3.8.2021 | Svátek má Miluše


Diskuse k článku

Rozhodli jsme se odložit to

Na výzvu Miroslava Pocheho, aby mu sociální demokracie konečně řekla rozhodné slovo stran jeho nominace na ministra zahraničních věcí, odpověděl Jan Hamáček v pátek ráno, že na Pocheho nominaci trvá, a odpoledne rázně a jednoznačně prohlásil, že věc není tak žhavá, aby nepočkala po volbách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schořík 1.9.2018 13:58

Re: Pensylvánie

Jen domněnky, že tomu tak mohlo být (má tam jako důkaz dva případy, to nestačí k ničemu). Navíc nikoliv z hlediska celibátu, spíše důsledkem "rozvolnění mravů" :)..

J. Schořík 1.9.2018 12:40

Re: Pensylvánie

Nene, to jsou dejiny cirkevniho prava - rok mne to ucili. Cirkev velice vyhodne prodavala posty slechte a vydelavala na tom. Levibocku samozrejne nepocitane, ale zadny legitimni dedic.. Hrabivost pani Martinovska.. Neco jineho jsou mnisske sliby cistoty, ty se ale knezi puvodne vubec netykaly.

J. Schořík 1.9.2018 13:04

Re: Pensylvánie

A církev žádný pořádný majetek neměla, měla ho zpravidla v užívání od panovníka (jako konečně všichni). Kněz nemohl v rámci dědictví nic z tohoto majetku odkázat..

J. Lepka 1.9.2018 12:43

Re: Pensylvánie

Základy katolické církve se ztrácí v mlhách starověku hlavně proto, že její představitelé obvykle byli negramotní a pro oficiální představitele státu (ů) byli zcela marginální veličinou v klubku různých náboženství, takže nějaké historické prameny bádání nelze citovat. Katolický celibát vznikl až mnohem později, ve středověku a pouze kvůli nárokům dědiců vůči církevnímu majetku (v Čechách cca 12.století -viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Celestýn_II.) Že už tenkrát to bylo chápáno jako omyl, dokazují protestantské církve, i když to byl asi jen důsledek chování kléru. Takže ano, bylo to administrativní rozhodnutí, navíc z doby, kdy byli církevní hodnostáři nekritizovatelní. Za ta staletí se ale na to nabalilo dost dalších a stejně problematických nařízení. Navíc celý ten současný problém katolické církve se týká de facto hlavně pedofilních homosexuálů, a to prostě zrušení celibátu nevyřeší.

J. Anděl 1.9.2018 11:53

Re: Pensylvánie

Však ano. Kriminalita je tím, co vyvolalo debatu. To, že (jestli, jak moc) spousta kněží má milenku, není ale kriminální jev.

P. Boublíková 1.9.2018 12:02

Re: Pensylvánie

Jistěže není. Naopak zrušení celibátu by časem vedlo k tomu, že se mezi kněžími nebudou koncentrovat osoby s abnormální sexualitou, nýbrž tam jejich zastoupení bude zhruba stejné jako v ostatní populaci.

Ale ať si dělají v katolické církvi co chtějí, můj problém to není, jen mi to téma přišlo zajímavé.

J. Anděl 1.9.2018 12:10

Re: Pensylvánie

Ať si dělají, co chtějí - s tím souhlas.

I s tím předtím, jen drobné podotknutí - podle mě bude vždycky víc takových případů mezi učiteli, faráři nebo vedoucími pěveckých sborů a skautských oddílů, než mezi pracovníky v IT nebo řidiči tramvají.

Jednoduše v každém oboru, kde je větší příležitost získat nad někým převahu, moc, nad někým přirozeně a nevyhnutelně slabším či ve slabší pozici.

M. Martinovská 1.9.2018 12:11

Re: Pensylvánie

Doktoři!! Gynekologové!! znám z vyprávění.

J. Anděl 1.9.2018 12:16

Re: Pensylvánie

Ano.

Jen k dokreslení - mám aktuální zkušenost, byl jsem u zubařky, ležel na lehátku, světlo do očí, paní zubařka seděla nade mnou a říkala mi nějaké věci, co mám dělat.

Nerad bych v této pozici odolával třeba i jen pojišťovacímu agentovi...

P. Boublíková 1.9.2018 12:13

Re: Pensylvánie

Souhlas, viz též příspěvek pana Kučery někde úplně vzadu.

M. Martinovská 1.9.2018 11:37

Re: Pensylvánie

Ale já tady o tom nechci vykládat.. nerozumíme si... jen skutečně znám lidi, kteří jsou skutečně naplněni jiným vztahem, a sex nepotřebují... ale sytý hladovému nevěří a hladový sytému taky nevěří. Nevíte aspoň z běžného života o existenci asexuálů?

R. Tesařík 1.9.2018 11:42

Re: Pensylvánie

Jak víte, že nepotřebují a nehoněj si péro?

J. Anděl 1.9.2018 12:44

Re: Pensylvánie

Odhadoval bych, že část honí, část nehoní.

Zatím jsem poznal jen jednoho člověka, vůbec ne křesťana, který to tak v sexuální oblasti měl, že pro něj byla zcela nezajímavá. Bavili jsme se docela otevřeně a i když vím, že nikdy nemůžu o druhém vědět všechno s jistotou, protože do něj nevidím, nepůsobil nijak nevěrohodně a nenapadá mě důvod, proč by si vymýšlel.

