18.1.2021 | Svátek má Vladislav


Diskuse k článku

Rozhodli jsme se odložit to

Na výzvu Miroslava Pocheho, aby mu sociální demokracie konečně řekla rozhodné slovo stran jeho nominace na ministra zahraničních věcí, odpověděl Jan Hamáček v pátek ráno, že na Pocheho nominaci trvá, a odpoledne rázně a jednoznačně prohlásil, že věc není tak žhavá, aby nepočkala po volbách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Neveselý 2.9.2018 22:37

Už chrní...

.

P. Szirotný 2.9.2018 21:48

Teď jsem si procházel

diskusi a z 99% procent tam píše troll K.Janyška. Samozřejmě propaguje kompozitní teorii, které zřejmě rozumí jen on sám. Je to prostě pacient pro docenta Chocholouška. Ostatním přeji příjemný zbytek neděle a krásné babí léto.

A. Čepek 2.9.2018 22:04

Re: Teď jsem si procházel

Je to neuvěřitelné, ale když čas od času Kajana admin dočasně vykopne, je tu pak nuda.

M. Prokop 2.9.2018 22:28

Re: Teď jsem si procházel

Osobně nevidím rozdíl. Bez Kajana je glos méně, ale já ty jeho stejně nečtu a reakce většinou také ne.

A. Čepek 2.9.2018 22:30

Re: Teď jsem si procházel

Já vím, ale jsou zde mnohem horší.

M. Prokop 2.9.2018 22:38

Re: Teď jsem si procházel

To jo, ale na ty obvykle taky nereaguji. Pokud je zde něco zajímavého, reaguji. Pokud ne, večer si čtu. Během dne, jak je čas a nálada.

A. Čepek 2.9.2018 21:36

Co je to kompozitivní teorie?

K. Janyška 2.9.2018 21:37

Re: Co je to kompozitivní teorie?

Já vím, já vím.

MM to tu už jednou však také vysvětloval. Ten termín našel u Hayeka... Dzp.

A. Čepek 2.9.2018 21:41

Re: Co je to kompozitivní teorie?

{}

R. Neveselý 2.9.2018 21:44

Re: Co je to kompozitivní teorie?

Kecáš, nenašel vole.

P. Szirotný 2.9.2018 21:41

Re: Co je to kompozitivní teorie?

Je to teorie, kterou v každém druhém blogu prosazuje troll K.Janyška. Nic víc za tím nehledejte.

R. Neveselý 2.9.2018 21:43

Re: Co je to kompozitivní teorie?

Žádná kompozitivní teorie neexistuje. Jen kolem hlavy Janyšky bzučí moucha.

I. Semrád 2.9.2018 21:56

Kompozitivní teorie

Ne tak docela, v Kontrarevoluci vědy, na začátku 8.kapitoly - "Smysluplné" sociální útvary, ("Purposive" social formations), Hayek píše, že "sociální jevy" jsou vykládány špatně a vysvětluje, že tyto (chybné výklady) jsou "přímým důsledkem neschopnosti postihnout, jak nezávislé činnosti mnoha lidí mohou produkovat soudržné celky, trvalé struktury vztahů, které slouží důležitým lidským cílům, aniž by byly za tímto účelem někým vědomě vytvořeny; tato neschopnost je způsobena absencí kompozitivní teorie (compositive theory) společenských jevů".

Tím vlastně vytyčil obrovský prostor pro sebe a své následovníky, speciálně bych zmínil pana Janyšku. Hayek už s tím mnoho nepohnul, ale pan Janyška..., kdo ví.

I. Semrád 2.9.2018 22:00

Re: Kompozitivní teorie

...ten Hayekův citát v uvozovkách jsem už psal Kajanovi před 10ti lety (to to letí), tehdy vygůglovanej, až později jsem zjistil, odkud přesně je.

I. Semrád 2.9.2018 22:03

Re: Kompozitivní teorie

V originále: This fallacy is related to "the inability, caused by the lack of a compositive theory of social phenomena, to grasp how the independent action of many men can produce coherent wholes, persistent structures of relationships which serve important human purposes without having been designed for that end."

A. Čepek 2.9.2018 22:08

Re: Kompozitivní teorie

https://en.wikipedia.org/wiki/Hard_and_soft_science .... co na to říká Hayek?

I. Semrád 2.9.2018 22:14

Re: Kompozitivní teorie

Nevím co Hayek, ale jiný Fridrich, tedy Carl Friedrich Gauss (viz třeba Gaussova křivka) prohlásil:

Když filosof říká pravdu, pak jde o samozřejmou pravdu, pokud říká něco, co není samozřejmé, není to pravda.

A. Čepek 2.9.2018 22:26

Re: Kompozitivní teorie

Pěkné!

A. Čepek 2.9.2018 22:03

Re: Kompozitivní teorie

Jednou se mu povede to správné pohrkání šuplíkem a kostky se seřadí v důkaz kompozitivní teorie (není ovšem jasné, jestli Kajan postoupil ve vědeckém poznání a popsal své kostky písmeny, aby bylo možné výsledek opsat).

I. Semrád 2.9.2018 22:09

Re: Kompozitivní teorie

Ano, bude-li například kostek 5, na nich písmena "V", "O", "O", "H", "N" tak po čase se možná dobéře k zajímavému výsledku a poznání.

