25.6.2021 | Svátek má Ivan


Diskuse k článku

Rozhodli jsme se odložit to

Na výzvu Miroslava Pocheho, aby mu sociální demokracie konečně řekla rozhodné slovo stran jeho nominace na ministra zahraničních věcí, odpověděl Jan Hamáček v pátek ráno, že na Pocheho nominaci trvá, a odpoledne rázně a jednoznačně prohlásil, že věc není tak žhavá, aby nepočkala po volbách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hofman 1.9.2018 14:24

Re: TADY JSME VŠICHNI GOGO !!!

No jo, ale mýdlo došlo!

M. Martinovská 1.9.2018 14:14

Re: ... na okraj tématu

To je přesné, pane Čepku.

J. Anděl 1.9.2018 12:32

co je příčina a co následek?

Od rána je tady vpravo upoutávka na článek s titulkem tvrdícím, že děti z bohatých rodin jsou štíhlejší a zdravější.

Nějak mi připadá, že je to maličko příbuzné s tématem vlivu církví na lidi (co církev povoluje a zakazuje, ale i příčinné vazby mezi pedofilií a celibátem).

Co je příčina toho, že jsou zdravější? Platilo by jednoduché pravidlo, že dorovnáme-li příjem všem na úroveň těch bohatých, budou všichni zdraví a štíhlí? V článku popisují vliv kvality stravy, životosprávy. Když zakážeme nekvalitní potraviny, budou všichni štíhlejší? Co když ale štíhlost a zdraví i bohatství mají jednu společnou příčinu a nejsou v příčinném vztahu mezi sebou?

J. Jelínek 1.9.2018 13:23

Re: co je příčina a co následek?

No právě. A jaké jsou příčinné vazby mezi pedofilií a celibátem? Já to nevím, ptám se hlavně s ohledem na známou věc, že každý složitý problém má jednoduché, obvykle však špatné řešení.

J. Anděl 1.9.2018 13:32

Re: co je příčina a co následek?

Právě že já si myslím, že jednoduchá příčinná vazba není, resp. že to není tak jednoduché.

Osobně nepovažuju plný celibát pro sebe za jakkoliv použitelný, ale určitě to není hlavní důvod, proč nejsem katolickým knězem. Můžu z toho volně usuzovat i to, že samotná existence celibátu nebude pro potenciálního násilníka jediným atraktorem na pozici kněze.

Ale že tam není žádná vazba, to si zase tvrdit netroufnu, jednoduše nemám na základě čeho to tvrdit.

M. Martinovská 1.9.2018 11:13

Pensylvánie

Překvaplio mně po pobouření vyvolaném zprávami o Pensylvánii, že ty případy, jak jsem se dočetla, jsou samozřejmě příšerné a nechutné a td., ale zároveň je to celé docela staré, jen se o tom teď mluví. Paní B. níže mluví o tom, co vše církev katolíkům zakazuje, ale není jisté, jak to vlastně zakazuje - "zakazuje" totiž podle mně tím, že je v Bibli Desatero, a každý sám si pak řekne, co v Desateru porušil, (zpovědní zrcadla jsou dělaní na zákaldě Desatera - (věřiti budeš, nezabiješ, nepokradeš, nepožádáš...atd. ) a když chce, tak jde ke zpovědi a něco z toho svěří, což může být úlevné. Církev nemá dostatečné množství drábů, aby je umístila do každé domácnosti a tak něco aktivněji zakazovala a přiakzovala. Ale ve skutečnosti si myslím, že Církev, hlavně katolická, má kupodivu pořád ještě v něčem podobné postavení jako "Brusel" - velká instituce, která za to může, na niž si můžeme statečně postěžovat a odvážně proti ní "prorážet zeď".

P. Boublíková 1.9.2018 11:17

Re: Pensylvánie

Jistě, některé zákazy jsou nevymahatelné. Pročež se na ně dlabe. Týkáse to i celibátu. Dohromady je to pokrytectví.

M. Martinovská 1.9.2018 11:22

Re: Pensylvánie

Ha. A vy víte, v jakém procentu se dlabe na celibát? Já pár farářů znám a nedlabou na něj. Znám jednoho faráře, který se oženil a vystoupil z církve. Možnosti tu jsou. Můžete jít ke starokatolíkům a taky to občas někdo udělá. Pokud rovnou víte, že chcete být ženatý, je tu spousta evangelických církví. Víte, v jakém porcentu se dlabe na to ostatní, nebo to jen předpokládáte...?

P. Boublíková 1.9.2018 11:33

Re: Pensylvánie

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Celibát

Podle psychiatra Cyrila Höschla se opakovaně udává (průzkumy převážně z USA), že asi 50 % kněží v celibátu žije sexuálním životem. Více než 30 % má podle některých údajů stálou partnerku (hospodyni, milenku). Konec citace.

Ale nepsala jsem níže jen o celibátu, ale i o zákazu autoerotiky, která celibát řeší. Nebo ji snad církev už nezakazuje?

Paní Martinovská, já jsem přírodovědec a fakt si nebudu hrát na to, že u dospělých mužů v produktivním věku vysvěcení na kněze dokáže zastavit produkci spermií. Anebo že je snad dokážou vypotit čelem, jak říkala moje babička.

Víc už k tomu asi nemám.

J. Anděl 1.9.2018 11:37

Re: Pensylvánie

Když to je obdobné, jako chtít na základě statistik o nevěře zrušit institut manželství. Co nechat to na manželích samotných, jak si to v rodinách pořeší, a starat se pouze o kriminální jevy?

