20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Ruská válka

Zanedlouho budeme vzpomínati slavných májových dní v roce 1945, ve kterýchžto nás osvobodila Rudá armáda. Vzpomínáme na to právě v době, kdy post/pre/sovětské tajné služby usilují o fémovou vraždu tří českých starostů, včetně pražského primátora.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Voráček 5.5.2020 11:10

Za zboží jsme CCCP platili zbožím. RVHP vůbec nemělo funkční systém kurzů měn.

Je realitou, že způsob obchodování byl devastační. Dodávka jednoho typu výrobku na deset let je pro výrobce zničující. (Výrobek musel být po celou dobu výroby neměnný, patrně s ohledem na snahu snadného řešení dodávek náhradních dílů). Tak jsme se propadli např. ve výrobě motocyklů, lokomotiv a pod.

J. Lukavsky 5.5.2020 10:56

čili neměli svoje poslance, tisk, školy až po univerzitu ? Prostě Čehůni je odnárodňovali a utiskovali a jejich cílem (Čechů) bylo Sudetské Němce počeštit, vyhnat nebo zabít. J.L. end

J. Lukavsky 5.5.2020 10:46

"Existoval směnný obchod a je velký problém vyčíslit kolik uranu jsme dodávali za plyn, ropu a jiné suroviny či produkty" no kdesi jsem četl, že SSSR za uran platil, ale bylo to v době kdy se otevřela ložiska v Africe takže uran hodně klesl. No ale za ropu jsme SSSR museli platit devizami. Ale vzájemná výměna zboží byla, kola Ukrajina byla slavná. Ale SSSR nám zůstával dlužen hodně dlouho, splatili to celkem nedávno. Vývoz do SSSR ale nestimuloval kvalitu, jim šlo o množství, takže to byla spíš antistimulátor technického pokroku. J.L. end

J. Lukavsky 5.5.2020 10:38

"A do Japonska jela jedna loď plná ocelového šrotu za druhou" stejně jako do Německa SSSR lifroval ropu, ocel, pšenici.... nakonec až do napadení SSSR byli spojenci i přáteli. Nacionální i internacionální socializmus si velmi dobře rozuměly (Ribbentrop-Molotov pakt). J.L. end

J. Lukavsky 5.5.2020 9:55

"USA naopak vydělali" no zajímalo by mě jak lze na válce vydělat. Leda vymačkat z poraženého tučné reparace event. si odvést jeho fabriky domů. USA válku financovala z tisku dolarů a od války byl státní rozpočet v mínusu, až Regan to myslím zlomil. Válka ale přináší obrovskou inovaci, ta je plusem. J.L. end

J. Lukavsky 5.5.2020 9:20

"Ale tak úplně pokažená ta navigace nebyla, protože fabriky v Praze a Plzni trefovali docela přesně." to bylo při jednom náletu? Ono z letadla těžko pohledem poznáte kde jste. PS: Škodovka až do posledka vyráběla ... zbraně pro Hitlera. J.L. end

J. Hrdlička 4.5.2020 9:23

Tak to perla:-)

K. Voráček 3.5.2020 23:46

Mezi vražděním a nevražděním je jemný rozdíl? No to jsou pro mne opravdu novinky.

Že v Rusku většina nerozlišuje bolševika a komunistu, to je velmi pravděpodobné. Ale v Česku by to lidé zajímající se trochu kvalifikovaně o politiku chápat měli...

F. Havala 3.5.2020 23:37

Dnes se hodně objevují názory, že se Pražané osvobodili samy bez účasti Rudé armády. Nabízí se otázka, když Rudá armáda neměla vliv na osvobození Prahy proč se Pražané neosvobodili již třeba o rok či dva dříve.

K. Voráček 3.5.2020 23:16

Ze všeho nejdříve si sežeňte fakta o tom, kdo začal válku s Gruzií. A pak by to chtělo zvážit, kdy jde o anexi a kdy o svobodné rozhodnutí občanů kteréhokoli území. Mám dojem, že žijete z informací, které vám vyhovují a není podstatné, zda odpovídají skutečnosti. A opakuji, pokud hodláte stěhovat armády NATO k hranicím Ruska, budou se Rusové podle toho chovat. A naivkové či dobrodruzi se tomu budou divit a potvrzovat si svoje přesvědčení o ruské zvrhlosti... Zbrojení zdar!?!?

