26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Ruská válka

Zanedlouho budeme vzpomínati slavných májových dní v roce 1945, ve kterýchžto nás osvobodila Rudá armáda. Vzpomínáme na to právě v době, kdy post/pre/sovětské tajné služby usilují o fémovou vraždu tří českých starostů, včetně pražského primátora.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Staronový 2.5.2020 16:40

Technická: Me 262 existoval i v provedení stíhací bombardér, na Hitlerovo přání. Zbrzdilo to vývoj stíhačky.

"začátkem druhé světové války, kterou tedy rozpoutali Rusové ve spolupráci s Němci" - já bych to obrátil, Němci ve spolupráci se sověty. Německý zájem byl přece jenom větší.

Jinak celkem souhlas.

Š. Hašek 2.5.2020 16:54

Hodnotím kladně Vaše vyjádření, že Říšský zájem na válce (a širokém vyhlazovaní, zejména Slovanů, obsazování, odnárodnění, vraždění průmyslově) byl větší. ZNAČNĚ. A začali si, dodávám.

Schytáte pucunk od pí Heidlerové, Rybnické. Od p. Svobody, Fridricha.

P. Staronový 2.5.2020 17:04

Začali si, to ano, ovšem ruku v ruce se sověty (jak známo, i smluvně). Jaký měli zájem ti se mohu jen dohadovat, nejspíš tradiční ruský imperialismus, maskovaný snahou o šíření komunismu.

Možná něco schytám, možná ne.

Š. Hašek 2.5.2020 17:07

Tradiční německý imperialismus, maskovaný snahou zkulturnit "švihlou" francouzko-slovansko-židovskou Evropu.

Němci byli vždy velkorysí.

P. Staronový 2.5.2020 17:27

To zase není přesné. Německý imperialismus nepochybně existoval, ovšem podstatně později, než ruský, francouzský nebo britský, ale dřív, než japonský. Až od sjednocení Německa 1871.

P. Staronový 2.5.2020 17:28

A i Rakousko Uhersko mělo imperiální ambice, dříve, než Německo, o Španělsku ani nemluvě.

Š. Hašek 2.5.2020 19:37

Samozřejmě.

Ale "ty ambice dovedl, takřka k dokonalosti, nějaký Adolf a NĚMECKÝ LID/VOLK. Špitnu Henlein. Špitnu quislingové,

Někdo chtěl kolchozy u Charkova, někdo vraždil až u Chanie. Rozdílek "nepatrný".

J. Vintr 2.5.2020 20:10

Německo byla rozvinutou průmyslovou zemí a fakticky nemělo nejmenší důvod začínat válku a dobývat cizí území. Zato sovětské Rusko se od bolševického puče potácelo trvale na pokraji ekonomického krachu a jeho vůdci doufali, že si podmaněním rozvinutějších zemí ekonomicky polepší.

P. Staronový 2.5.2020 20:54

S těmi důvody to bylo taky dost barvité: Před první válkou se Němci asi dost vážně obávali, že časem tehdejší spojenci zesílí natolik, že je ohrozí, takže na to vletěli (údajně) preventivně, dokud byla nějak naděje na vítězství. Ale rozhodně na to neměli všichni Němci stejný názor, ani generalita a císař. Taky se báli o Rakušany, jediného spojence, který jim zbyl.

Druhá světová, to už byla křeč, dílem fanatická, dílem ekonomická, německému (národnímu) socialismu docházely peníze. Poprvé to sanovali židovským majetkem, podruhé válkou. A těch s imperiálními ambicemi bylo také dost.

Ruský imperialismus se jen přejmenoval na sovětský, dnes znovu ruský.

Š. Hašek 2.5.2020 21:02

Podle Štětiny/Pehe/Pekar (to je blbost, spěch můj, ta neví, vo co de) jest imperialismu schopna jen kapitalistická velmoc před zánikem. Takovej ten cyklus, dle Marxe a Lenina/NěmcovéODS.

Tak je, kórva, Rusko bolševismu nebo kapitalismu futrál??? Bacha na Čínu a její trička!

P. Staronový 2.5.2020 21:16

Od Štětiny jsem nic takového neslyšel, od těch ostatních také ne. jen od různých komoušů a těm já nevěřím. No a ten sovětský (ruský) imperialismus už jsem zažil na vlastní kůži, takže těžko mi něco nakecat.

Š. Hašek 2.5.2020 21:36

Já zažil jen rozdělenou Evropu Hitlerem.

Za delší konec tehdy tahal Brežněv. Hodně mu dodal sil jistý Dubček, se Smrkovským.

Za Novotnýho byla poněkud jiná situace (1965).

Zkráceno.

P. Staronový 3.5.2020 0:18

Zkráceno do nesmyslnosti.

Š. Hašek 3.5.2020 13:10

Aha.

Takže Evropu rozdělil Stalin. Tak nějak sám vod sebe. Prostě najednou byl v Praze, Berlíně. Najednou! Hodně odvážné, novátorské, skoro televizní ...... to musím uznat.

Nebyl tady náhodou Brežněv opravdu až na pozvání Dubčeka? On ho zval Novotný? Odpověděl jste si někdy na jednoduchou otázečku: "Na kolik tahů byl schopen hrát politický hejhula/komunista lidskotvářový, Dubček"??? Ale "dal" mi Junáka.

Marné.

