15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

Druhá světová válka byla vyhrána jen napůl

Při oslavách konce druhé světové války bychom neměli zapomenout, že také znamenal zachování stalinského Sovětského svazu, že znamenal okamžitou novou vlnu masových represí vůči vlastním zajatým vojákům, neruským národům a všem, kdo projevili protikomunistické postoje během války.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Brousková 9.5.2012 16:12

Re: Tak schopného Tuchačevského říkáte,

No,  za Velké říjnové socialistické atd. se dostal Tuchaševskij se svojí armádou až k Waršavě. Asi tam nějak zabloudil , či co. Poláci se ovšem  nas..i a hnali ho svinským krokem až domů do Ruska. A Stalin jak známo nic nezapomínal. A nikomu neodpouštěl. Ani Polákům ani Tuchčevskému. Jako ostatně každy paranoik.

V. Ondys 9.5.2012 15:28

Neříkám, prý nejnechutněji ležel v žaludku generálům

v bratrské Říši, když si jeho schopnosti ověřili na společných setkáních s výměnou zkušeností, jak nejúčinněji zakroutit krkem evropských demokracií a monarchií. Kdyby tenkrát nějaký pisálek nebo levicový intoš zařadil nacionální socialismus vpravo, všichni by se oprávněně domnívali, že to je naprostý magor.

V. Novák 9.5.2012 15:37

SSSR přerušil ihned po převzetí moci nacisty s Německem diplomatické styky.

SSSR měl smlouvy s demokratickou (nebo o demokracii se snažící) Výmarskou republikou, dva vyloučení páriové evropské politiky spolupracovali a vzájemně si vypomáhali.

Zato pro západní politiky jako by Německo začalo existovat až pod Hitlerem - konkordát s Vatikánem, smlouva o neútočení s Polskem, námořní smlouva s Anglií...

B. Brousková 9.5.2012 16:21

Re: SSSR přerušil ihned po převzetí moci nacisty s Německem diplomatické styky.

Máte trochu sektivní paměť. Právě konference v Locarnu v říjnu 1925, byla jakousi symbolickou rukou podanou na usmířenou od vítězů první světové .Rusové tam, alespoň pokud vím nefigurovali. Němci se na oplátku definitvně vzdali nároků na Alsasko Lotrinsko. Němci byli potom přijati do tehdejší SN. Dokonce se Beneš v souvislosti s tím vzdal svého mandátu ve prospěch německého delegáta.

V. Novák 9.5.2012 15:31

Když máte s někým spojeneckou smlouvu

a dozvíte se, že jeho armádní velení je (možná) placeno vaším společným nepřítelem, tak by bylo hloupé takovou informaci nepředat. Samozřejmě po kontrole a s tím, že jde o nepotvrzenou informaci. Obávám se, že Stalin měl už Tuchačevského vyhlédnutého v rámci "prostřihávání kořínků".

Poláci pro Tuchačevského rozhodně neslzeli - dostal se ve 20. letech s armádou až k Varšavě a musel ho tam a na Němenu porazit Pilsudsky. Ten, který honem rychle ještě ve 34. roce uzavřel smlouvu o neútočení s Hitlerem, což byl druhý Hiterův úspěch na mezinárodně-politické scéně. Ten první byl konkordát s Vatikánem.

Poláci si odstranění Tuchačevského pochvalovali. Stejně jako Němci.

V. Ondys 9.5.2012 15:44

:)))))))))

Zrovna mi známý vyprávěl, že nejúspěšnější český pilot s německým příjmením v Anglii, měl prohlásit v dokumentárním filmu, že český pilot, který přepravoval polského generála a předsedu exilové vlády Sikorského na jeho poslední cestu, mu osobně řekl, že šlo podle něho o technickou závadu při vzletu a on neměl nejmenší šanci zabránit letecké havárii. Docela zajímavé v kontextu s Benešovým chováním...

V. Novák 9.5.2012 15:51

Nějak jsem se zapletl v tom co kdo komu údajně řekl...

Český pilot tvrdil, že Sikorského letadlo mělo technickou závadu?

Ale to je snad oficiální výklad. ne?

V. Ondys 9.5.2012 16:03

Omlouvám se, pane Nováku

Nejúspěšnější náš pilot se měl divit před jiným, co to bylo za vola, který pilotoval letadlo se Sikorským a udělal tak hloupou chybu, a on se mu snad přiznal, že nemohl ovládat vzletové klapky...

M. Varadinková 9.5.2012 13:00

Většinou diskutujících cloumají emoce

aniž by se zamysleli nad tím, o čem ten článek je. Není přece o tom, že by si autor přál vítězství Hitlera či dokonce propagoval fašismus, ale o tom, že Stalinovo vítězství nad Hitlerem bylo v konečném důsledku ku škodě Ruska i ku škodě celé střední a východní Evropy,  protože se tím upevnila Stalinova moc a rozšířilo jeho impérium.

