17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Ruská válka

Zanedlouho budeme vzpomínati slavných májových dní v roce 1945, ve kterýchžto nás osvobodila Rudá armáda. Vzpomínáme na to právě v době, kdy post/pre/sovětské tajné služby usilují o fémovou vraždu tří českých starostů, včetně pražského primátora.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hrdlička 2.5.2020 17:41

Rozdělení sféry vlivu bylo právě v tajném dodatku a Sověti ho skutečně popírali (oficiálně vtrhli do polska, aby chrániíli ukrajinský a běloruský lid). Rozdělení sfér vlivu, ale nikoliv nějaká dohoda o společné válce.

P. Staronový 2.5.2020 18:15

I ta dohoda, spojenectví, společná cvičení, dodávky surovin ...

J. Hrdlička 2.5.2020 18:30

Společná cvičení se konala ještě před nástupem Hitlera. Náckům dodával každý, kdo s nimi neválčil. SSSR se nemůže tvářit jako vždy principiální nepřítel Hitlera, ale nebyl v tom sám.

P. Staronový 2.5.2020 20:55

Nebyl v tom sám, ale rozdíl je v měřítku. Tolik, jako SSSR, nikdo.

J. Hrdlička 2.5.2020 21:04

Taky byl SSSR největší zemí na světě. Ale pármilionové Švédsko a Švýcarsko se snažily taky dost.

P. Staronový 2.5.2020 21:13

Ano. Pármilionové a v sousedství, není divu, že se německého napadení (v obou případech plány existovaly) obávaly a snažili se Němce moc nedráždit.

S mírou sovětské spolupráce nesrovnatelné.

J. Hrdlička 2.5.2020 23:58

Jo, někdo to dělal nerad, proti své vůli, zisk odevzdával na podporu pronásledovaných a i ta míra byla menší, sice z důvodu daleko menší země, ale nevadí.

P. Staronový 3.5.2020 0:25

A někdo (SSSR) pro své imperiální zájmy.

Těmi ani Švédsko, ani Švýcarsko už dávno netrpí, nebo nikdy netrpělo.

J. Hrdlička 3.5.2020 7:52

Vždyť to říkám, někdo očividně obchodoval s Hitlerem z ušlechtilých důvodů a vlastně nerad. Jenom ti, které rádi nemáme (klidně i oprávněně) dělali totéž z důvodů špatných.

J. Jurax 2.5.2020 18:34

Hitler po nástupu k moci společná cvičení i spolupráci zatrhl. Výcvikový polygon v sojuzu už nepotřeboval a vždy se vymezoval protikomunisticky.

Š. Hašek 2.5.2020 19:39

A protižidovsky.

A protislovansky.

A protilidsky.

A protievropsky.

A ..............

J. Ptáček 3.5.2020 18:31

Stejně jako Lenin, až na to protižidovské. Tam ho pak dokonale nahradil Stalin.

P. Staronový 2.5.2020 20:56

Per huba vymezoval, v praxi spolupracoval.

Š. Hašek 2.5.2020 21:06

No, nenechal si poradit od Pitharta.

Ale benzín měl Josif v autě. Áda se na něm pekl.

Zjednodušeno. Nikoliv pro ČT09.

P. Staronový 2.5.2020 21:26

To už je na mne příliš zjednodušeno či infantilizováno.

Š. Hašek 2.5.2020 21:32

Máte podobný náhled jako moje manželka. Po třicetiosmi letech. Mně to neva, to si zvyknete razdva.

P. Staronový 3.5.2020 0:26

Jestli to vaše manželka nese tak lehce jako já, tak šťastná to žena. Já to mám "na salámu".

J. Jurax 2.5.2020 21:36

Jak spolupracoval?

Spíš bych řekl, že obchodoval. Techniku za suroviny.

J. Jurax 2.5.2020 18:26

No, on pakt M-R byl výsledkem tehdejší politické situace. Největším zloduchem Evropy byl v té době (ne neprávem!) Stalin a jeho Kominterna, takže na nějaké protihitlerovské ujednání se SSSR nebyla na Západě - tedy ve tehdejších evropských velmocech Francii a Británii velká vůle. I tam četli Mein Kampf a případný Drang nach Osten jim proti mysli zas tak úplně nebyl. Možná by se i přiživili - už od mnichovské krize byly nachystány plány na bombardování ropných polí u Baku letadly z Iráku, kdyby SSSR se snad pokusil pomoci Československu porušivšímu mnichovskou dohodu obranou proti Německu - pod záminkou porušení míru v Evropě, jenž měla Mnichovská dohoda zajistit nejlépe nafurt.

A Polsko koneckonců mělo s Německem smlouvu a s Moskaly nemělo dobré zkušenosti.

Navíc tehdy byl Hitler jen volený politik, jenž chtěl toliko pozvednout svůj národ, měl plnou hubu míru a byl proti komunizmu a Francie ani Británie nebyly na válku připraveny a do války se jim celkem pochopitelně nechtělo, ta minulá byla ještě v dobré paměti, což vše se nakonec projevilo v Mnichově a pak sitzkriegem.