P. Staronový 3.5.2020 23:01

To vykládejte těm Rusům, kde je ten jemný rozdíl hrubého vraždění bolševíky, od hrubého vraždění komunisty, prohlašujícími se za bolševíky. VKS(b)

P. Staronový 3.5.2020 22:57

Zavedli si to klasickou západní technologií, demokratickým hlasováním.

Jistěže jsou Rusové, Gruzíni i Ukrajinci (i další) ovlivněni ruskou mentalitou a politickou praxí. Gruzíni ani Ukrajinci ale nenapadají sousedy, v tom je rozdíl.

Británie splatila, nedávno. Taky válčila, na správné straně, od začátku a to něco stojí. Což neznamená, že USA na válce vydělaly (finančně, ne politicky). Jen prodělaly méně, než jiní. Vydělali snad jen Švédi, Švýcaři a Portugalci a ani to není jisté.

P. Staronový 3.5.2020 22:52

Já bych zdůrazňoval ten společný jmenovatel, socialismus.

Nacionální, internacionální, korporativní, v dnešní době třeba zelený, EUnijní ...

V. Klepetko 3.5.2020 22:21

To patří pod můj příspěvek? Jestli ano, tak se mýlíte, o ruských komouších si nic dobrého nemyslím.

Zamyslete se ale třeba nad tím, že ku příkladu i kritika nacismu nebo fašismu může být vedena nenávistným, záštiplným způsobem - a v tu chvíli působí nesebevědomě a uboze. Vyhrabat gen. Franka z hrobu... To je jako popravit Cromwella po smrti. Je v tom nenávist! A ta je i v autorovi.

Pomůže nám ta nenávist nějak?

D. Müller 3.5.2020 22:18

Pleonasmus: "V klasické rétorice řečnická figura, jejíž podstatou je to, že jazykový výraz obsahuje z hlediska významu redundantní části; takové informačně redundantní vyjádření má různé rétorické efekty, např. upoutání pozornosti, zdůraznění apod." :-)

V. Klepetko 3.5.2020 22:12

... ho fakta...

K. Voráček 3.5.2020 22:12

Nacismus = praktikované nadřazení rasy a otrokářství se vám jeví jako rysy shodné se západním světem? No, jak myslíte...

Aby bylo jasno, čím jsou ovlivněni Rusové, tím jsou neméně ovlivnění Gruzínci i Ukrajinci. První společná vlastnost je vlastní velikášství, nekritické sebenadhodnocování. Viz hospodářské výsledky UA i Gruzie. Proti nim se dnešní Rusko ovšem stalo daleko realističtější...

Co do výdělku z války? Podívejte se třeba na Anglii! Obávám se, že splácí ještě dnes... I válka je obchod a v něm někdo platí a prodávající má zisk!!!

V. Klepetko 3.5.2020 22:11

Napsal js svůj příspěvek o něčem jiném - o rozdílu mezi argumentací zaujatou a tou "záštiplnou" - a není podstatné zda jde o rukopisy nebo války nebo etnika...

A nevím nakolik dobře znáte autora, ale zdá se mi téměř neuvěřitelné, že by se mu fakta, která uvádí, nějak dotkla nebo nelíbila, jak tvrdíte:-))

Zaujatý pohled může být i sebevědomý, a lze ho dobře hájit, jak to dělal Masaryk ve sporech s Pekařem. Ten "záštiplný" naopak zdravé sebevědomí postrádá. Škoda že autor nechce už konečně po těch letech narovnat hřbet!

J. Vintr 3.5.2020 21:39

Pardon, to jméno vám zkomolil automatický doplňovač textu.

K. Voráček 3.5.2020 21:38

Komouš v Rusku nevraždil stejně, jako ve Francii či Rakousku. Vraždili bolševici, (nejen v Rusku). Nerozlišovat výše uvedené znamená ztrácet hodnověrnost a váhu sdělovaného.

