25.9.2022 | Svátek má Zlata


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Marcel 30.8.2006 12:24

metro - a jeho architektura

Zejména mne zajímá názor na metro od pana Lukeše.

Děkuji Marcel

Marcel 30.8.2006 12:22

metro - a jeho architektura

Poněkud odbočím, i když asi ne zas tak moc. Architektura metra - stavby stavěné zhruba ve stejné době. Metro mě připadá velice kvalitní po stránce architektonické i dispoziční.

V současné době, kdy přicházejí na přetřes památky z druhé poloviny 20století a zejména kvalitní stavby z období normalizace a diskutuje se o jejich hodnotě, se na pražské metro zapomíná.  Přitom je tato stavba v katastofálním stavu, od neudržovaných prostor po necitlivé a takřka barbarské rekonstrukce.

Metro dosti drasticky pozbývá na své původní originální podobě a stává se z něj obyčený přepravní prostor se strerilními interiéry.

Trasa C1 je naprosto zničená a vydrancovaná - a trasa A1 již nepůsobí svou původní komorní a svým způsobem exluzivní  atmosférou. Navíc je to velice kvalitní a esteticky hodnotná ukázka tehdejší architektury.

Zajímalo by mne, jak se na pražské metro z tohoto úhlu dívají přispěvatelé a čtenáři této diskuse. Zdravím Marcel

Jarka 25.3.2006 12:10

OD:

OD Máj ať Májem zůstane,Máj patří k Praze
Berous 6.5.2006 1:28

Re: OD:

S tím souhlasím!

Jarka 25.3.2006 12:08

OD:

Jiri.V.Cerny 22.3.2006 11:21

Zachovat

Tomu se nedá utéct, postavili jsme si ho (hezčí je napsat ONI ho postavili, ale ty ONI jsme zase jenom MY) a už se to nedá odčinit. A už vůbec ne novou stavbou, u které apriori neexistuje žádná záruka, že půjde o architektonický skvost. Příkladů z poslední doby je mnoho. A kompetentnost památkářů pod taktovkou p.Jandáka a p.Kněžínka nezaručuje už vůbec nic.
teta Běta 15.3.2006 12:54

Tesco versus Tesco

Občas nakupuji v Tescu a nemyslím si, že jsou schopni a ještě lépe, že chtějí v této lokalitě vybudovat něco užitečného a sympatického.Někdo, kdo šetří na balícím papíru(vyjádření zaměst.Tesca: angličani nebalí-my nemáme balící pulty),kdo nemá školené prodavače (ani je nechce mít),neustále mění sortiment a stěhuje ho z místa na místo. Může vybudovat zas a pouze pojízdný cirkus na kolečkách.Bohužel jich bude víc (po koupi Carf.)
Dib 3.4.2006 21:58

Re: Tesco versus Tesco

To je pravda. Taky si myslím, že Tesco není schopno postavit něco slušnýho. Hlavně proto neobětuje tolik peněz. Na druhou stranu se mi stávající budova taky nelíbí. Asi by to chtělo vyvlastnění ve veřejném zájmu :-).
pavel 14.3.2006 15:30

mě se Máj nelíbí

Máj se mi moc nelíbí, nejhorší je holá stěna do Spálené. Nevím proč by ho byla škoda
Spálená třída by zasloužila rozšířit chodník, možná by nebyla od věci ani úprava polohy tram. trati s ohledem na prudkou zatáčku do Národní.
liberal shark 13.3.2006 8:13

nebourat

Osobně bych byl pro radikální vnitřní rekonstrukci, včetně "vybagrování " podzemního parkoviště. Ponechat vnější vzhled budovy a předělat vnitřek, dostavět více schodišť a eskalaátorů, rozčlenit vnitřní prostor na quasi-samostatné , do přízemí udělat průchozí nákupní galerii. Na místě dnešního trhoviště kolem vstupu do metra dostavět nové - nižší křídlo, které by zaintegrovalo současnou (hnusnou) stanici metra a výškově navazovalo na sousední budovy. Fasáda by mohla být ve stylu Pasáže Myslbek na straně Ovocného trhu - ty považuji za celkem zdařilou. Náměstíčko za Májem kolem fontány bych ponechal, včetně stánků, ale maximálně kytky a ovoce, jinak se tam budou houmlesáci držet dál.
jonáš 13.3.2006 10:43

Re: nebourat

Bagrovat parkoviště pod stojícim barákem, toť vpravdě revoluce v technologii :o)
liberal shark 14.3.2006 8:19

Re: Re: nebourat

A přes to je to možné - viz radikální a úspěšná přestavba Hotelu Savoy na Pohořelci, Stavovského divadla atd. atd.
Jirka 14.3.2006 9:07

Re: Re: Re: nebourat

Pokud by se tam dělalo nějaké podzemní parkoviště, tak by mě zajímalo, kudy by se do něj vlastně dalo vjet. Moc možností k tomu není.
liberal shark 14.3.2006 17:14

Re: Re: Re: Re: nebourat

Zezadu
Jirka 14.3.2006 19:55

Re: Re: Re: Re: Re: nebourat

... To je jasné, ale vzhledem k tomu, o jak úzké ulice se jedná, by křižovatka Charvátova x Vladislavova byla asi trvale zacpaná.
malej 15.3.2006 16:42

Re: Re: Re: Re: Re: Re: nebourat

A co tam navest magistralu??:)) Jen a jen dobre, ze se tam autem neda jezdit:) Myslim, ze dostupnost maje, je opravdu dobra.
Berous 6.5.2006 0:32

Re: nebourat

S tím Myslbekem si snad děláte legraci!