Akorát že Hitler měl trochu zvláštní náhled na Židy, ale to nebylo zas v Evropě tehdy nic neobvyklého; jen ho trošku razantně realizoval, ale kdo není bez chyby, že ...

No a Stalin nakonec na paktu územně vydělal a když už Británie a Francie vyhlásily kvůli Polsku Německu válku, jistě neměl nic proti tomu, aby s nimi Německo bojovalo. Pro Stalina to bylo značka ideál, úhlavní kapitalističtí nepřátelé komunismu se bijou mezi sebou ... nejspíš ale nečekal, že se Francie tak rychle zhroutí.

Š. Hašek 2.5.2020 19:47

Na delší diskusi. Teilweise Einverständnis.

Osobně jsem rád, že benzínem shořel Adolf, nikoliv Josif.

V. Petr 3.5.2020 17:47

Já jsem hrozně nerad, že neshořeli OBA!

P. Staronový 2.5.2020 21:00

" takže na nějaké protihitlerovské ujednání se SSSR nebyla na Západě - tedy ve tehdejších evropských velmocech Francii a Británii velká vůle."

Problém byl, co s Polskem. Přímá účast SSSR v boji s Německem by pro Poláky byla za všech okolností smrtící.

Polsko mělo smlouvu o neútočení s Německem i Moskaly. Obě marně, obě byly porušeny (ne Polskem).

Š. Hašek 2.5.2020 21:29

Řekl bych,

poněkud nesměle, že problém byl (a je) CO S NĚMECKEM?

Uznávám, že Polsko lákalo kdekoho. V roce 1938 Hitlera a natěšený německý sedlácký lid. Sovětský lid řešil elektřinu.

J. Ptáček 3.5.2020 9:42

Tradiční ruský imperialismus je naprosto přesný výraz. Komu nestačí se podívat na mapu světa, rozlohu Ruska oproti třeba Německu a dalším, bez jakýchkoli předsudků, chápavostí zrovna neoplývá. A dohady kde začal dřív? V Rusku, dávno před objevením Ameriky nebo sjednocením Německa. Samozřejmě s vydatnou pomocí Prusů a hlavně Prusek. Od Petra I. Velikého do říjnové revoluce průměrnou rychlostí 80 km2/den!!!

P. Victorin 3.5.2020 7:49

Hašku, souhlas, že Áda Hitlerů razil imbecilní projekt - především vyhladit Židy a pak porobit Slovany, jejich částečným, také vyhlazením a částečným zotročením, podle slabomyslného nacistického tzv. vědeckého kritéria, řečeného Árijství. Oproti tomu Vladimír Iljič a jeho "nejnadanější žák" Pepík Stalinů, razili "vědecký komunistický projekt" - vyvraždit a oloupit veškeré "vykořisťovatele pracujících" jako "společenskou třídu", s tím, že Pepík po WWII., než si ho vzal "rohatej", svorně s tehdy již "sebeutraceným" Ádou, se také pustil do Židů...

J. Ptáček 3.5.2020 9:51

Naprostý souhlas, jen doplním. Marx a Lenin se ukájeli zběsilou nenávistí ke Slovanům, zejména Čechům a Polákům. Výroky opatřené autentickým datem rád pošlu. V případě Ruska oblibou k sobě samým a k Němcům (hlavně Lenin), v případě Německa jen k Němcům (Marx).

J. Vintr 2.5.2020 19:05

Myslím, že se pletete. Hlavní byl imperiální zájem Ruska. Rusáci vždycky toužili dobýt Evropu. Lenin se o to pokoušel organizováním bolševických revolucí, což mu nevyšlo. Stalin to zkusil pomocí Hitlera podle rčení vyhánění čerta s ďáblem. Nevyšlo mu to tak úplně, takže mu jako válečná kořist připadla jen část Evropy. Ale nebýt toho, že Amerika měla po válce rozumné prezidenty, kteří v Evropě ponechali velkou vojenskou sílu, určitě by tento záměr dokončil.

J. Hrdlička 2.5.2020 19:12

"Rusáci vždycky toužili dobýt Evropu."

Vy jste tady vskutku chyběl. :-)

Německo samozřejmě tehdy žádné imperiální zájmy nemělo, jen bylo zlými Rusy donuceno zaútočit na Polsko, Dánsko, Norsko, Benelux, Francii, Jugoslávii, Řecko..... Chudák Hitler, ten při tom tak trpěl.

Jenže při vašich už známých názorech a předpojatostech prostě budete opakovat některé věci jako mantru, aniž byste k tomu měl podklady.

Š. Hašek 2.5.2020 19:53

Jo.

Jaké mechanismy dovolí, že uječený, bezdětný, psychodement, ťuťuňu s nějakou ženštinou, pejskař a rajcovač německých panen, .......... udělá Evropu takovou, že není kámen na kameni. Dodnes.

Kolář si myslí, že to udělal Koněv.

Poněkud zjednodušeno.

J. Vintr 2.5.2020 20:13

Vy jste se svým nekritickým obdivem k Rusákům celý poněkud zjednodušený ...