A. Čepek 2.9.2018 22:12

Re: Kompozitivní teorie

Něco jako Kajanův šuplík (ovšem rafinovanější), popisuje Jonathan Swift v Gulliverových cestách (vědci z létajícího ostrova Laputa). Swift ovšem věděl, že je to pitomost, narozdíl od Kajana.

I. Semrád 2.9.2018 22:23

Re: Kompozitivní teorie

Ano, podle onoho vynálezu "i naprostý nevzdělanec, může za málo peněz a s nepatrnou tělesnou námahou psát knihy o filosofii, básnictví, státovědě, právnictví, matematice a teologii, aniž na to potřebuje nadání nebo studia".

Ale Kajan je svérázný myslitel a je to můj oblíbený debatér, i když obvykle spamuje, proto by mohl ubrat (objemem příspěvků) tak na desetinu, nebo aspoň na pětinu.

A. Čepek 2.9.2018 22:27

Re: Kompozitivní teorie

A narozdíl od některých jiných ve světlých chvilkách občas mluví i rozumně.

I. Semrád 2.9.2018 22:34

Re: Kompozitivní teorie

Ano.

K. Janyška 2.9.2018 21:32

CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?

JSOU TO "STANOVY" LIDSKÉHO SVĚTA, OBJEVENÉ VĚDOU.

Metoda relevantních společenských věd je výhradně kompozitivní, tedy skladná. Viz slavná Kontrarevoluce vědy od nositele Nobelovy ceny A.F. von Hayeka. Vědecké informace jí získané, navzájem provázané a neodporující si, tvoří kompozitivní teorii. Myslíme zásadně a vždy v teoriích, tedy jinak se takový obří soubor nebo dokonce koridor souvisejících vědeckých informací o lidském světě nazvat ani nedá.

Co tedy obsahuje ? Úplně všechno, co věda ví o kulturní evoluci i jejich počátcích, tedy o oddělování našich lidských prapředků ze zvířecí říše a kulturním vývoji světa lidí, tedy světa týkajícího se jen lidského rodu, tedy světa lidského, a principů, na kterých vyrostl a stojí. A to jen a výhradně bez pověr a mýtů, tedy bez náboženských a okultních ohledů, tedy na vědecké bázi.

Čím se tedy zabývá konkrétně ? Vysvětlením motoru kulturního vývoje lidstva, tedy objevem obchodu, coby generátorem zisku a důsledky z něho. Tedy vysvětlením procesu civilizace, coby nástroje přeměny divocha, nejprve v samostatného, od kmene odděleného, jednotlivce a návazným procesem masívní emancipace lidí od kmenového způsobu života vůbec, v občana.

K. Janyška 2.9.2018 21:32

Re: CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?

Studuje principy, které k takovému pohybu v čase a v prostoru vedly a vysvětluje je. Vysvětluje vznik civilizačních pravidel chování, lidské mysli, inteligence, lidského rozumu, abstrakce, soukromého práva a zejména vznik a vývoj neustále se souběžně od civilizovaných více k civilizovaným méně rozšiřujícího v čase a v prostoru generátoru všeho lidského, spontánního řádu lidské interakce a lidského světa.

Z toho jasně vyplývá, že člověk není vědomým konstruktérem vývoje lidstva, ale že to je jen jeho aktivita a jsou to spontánní síly, které ovládají vesmír a cokoliv na Zemi. Jejich neosobní souhra určuje svými regulačními, záchovnými a pořádacími vlastnostmi to, co bude a co ne. Nepředstavitelná složitost jejich interakce člověku stanoví meze toho, na co má vliv a co musí ponechat k "řešení" na nich.

Kompozitivní teorie je tedy vždy nejvýše možným věděním lidstva, neboť je neustále vědou verifikována a aktualizována a je česky řečeno skladná a celostní, tedy zahrnující všechny vědecké poznatky z obou větví vědy a tvoří neustále vědou upřesňovaný koridor relevantních vědeckých informací o lidské situaci. Jsou to tedy jakési vědou určené stanovy lidského světa.

K. Janyška 2.9.2018 21:32

Re: CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?

Měli bychom vždy, a za každých okolností, respektovat to, co tento nejvyšší intelektuální výkon lidstva, tedy vědy, přinesl.

Bez takového vzdělání, které odhaluje nastavení hranic, které nám spontánní síly neosobně stanovují a určují tedy i možnosti vývoje lidského světa, se neobejdeme. Už proto, že vývoj jde jinudy, než si lidé myslí a nerespektují ho. Proto ony války a proto onen zmar.

Začít se vzděláváním kompozitivní teorií je bezpodmínečně nutné. Vždyť každou aktivitu lidí je nutné tímto věděním poměřovat. Více lidstvo totiž neví a nikdy vědět nebude... Dzp.

I. Semrád 2.9.2018 21:27

Pane Janyško, již jste

...vynašel kompozitivní teorii?

Za Hayekových časů ještě nebyla, jak píše sám Fridrich.

R. Neveselý 2.9.2018 21:42

Re: Pane Janyško, již jste

Vynalezl leda rouno.

A. Čepek 2.9.2018 21:25

Co je to Janyškova mysl?

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ganglion