P. Boublíková 1.9.2018 11:41

Re: Pensylvánie

Ale vždyť já nic rušit ani zakazovat nechci. Debata je o tom, jak to doopravdy chodí v katolické cirkvi, téma nanesl úvodník. Příště můžeme probrat manželství :-)

Mimochodem o kriminální jevy v církvi se také jedná, vše spolu souvisí skrze sexualitu kněží, která formálně neexistuje (církev ji popírá již svými předpisy).

M. Martinovská 1.9.2018 11:44

Re: Pensylvánie

Tak to je dobře, že Cyril Höschl ví, jak je to v USA, 50% úspěšnost mi přijde docela dobrá.. třeba jsou takové statistiky i pro jiné hříchy, třeba obžerství - myslím že je u nás asi 50 % lidí s nadváhou.

P. Boublíková 1.9.2018 11:50

Re: Pensylvánie

Vy už melete z hladu :-)

Katolická církev si stanovila pravidla, která nelze dodržet - je to zkrátka proti přírodě (až na těch pár asexuálů, u kterých ovšem spermatogeneze funguje taky :-) ).

Nadváha je sice špatná věc, ale dosud ji nikdo nikomu nezakázal, jako sex kněžím.

M. Martinovská 1.9.2018 12:02

Re: Pensylvánie

No dobře, vy to víte líp, jak to chodí v té církvi, tak já už se nehádám, spíš z nedostatku času. Díky za zájem a starost.

A. Čepek 1.9.2018 12:13

Re: Pensylvánie

Našel jsem diskuzi (dotaz) na podobné téma v jiném vyznání

https://judaism.stackexchange.com/questions/8175/is-a-rabbi-required-to-be-married

M. Martinovská 1.9.2018 12:16

Re: Pensylvánie

Rabíni musejí být ženatí? Podívejte, taky evangelíci můžou být ženatí. Pro mně je záhada, že od té doby katolíci nezanikli, že všichni nešli k evangelíkům.

A. Čepek 1.9.2018 12:22

Re: Pensylvánie

Tam není řečeno, že musí, ale že je to doporučeno. Protože Ježíš ženatý nebyl (pokud nebereme za hodnověrný zdroj různé hollywoodské kasovní trháky) a byl proto jako Žid výjimečný (pochopitelně nejen tímto). Nesouvisí katolický celibát s touto skutečnosti? Nevím, ptám se. Pokud vím, celibát je "administrativním" rozhodnutím katolické církve a nikde není řečeno, že může být zrušen.

A. Čepek 1.9.2018 12:24

Re: Pensylvánie

... že nemůže.

M. Martinovská 1.9.2018 12:25

Re: Pensylvánie

Celibát byl zaveden až během církevních dějin, nevím kdy, a s čím souvisí? Já jinak nejsem nějakej obhájce celibátu, ale přijde mi, že by asi bylo těžký ho teď zrušit kvůli všem těm, který ho "vydrželi".

A. Čepek 1.9.2018 12:29

Re: Pensylvánie

Tak! Mimochodem, dědeček mé ženy byl pravoslavný kněz.

J. Schořík 1.9.2018 12:33

Re: Pensylvánie

Snad by je nikdo nenutil zacit pohlavne zit ;)). Jenom by to neodrazovalo ty normalnejsi ;).

Mimochodem to je vazne hloupy zakaz, katolici tak z vlastniho rozhodnuti prichazi o deti svych nejzapalenejsich clenu. Spatna strategie..

J. Schořík 1.9.2018 12:30

Re: Pensylvánie

Celibat vznikl jako nastroj zisku nekdy v ranem stredoveku. Slechta odkladala sve druhorozene a dalerozene dedice na cirkevn8 posty s tim ze se nebude drobit rodovy najetek - nenohli mit legitimni potomky.. A jinak souhlasim s pani Boublikovou, tento prikaz dle meho zakonite vyrazne zvysuje zastoupeni sexualnich minorit v radach knezi. Je snazsi vzdat se neceho uz tak zakazaneho..

M. Martinovská 1.9.2018 12:36

Re: Pensylvánie

Jako nástroj zisku... jste ideologicky zatížen... zní to jak z marxe.... Šlo taky o to, nezatěžovat kněze starostí o rodinu a osvobodit ho, aby se cele věnoval lidem. Pokud šlo o majetek, tak o drobení dědictvím majetků církevních. Celibát přece nezavedla šlechta.

A. Čepek 1.9.2018 12:39

Re: Pensylvánie

Ježíš, Jan Křtitel a svatý Pavel z Tarsu byli chamtivci a chamižníci ;-)

J. Schořík 1.9.2018 12:46

Re: Pensylvánie

Oni zavedli celibat? Ale no tak..

A. Čepek 1.9.2018 12:50

Re: Pensylvánie

Ne, ale nebyli ženatí.

J. Schořík 1.9.2018 12:54

Re: Pensylvánie

Říká kdo? :)

A já neřeším kdo je nebo není, ten zákaz vznikl dávno po vzniku křesťanství, dokonce dávno po jeho etablování (původně si něze volili).

A. Čepek 1.9.2018 13:07

Re: Pensylvánie

Reverend Harvey McArthur

J. Schořík 1.9.2018 13:10

Re: Pensylvánie

Neznám. Nejspíš tam byl, protože Bible o tom nemluví (a že se o tom nepíše nijak nedokazuje ani jednu verzi)..

Mýlím se?

A. Čepek 1.9.2018 13:39

Re: Pensylvánie

https://pdfs.semanticscholar.org/9351/b65e76f94cff0222f62d1e8b1d9543098dd7.pdf