Mnohem lepší by bylo, kdyby Hitlera dokázaly porazit demokratické země i bez Stalina. Což se ale nestalo a zřejmě to ani nebylo možné. Takže je to celé jen hypotetické "co by bylo, kdyby..."

V každém případě: porážka přinesla Německu (západnímu) demokracii a nebývalý rozkvět, zatímco Rusku přineslo jeho vítězství jen další upevnění zločinného systému. To jsou ty paradoxy.

O. Kadlec 9.5.2012 13:11

Re: Většinou diskutujících cloumají emoce

eh - to by tam nepsal "prodloužení jeho panování" - totiž Hitlera. Madam, čtěte pozorně.

M. Varadinková 9.5.2012 13:20

Re: Většinou diskutujících cloumají emoce

Já jsem četla pozorně, zato Vy jste si účelově vyzobl jen torzo jedné věty a vytrhl ho z kontextu:

"Ten poražený německý totalitář neměl ekonomické, vojenské ani lidské zdroje na to, aby dotáhl své světovládné plány do konce a byl by dříve nebo později stejně poražen. Prodloužení jeho panování by nepochybně přineslo ztráty."

O. Kadlec 9.5.2012 13:27

Re: Většinou diskutujících cloumají emoce

V tom se samozřejmě zásadně plete, ty zdroje měl. A měl to dobře spočítaný, tak německá válka měla bejt vyhraná, a jen díky mimořádné, naprosto ojedinělé shodě celé řady rozhodnutí u tří velmocí bylo Německo poraženo. 8.května vlastně oslavujeme záchranu, a já myslím že Boží zásah.

Z toho co píše ten blb vůbec nevyplývá, že Západ měl porazit Německo sám, protože v textu počítá s PRODLOUŽENÍM války. Ale od r.1941 Německo válčilo s SSSR a pak teprve s USA. ne obráceně.

M. Varadinková 9.5.2012 13:39

Re: Většinou diskutujících cloumají emoce

Je tam přece explicitně napsáno: "byl by dříve nebo později poražen", tak nechápu,co vyšilujete? No jistě, trvalo by to určitě déle. Ale možná by to bylo méně krvavé, protože Stalin na množství obětí nebral zřetel ("nas mnógo").

Je otázka, nakolik by Stalin dokázal vzdorovat německému tažení bez materiální pomoci od Spojenců. Na druhé straně, kdyby se Hitler zmocnil ruského nerostného bohatství, byl by pak o to hůř porazitelný. Takže by to asi nebylo snadné rozhodování, zda se spojit se Stalinem proti Hitlerovi, nebo ne,  ani kdyby Spojenci pohledem do křišťálové koule zjistili, jak dlouhá temná budoucnost pod Stalinem čeká nejen Rusko, ale i jím dobytá území.

J. Ryba 9.5.2012 13:46

Re: Většinou diskutujících cloumají emoce

jste opět vedle, jak ta jedle - porážka SSSR by prakticky znamenala nemožnost otevření druhé fronty a dříve či později invazi v Británii. Hitler byl jen krok od zavedení takových zbraní, včetně atomové bomby...

J. Ryba 9.5.2012 13:54

Re: Většinou diskutujících cloumají emoce

navíc většina sovětských svazových republik vítala Němce jako osvoboditele. Ten poměr sil by byl po Německem vyhrané válce daleko jiný.

M. Varadinková 9.5.2012 14:07

Re: Většinou diskutujících cloumají emoce

I vyhraná válka, stejně jako prohraná,  by proběhla, to jest po nějakou dobu by vázala vojenskou sílu obou stran, vítězné i poražené. K tomu navíc nutno připočíst udržovací vojenskou sílu, trvale vázanou na obsazených nepřátelských územích na udržování pořádku, odrážení partyzánských akcí apod.

J. Ryba 9.5.2012 14:18

Re: Většinou diskutujících cloumají emoce

udržovací síla by byla z "vlastních zdrojů" dostatečná, to bylo vidět v pobaltí a na Ukrajině. Hitlerovi stačilo odříznout zbytek Ruska od dodávek. Najděte si, kolik válečného materiálu a surovin dodali Spojenci Rusům...a o jaké vojenské síle mluvíte na straně poražených? Kdyby Rusko padlo, musela by Británie usilovat v nejlepším případě o příměří. Vůbec nemá cenu se vašimi idiotskými kdybysmi zabývat

B. Brousková 9.5.2012 14:13

Re: Většinou diskutujících cloumají emoce

K atomové bombě měl Hitler ještě hodně daleko.V odborné literatuře je k tomuto tematu  dost odkazů  Jedním z důvodů byl i fakt, že on sám v možnost jejího sestrojení příliš nevěřil. Byl tak posedlý vyjímečnou zdatností německého vojáka, že nic podobného podle svých představ ani nepotřeboval.  Navíc, technologická převaha kterou náckové měli v těžkých zbraních to znamená v tancích a dělech a v letadlech byla tak velká, že si prostě věřil a první roky války mu zdánlivě daly za pravdu. Jen za prvních pět neděl války Němci zabili nebo zajali více jak tři miliony Rusů.