P. Staronový 3.5.2020 21:27

Opět "zkráceno" do nesmyslu.

Nikdo netvrdí (vyjma vyložených bláznů, ale ty jsem zde a ve vašem smyslu nezaznamenal) že německý nacionální socialismus byl něco dobrého nebo alespoň přijatelného. Bylo to svinstvo prakticky stejné jako sovětský internacionální socialismus.

Povolanci v Německu i SSSR se prakticky nemohli bránit. Co mohl dělat sovětský vojáček, vyslaný napadnout Polsko nebo Finsko? Stejně tak německý, vyslaný napadnout Francii nebo SSSR?

P. Staronový 3.5.2020 21:21

Komunismus byl a je internacionální socialismus.

Internacionální komunismus je pleonasmus.

P. Staronový 3.5.2020 21:19

No a vy zase neznáte historii.

D. Müller 3.5.2020 21:17

Svět stál boj mezi nacionálním socialismem a internacionálním komunismem desítky milionů životů. Je fakt, že internacionální komunismus nás ve chvíli podvolení nechtěl všechny zlikvidovat, jen některé a jen tisíce. Ale 50. léta a okupace v 68 nebyla procházka růžovým sadem. Za vše se platí. Jsme z toho venku a přesto se neumíme poučit. Jakékoliv servilní velebení mocných je počátek dalšího průšvihu. Nějak moc jsme se naučili lézti všem do zadku, trošku hrdosti by nám neuškodilo. A to jak doma, tak za hranicemi.

P. Staronový 3.5.2020 21:17

"Hrdinná Francie" byla vyčerpána první světovou (hlavně morálně) a nepomohla ani sobě.

Na druhou stranu, neuškodila tolik, jako SSSR, v jeho případě navíc dobrovolně.

P. Staronový 3.5.2020 21:14

Ne, že by nechtěl, ten komouš z Francie nebo Rakouska. Jen neměl tu možnost, kterou poskytovala ruská asijská mentalita.

P. Staronový 3.5.2020 21:12

Je vidět, že jste pravý "demokrat" (ruského stylu).

Čest padlým, hanba těm, kdo jejich smrt způsobili (Hitlerovi i Stalinovi).

P. Staronový 3.5.2020 21:10

"Dnes mají systém v základních rysech shodný se systémem západního světa a nutně musí mít velmi shodné zájmy se zájmy našimi."

V základních rysech byl i německý nacionální socialismus podobný systému západního světa. Základní rysy jsou jedna věc, uživatelé druhá a významnější. V Rusku jsou ti uživatelé prostě ovlivněni tamními byzantskocarskobolševickými tradicemi.

Jak je ostatně vidět i na té válce v Gruzii a anexi Krymu.

Poskakují jako vy, podle přání momentálního cara.

Žádná válčící země nemůže vydělat, na to je válka příliš nákladná. USA jen neprodělaly tolik, kolik jiní.

J. Vintr 3.5.2020 21:09

Pane Hlášku, váš nekriticky obdiv k Rusku, vyjadřovaný silně exptesivnimi slovy, nemá žádný reálný základ. Když vynecháme druhou světovou válku, v níž se Rusko na konci ocitlo na straně vítězů jen a jen díky obrovské americké a britské pomoci, zkuste říct, kdy Rusi vyhráli nějakou válku? V té první světové se moc nevyznamenali, po bolševické revoluci jim dali na zadek naší legionáři, přestože měli mnohonásobnou přesilu, projeli válku v Koreji, válku ve Vietnamu, projeli to v Africe, neuspěla řada režimů, které přímo podporovali a nakonec dostali na zadek i v jediné válce, kde se zbaběle neschovávali za někoho jiného, v Afghánistánu. Tak kde jsou ti vaši ruští bohatýři?

K. Voráček 3.5.2020 19:52

Válka začala mnohem dříve. Lze se jen dohadovat, zda to bylo zbabělostí a lhostejností mocností nad vývojem v Německu. Možná hrála roli naděje, že socialismus vyřeší problém hospodářské krize...