konecknců co pohledávat"! Začali vítr, sklidili bouři, my Češi bysme v rámci jejich endlösungu dopadli hůř! https://www.novinky.cz/kultura/clanek/rothenburg-zkazu-ceskoslovenska-chystal-henlein-v-zamku-na-chomutovsku-40311983

J. Lukavsky 3.5.2020 15:59

"k tomu souhlasu došlo už za války" a nejen ohledně odsunu, ale i o tom, že viníci za válku budou potrestáni. I když jednali podle - v té době platných zákonů Říše. Také si lze těžko představit že by E.Beneš si dělal co chtěl a na Spojence kašlal. J.L. end

A. Nový 2.5.2020 13:01

Situaci, ve které se Češi ocitli, nejlépe popisují vzpomínky lidí, kteří v Sudetech v pomnichovské době žili. „ Narodil jsem se v Bruntále, kde můj otec nastoupil na policejním úřadě v roce 1937 jako strážník. Od srpna 1938 byl příslušníkem Stráže obrany státu a aktivně se zúčastnil bojů s henleinovci. V Bruntále jsme měli zařízený byt, který jsme museli po mnichovském diktátu opustit, a to jen s peřinami. Ostatní nám bylo ukradeno“, vzpomínal Vlastimil Schildberger z tehdejšího Bruntálu.

A. Nový 2.5.2020 13:02

„Naše rodina žila na severu Čech od roku 1922, převážně na Žatecku. Rodiče byli zemědělci. Byli jsme velmi chudí, později, když už otec zemřel, se naše chudoba ještě zvětšila. Když naši ves zabrali Němci, zůstala naše rodina na místě, protože neměla kam odejít. Zůstalo tam tehdy asi devět rodin, nás nejchudších a rodin s mnoha dětmi. Já jsem se učila v obchodě, avšak jako Češka jsem nebyla připuštěna ke zkouškám. V osmnácti jsem přijala zaměstnání v České Lípě, odtud jsem byla v roce 1941 vyhnána jenom proto, že jsem promluvila česky. Musela jsem město opustit do 24 hodin“, uvedla V.Š. z tehdejší České Lípy.

H. Rybnická 2.5.2020 13:19

Vážený pane Nový, tak trochu by mne zajímalo, kde Vaše rodina žila před rokem 1922 a jakým způsobem se do severních Čech dostala? Nebylo to náhodou tak, že tam byla z vnitrozemí jednoduše přeložena? Asi tak jako stovky českých učitelů, úředníků,příslušníků policie a vůbec státních služeb? Přeložení z vnitrozemí se totiž tito lidé nemohli bránit a "nové" Československo přece nemohlo strpět v převážně německojazyčných oblastech německojazyčné státní zaměstnance, už vůbec ne proto že se tamnějších obyvatelů nikdo neptal, zda chtějí nebo nechtějí patřít k Československu? Co myslíte?

J. Hrdlička 2.5.2020 13:26

Vida, z původní kritiky stalinovy politiky se začíná pomalu stávat obhajoba odtržení Sudet? Které byly součástí českých zemí od začátku, neodtrhli jsme je od Německa. Předkové tamějších Němců se do českého státu dobrovolně nastěhovali.

On problém těch německojazyčných zaměstnanců byl právě v té jazyčnosti, respektive v pouhé německojazyčnosti, i státní správa se potřebuje mezi sebou domlouvat. Ale není pravda, že žádný Němec nepracoval ve státní správě, byli tam zastoupeni, i když vzhledem ke zmíněným skutečnostem nikoliv proporcionálně.

H. Rybnická 2.5.2020 13:35

Zase jeden, kdo v dějepise chyběl. Německé ovšem spíše osídlence ze západní Evropy, Belgie, Francie, Italie atp. zvali čeští panovníci a to z dobrých důvodů, totiž jejich kompetence v různých oborech.

J. Hrdlička 2.5.2020 13:50

A o čem jsem, vážená , asi tak mluvil?

Ale zkuste si přečíst vlastní příspěvek. Zvali je pro jejich vědomosti, ne proto, aby si území českého státu odtrhli.

H. Rybnická 2.5.2020 15:00

Pane Hrdličko, že by ve středověku existoval nějaký "český stát" ? Měla jsem za to že tento vznikl 1918, že bych se mýlila? VE stavu 7 mio ČEchů, 2 mio Slováků a 3 mio Němců, tedy spíše Rakušanů. Nemyslíte, že by bylo správně v tuto chvíli upořádat referendum, kam tito lidé sami chtějí? A pokud se tak nestalo, není divu, že byli nespokojení a nalítli Hitlerovi, jak říkával můj táta.

J. Hrdlička 2.5.2020 15:41

Váš příspěvek je neuvěřitelný.