U některých jiných známých to je možné, ale s nimi jsem se o tom nebavil. Společnost mívá tendenci je z nedostatku zkušeností považovat za gaye (jak jsem si všiml, ale to je podle mě fakt na základě extrémně jednoduché úvahy - nikdy neprojevil reakci na přítomnost ženy, o žádné nemluvil, žádnou neměl = je to gay).

P. Boublíková 1.9.2018 11:43

Re: Pensylvánie

Ok, těch mezi kněžími skutečně může být víc než v běžné populaci, ale převahu patrně nemají ani tam - viz údaje, na které jste se ptala.

V. Čermák 1.9.2018 11:32

Re: Pensylvánie

I když se na celibát často dlabe, případný potomek nic nezdědí, vše připadne církvi katolické. Proto jen tato církev má velký majetek....

S. Lazárek 1.9.2018 11:22

Re: Pensylvánie

Před chvílí jsem na toto téma dočetl velký článek v Týdnu. Téměř všechny tyto činy jsou promlčené neboť je církevní potentáti poměrně sofistikovaně tutlali a pokud se dostali až k šetření policie, byl i na ni vyvíjen tlak, aby bylo vše zameteno pod kobeerc. Naprosté pokrytectví těch samých, kteří řeší, jestli je homosexualita normální, či ne. Neuvěřitelné.

M. Martinovská 1.9.2018 11:30

Re: Pensylvánie

No jo, je to průšvih a neštěstí a katastrofa, ale nemám, co bych k tomu dál napsala, u nás podobné případny neznám - jen falešné nařčení.. skupina mladých lidí vykradla faru a pak vydírali faráře, že ho udají pro obtěžování, a chodili na faru pro peníze.

J. Anděl 1.9.2018 11:34

Re: Pensylvánie

Není nic neobvyklého, že smilstvo nejhlasitěji odsuzují smilníci. Že zloděj volá chyťte zloděje. Že pro svobodu horují ti, kteří by nejradši ostatním přesně diktovali, co si mají myslet a co smějí říkat. Že pro vlastní přijetí ostatními aktivisticky jednají ti, kteří mají problém přijmout ty, co vidí problematiku jinak, než oni sami.

Paní Martinovská, stejně jako Aston, ovšem kladou otázku, kolik takových je z celkového počtu?

Možná zhruba tolik, kolik je pokrytců mezi queerskými aktivisty.

S. Lazárek 1.9.2018 11:48

Re: Pensylvánie

To je dobrý postřeh Jindro a bude to asi jako s těmi neziskovkami, kde pár kreténů, kazí pověst celku jako takovému, nicméně mě v tomto případě překvapilo, že sám papež asi ví o věci víc, než říká. Mnohem víc.

J. Anděl 1.9.2018 12:00

Re: Pensylvánie

To souhlasím.

Z docela obyčejné, nenáboženské obchodní praxe znám situace, kdy se "něco nepovede" a ... řekněme ... není zrovna tendence hned s tím utíkat do novin. Přeci jen, konkurence, bonusy.... a tak. Hájím to tím? Ne. Jen si myslím, že je běžné, že instituce se snaží vyřešit věci interně. A když to praskne a je mela, někdo odstoupí, nebo je odstoupen. Možná by papež měl vyvodit pro sebe takový důsledek, jestli věděl a tutlal. A možná toho praskne ještě víc.

S. Lazárek 1.9.2018 12:03

Re: Pensylvánie

Můj spolužák se letos stal profesorem teologie, tak se ho na to zeptám, ten bude v obraze.

M. Martinovská 1.9.2018 12:08

Re: Pensylvánie

Ale jak víte, že papež ví víc? Podle toho, jak se tváří? Jste jeho zpovědníkem?

S. Lazárek 1.9.2018 12:15

Re: Pensylvánie

Ze článku to tak vyznělo, ale máte pravdu na pivo ani na motlitby s ním nechodím, tak mi k utvoření názoru zbývají jen mainstreamová média neboť jiná nesleduji.

S. Lazárek 1.9.2018 12:19

Re: Pensylvánie

modlitby.....

M. Martinovská 1.9.2018 12:10

Re: Pensylvánie

Milá otázka... tak co klouby, ještě dobrý...? a jak to máš s pedofilií?

S. Lazárek 1.9.2018 12:16

Re: Pensylvánie

Někdo se Vám dostal na účet?

M. Martinovská 1.9.2018 12:18

Re: Pensylvánie

No pardon, jen jsem si představila tu situaci, jak se ho ptáte... omlouvám se, jsem se tu trochu rozohnila

S. Lazárek 1.9.2018 12:19

Re: Pensylvánie

Trošku jo.

M. Martinovská 1.9.2018 12:29

Re: Pensylvánie

Tak jestli se vás to dotklo, omlouvám se, bylo to příliš osobní.

S. Lazárek 1.9.2018 12:34

Re: Pensylvánie

Vůbec ne, jen mi k Vám tahle trochu podpásová poznámka svým stylem vůbec nepasovala, mám Vás zapsanou jinak.