J. Jurax 2.5.2020 21:12

V první světové měli Němci za spojence ještě Turky.

P. Staronový 2.5.2020 21:19

Začátkem a smluvně i Talijány. Turci ovšem nebyli příliš přínosní spojenci.

Ta otázka spojenců byla dost dlouhodobá a Němci v ní possrali co se jen dalo. Dát dohromady tradiční rivaly Francii, GB a Rusko, to mohla způsobit jen velmi hloupá politika (a způsobila). Přitom spojenectví Prusko/GB bylo v historii docela časté.

Š. Hašek 2.5.2020 21:40

Značný souhlas s tím, že Němec (krom wurstů, BMW a čistoty) je ničema evropský. Vašimi slovy - possrat kde co.

Zjednodušeno, už procesoruju od rána.

P. Staronový 3.5.2020 0:19

Zjednodušeno do nesmyslnosti.

Š. Hašek 3.5.2020 13:15

Opatrujete německou mírovou ratolest??? Více jak sto let?

Neznám Němce jinak, než jako mírotvorce! Kdokoliv harašil v Evropě zbraněma, chtěl nějaké území ...... Němec, Hitler mu zatnul ihned tipec. 1914, 1939.

Zjednodušeno, zkráceno. Kratší už je jen slabikář pro prvňáčky. Též pro anonymy, přibržděné.

P. Staronový 3.5.2020 16:43

Před Němci byli hlavní strůjci válek v Evropě Frantíci, po Němcích Rusáci.

J. Vintr 2.5.2020 23:06

Řekl bych, že začinat válku je blbost vždycky, ale začínat ji když vám docházejí peníze je blbost na druhou. Válka samotná stojí fůru peněz a návratnost (i když ji vyhrajete) je hodně nejistá a v každém případě dlouhá. To, co se dá se dá okamžitě sebrat na dobytém území, nestojí za řeč a zisk z ekonomického využívání můžete mít jen když se tam vyprodukuje víc, než stojí režie a víc než spotřebuje domácí obyvatelstvo. Ani kolonie v zemích třetího světa, kde byla spotřeba domácího obyvatelstva velice nízká, se ekonomicky nevyplácely a proto se jich také koloniální velmoci nakonec s radsostí zbavily.

J. Hrdlička 3.5.2020 0:00

Rozdíl mezi koloniemi a bohatými zeměmi především západní, ale i střední Evropy, Evropy, jejichž průmysl, zemědělství.... okamžitě pracuje ve prospěch okupantů, je naprosto zanedbatelný....

Prostě Německo válčilo a dobývalo další území proti své vůli, pod nátlakem zlých Rusů.

J. Vintr 3.5.2020 11:12

Zkuste si to promítnout do dnešní doby. Prakticky všechny evropské země (kromě toho Německa) nejsou schopny vyprodukovat ani tolik, kolik spotřebují. A to je dnešní produktivita práce naprosto nesrovnatelná s poměry v polovině minulého století.

J. Hrdlička 4.5.2020 9:23

Tak to perla:-)

P. Staronový 3.5.2020 0:23

Souhlasím, ale to platí na rozumně uvažující státníky. Lze o Hitlerovi prohlásit, že byl rozumně uvažující státník?

Mimo jiné, "jel na tygru". Něco nasliboval a neměl na to. Kromě toho, domnívám se, že byl skutečně psychopat. Úspěšný psychopat, to se občas stane.

J. Vintr 3.5.2020 11:34

Hitler byl samozřejmě primitiv, stejně jako všichni, kteří ho obklopovali. Je až neuvěřitelné, co mohla taková banda naprostých blbců způsobit. Ovšem je velmi pravděpodobné, že do války ho někdo vmanipuloval a že to byl nejspíš Stalin, ktery tím sledoval své dobyvačné záměry.

J. Lukavsky 3.5.2020 9:34

"Německo byla rozvinutou průmyslovou zemí a fakticky nemělo nejmenší důvod začínat válku a dobývat cizí území." no pojem Lebensraum Vám nic neříká? Prostě chtělo kupř. vydrápnout vedoucí pozici Anglii-královně moří, nad jejíž říší Slunce nezapadá.Což jse jim málem podařilo, pak by to šlo z kopce. J.L.

J. Vintr 3.5.2020 12:07

Němci si v Německu šlapali po hlavách? A k čemu by Německu, které prakticky nemělo žádné zájmy v zámoří, bylo válečné loďstvo? Z hlediska Německa byla snaha expandovat naprosto iracionální a (jak ukázala historie) sebevražedná. Německo naopak po válce postavila na nohy demilitarizace a to, že si hledělo jen svého.

J. Hrdlička 2.5.2020 17:13

V paktu M-R žádné ujednání o společné válce nebylo. Prostě si je rozdělili sféry vlivu a pak Reichu začal již dlouho plánovanou válku.

Když bylo jasné, že Polsko se neubrání, začal svoji agresi i Stalin. Ale to už v době, kdy ve válce byly i západní velmoci, které se konečně aspoň k něčemu rozhoupaly.

P. Staronový 2.5.2020 17:32

Jo, to sověti tvrdili, pravda to ovšem není.

"Existence tajného dodatku byla sovětskou vládou vehementně popírána až do roku 1989. Vladimír Putin, který sice připustil, že pakt byl „nemorální“, jej zároveň obhajuje jako „nutné zlo“[1]."

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pakt_Ribbentrop-Molotov