J. Ryba 9.5.2012 14:31

Re: Většinou diskutujících cloumají emoce

uvádí se, že zaostávali za Američany o několik let...Pro výrobu německé atomové bomby svědčí také vyjádření samotného Hitlera o zbrani, jež prý může během chvíle srovnat Londýn se zemí. Až tak velký pesimista nebyl...

O. Kadlec 9.5.2012 13:47

Re: Většinou diskutujících cloumají emoce

Ale to vůbec nebylo těžké rozhodování! Churchillovy dokumenty, uveřejněné v jeho pamětech, svědčí o tom, že Britové počítali se Sovětským svazem jako spojencem už před tím, než bylo Rusko napadeno. Stalin to pochopitelně poznal a vyložili si to jako snahu Churchilla do té války ho vmanévrovat. To zatemnilo úsudek Stalina tak dalece, že nakonec nebyl připraven. Zato Británie byla připravena a jednala ve prospěch SSSR okamžitě od prvního dne. Proto jsem napsal, že Stalina jako spojence si Churchill vymodli, a dokázal o tom přesvědčit i Roosevelta a ten pak USA.

J. Ryba 9.5.2012 13:50

Re: Většinou diskutujících cloumají emoce

pochopitelně...

M. Varadinková 9.5.2012 14:01

Re: Většinou diskutujících cloumají emoce

Jistě, neměl věšteckou kouli a to, že tím hodil půl Evropy do chřtánu komunistů, mu došlo až později. Nebo mu to došlo hned a bylo mu to fuk, resp. uvažoval stylem: bližší košile, než kabát.

J. Ryba 9.5.2012 13:49

Re: Většinou diskutujících cloumají emoce

...a explicitně můžete napsat jakoukoliv krávovinu...jde o to, jak později, pokud vůbec

P. Hofman 9.5.2012 13:18

Re: Většinou diskutujících cloumají emoce

V tom je ovšem ta zásadní pitomost toho článku, neb jak už zde zaznělo, kdo by býval porazil Stalina, když ne Hitler?! Nic jiného se tehdy neodehrávalo a proto je jasné, jak jsou stanoveny strany sporu. Čili madam žádné emoce, jen nesouhlas s článkem jako takovým.

M. Varadinková 9.5.2012 13:30

Re: Většinou diskutujících cloumají emoce

Kdo by býval porazil Stalina, když ne Hitler? No třeba Rusové sami. Zrovna tak Hitlera mohli nejlépe porazit Němci sami. Prostě svrhnout tyrana. Nebylo by to v historii lidstva poprvé, ani naposledy. Ostatně o zabití Hitlera se němečtí důstojníci i pokoušeli, a dříve čin později by to vyšlo. A je možné, ba pravděpodobné, že totéž se dělo i v případě Stalina, jen o tom nevíme.

P. Hofman 9.5.2012 13:37

Re: Většinou diskutujících cloumají emoce

Rozjetá sovětská mašinerie nám ukázala, jak se výměnou jednoho "cara" nic podstatného nezmění. Stejně tak by to asi bylo i v případě Hitlera, což už je ale pouhá spekulace. Navíc nikde v tom článku se autor o podobných řešeních nezmiňuje ani slovem, takže jste opět na únikové cestě.

M. Varadinková 9.5.2012 13:44

Re: Většinou diskutujících cloumají emoce

Jen jsem reagovala na Vaši větu, tak do toho autora článku nepleťte.

Není pravda, že výměnou "cara" se nic nezmění. Změnit se může ( i když nemusí) úplně všechno. Někdy k lepšímu, jindy k horšímu. Z historie jsou známi jak panovníci osvícení, kteří přidvedli svou zemi k rozkvětu, tak despotové, kteří ji přivedli k úpadku.

J. Ryba 9.5.2012 13:52

Re: Většinou diskutujících cloumají emoce

bla bla bla, Varadinková s věšteckou koulí...

M. Varadinková 9.5.2012 13:57

Re: Většinou diskutujících cloumají emoce

 Kterou moji větu považujete za  věšteckou?:-))))))))

J. Ryba 9.5.2012 14:04

Re: Většinou diskutujících cloumají emoce

protože to "dříve nebo později" považujete za tutové VČAS :-)