Ve svém předcházejícím příspěvku mluvíte o českých panovnících a teď popíráte, že ve středověku existoval český stát?

Zkuste se prosím domluvit sama se sebou, co vlastně tvrdíte. Nechci využívat toho, jak totálně mimo teď jste, dejte si chvíli pauzu, srovnejte si myšlenky a základní vědomosti a pak se vraťte.

Protože i dítě v první třídě už ví nejen o českém státě ve středověku, ale i o tom, že v roce 1918 vzniklo Československo. Pod touto úrovní naprosto základních vědomostí diskutovat nehodlám.

H. Rybnická 2.5.2020 16:07

HM. Takže pane učiteli:

- České knížectví – (9. století-1198) od vzniku státního útvaru Čechů do nástupu posledních Přemyslovců - Země Koruny české – označení svazku zemí patřících pod korunu českého krále, zrušený reformou Marie Terezie - České království – (za Vratislava II., Vladislava II., 1198-1918), od 1526 součást habsburských monarchií

- Česká republika – (1993-současnost) stát vzniklý rozdělením Československa ----Doposud jsem nevěděla, že knížectví, království, monarchie je přesně vyjádřeno "stát". Ale ráda se přiučím.

J. Hrdlička 2.5.2020 16:12

Viz poslední odstavec mého předchozího příspěvku.

H. Rybnická 2.5.2020 16:34

Jasně.věcná argumentace dochází, fakta také, tak začneme plácat.

Š. Hašek 2.5.2020 16:33

Malinko slovíčkaření, zejména z Vaší strany!!!!

Knížectví, atd., je možno nazvat státem? Nebo to je jen nějaký sranda spolek?

Monarchie je fakt jen nějaká Letná, že?

Knížectví i monarchii je možno v diskusi nazvat státem. A celkem to dosti přesně vyjadřuje faktický stav věci.

J. Hrdlička 2.5.2020 17:19

Jistěže státem se nazývá knížectví, království i republika. Někdo pod nickem "Rybnická" už jen trollí.

Ostatně, měla mě varovat ta údajná vzorná uvědomělost jejího otce, který nebyl spokojen, že Němci se nemohli odtrhnout, takže byli prý po právu nespokojeni. Nedokážu si představit, který masochista by toužil po takovém torzu, kterou byla republika bez pohraničí. Příliš moderní, než abych věřil.

H. Rybnická 2.5.2020 18:50

Ovšem, vážený pane, kdybyste měl skládat vysokoškolské zkoušky z historické tematiky řekněme tereziánského období a hovořil o "státu" tak s Vámi zkoušející odmítnou jednat dále. Abych to vyjádřila slušně. Prostě byste prolítl . A k demokratickému chování prostě patří uznat, že k takovým rozhodnutím jako 1918 patří referendum, torzo netorzo. A také bych neurážela dávno zesnulé osobnosti o kterých nic nevím. Ale toto je už věcí výchovy, prostě někdo to má a někdo na to nemá.

J. Hrdlička 2.5.2020 21:19

Vaše neuvěřitelné hlášky o tom, co (ne)znamená stát, nechávám z již zmíněných důvodů stranou. Většina obyvatel českých zemí si Československo nepochybně přála (a to u nás ve staletých hranicích českého státu), jinak by nevzniklo. Takže vyřešeno, každé volby byly referendem. Osobnost, která by chtěla to neživotaschopné obrany neschopné torzo, kterým je zbytek českých zemí po odtržení Sudet, by opravdu byla osobnost, to je zase fakt.

Ale patrně chce někdo tvrdit, že kdyby se Sudety odtrhly po roce 1918, tak by se tím perfektně zabránilo jejich odtržení vo 20 let později. Vskutku geniální.

J. Lukavsky 3.5.2020 16:06

"Doposud jsem nevěděla, že knížectví, království, monarchie je přesně vyjádřeno "stát". Ale ráda se přiučím." No v Řecku byly jako státy i Sparta, Atény aj. Koneckonců i Vatikán je stát. A USA jsou spojené státy... pravda spíš federace 53 ks států.

A. Nový 2.5.2020 13:29

Přečtěte si to ještě jednou abyste neblábolila nesmysly. :-)

J. Jurax 2.5.2020 13:48

No jo, no ... můj prastrýc se přestěhoval za od Kroměříže za Svitavy někdy koncem 19. století, ještě jako dítě; jeho rodiče tam šli za prací. No a v osmatřicátém utíkal jako tschechische schweinhund před herrenvolkem i s celou rodinou a pár kuframa, neboť Zwittau se konečně vrátilo do lůna německé říše.

Byl zámečník. Uměl dobře německy, ale od té doby prý německy nepromluvil. Tak se to v rodině traduje.