FH 11.3.2006 12:57

Zkuste si vzpomenout

V současné době probíhá diskuse na téma špatného vnitřního uspořádání OD Máj, kde si všichni, včetně posledních majitelů, stěžují na špatné řešení vnitřního prostoru. A tak bych prosil vzpomenout na původní architektonické řešení, ktré bylo na svou dobu nadčasové a postupem času a střídáním majitelů se prováděly přestavby vždy k horšímu.Připadá mě, že současný majitel brečí na svém hrobě, neboť poslední, ze všech nejhorší provedl on. Ostatně když zmiňujete požární schodiště - v původním řešení se požárním schodištěm dalo vyjít z objektu na ulici. A propos co na dnešní řešení požární prevence? Samozřejmě že na dnešní provoz by byly možné úpravy pro zlepšení, ale jen zlepšení. Zbourat a postavit odpornou krabici jako na Karlově náměstí je architektonické řešení, kterým nás "vyhlášení" architekti Tesca chtějí učit urbanismu.Podle nich jsme opice na stromech, které je třeba učit chodit po dvou. Tak znovu od začátku, nejlépe uvést do původního stavu.
katerina 4.10.2008 20:11

minimální investice/maximální zisk - Tesco filosofie

Naprostý souhlas, Tesco majitel je arogantní blb, který se chová k tomuto domu dosti lhostejně,vždyď už několik let například nemylo skla-fasádu. No stejně macešsky se chová i k řadovým pracovníkům atd. ;-€

T. Fiala 10.3.2006 18:49

Vážený pane Lukeši, parter OD si říká o pasáž

- ačkoli jsem v Máji dlouho nebyl, dobře si vzpomínám, jak jsem "na jedno nadechnutí" probíhával lidmi a zbožím pochybmé hodnoty přecpaným parterem k eskalátorům. Tento nepříjemý klaustrofobický pocit podpořený nevysokým stropem se ovšem opakuje i při nástupu do Spálené. Úzké chodníky, vlevo mělké výlohy, které neumožňují průhled do interiéru a nahoru plná stěna, jakoby od nějakých garáží či jiné ne-lidské stavby.  À propos garáže - skutečně je vhodné usnadňovat používání automobilů právě v tomto místě? Leda vzhledem k novým parkovacím místům vyházet auta z Národní a učinit ji korzem... Proč ne, ostatně to "náměstí" okolo vstupu do metra je doufám obecním pozemkem. Přestavba Máje, coby soukromá iniciativa by mohla proběhnout jako širší koncept společně s řešením tohoto prostoru obcí.  Je nepřehlédnutelné, že těžiště diskuse k Vašemu článku na téma Máj se přesunuje směrem za jeho zadní, eskalátorovou fasádu, přičemž obsah příspúěvků cosi vypovídá o frustraci pražanů. Snad by radnice, která je "za rohem" mohla  soukromou iniciativu vlastníka OD chápat jako znamení vyšší moci a najít způsob jak učinit to nešťastně bezrozměrné a špinavé místo městským prostorem. Jak by mohla být taková akce pěkná, kdyby ovšem bychom měli alespoň nějaké slušné a vzdělané lidi, kteří by byli takových činů schopni a jiné schopné a vzdělané lidi s mandátem pověřit ty první.  Zdůrazňuji slovo přestavba. Snad by se dala najít cesta. Evoluce v sobě obsahuje o poznání více prvků zabraňujících regresi než různá revoluční asanační řešení.   
Jirka 10.3.2006 19:44

Re: Vážený pane Lukeši, parter OD si říká o pasáž

V plánech je celý vstup do metra zbourat a tuto plochu zastavět (což se možná plánovalo i za socialismu, vestibul metra je dosti provizorní a pohled na jeho asfaltovou střechu z eskalátorů Máje není nijak pěkný). Akorát že původní návrhy s existencí současného Máje počítaly.
Jiří Tichý 9.3.2006 15:41

Bourat?

  Ty stavby,které zmiňujete mě tolik nedráždí jako zaneřádění pražského
horizontu hroznými "architekturami".Někdy jde o věc zvyku.Eifelova věž
také byla zprvu nenáviděna.Televizní věž už mi tolik nevadí,jako dřív.Krabice
na Karlově náměstí ano. Co byste navrhoval pro polidštění panelových
sídlišť? Bourání je prý nákladné. Ruku v ruce s architekturou jde zeleň města.
V zimě došlo k rekonstrukci Bubenského nábřeží.Stoleté akáty dlouho
odolávaly,ale jednoho došlo i na ně.Teď tam zasadili neduživé stromečky,
atmosféra zabydlené zeleně před Pražskou tržnicí je pryč.
          V Jižních Čechách zase věže Temelína způsobily naprosté zprznění
půvabné krajiny v podhůří Šumavy. A co s odpadem? Nikdo o něj nestojí.
To se přece vědělo. skladuje se tedy v elektrárně! Hrůza. Já bych ho odvezl důchodci z Vysočiny před chalupu.                                           Zdraví Jiří Tichý  
Jirka 9.3.2006 17:52

Re: Bourat?

Při pražských cenách bytů a současných příjmech bude těžko možné bourat paneláky - bydlí v nich třetina Prahy. Hlavně nově vzniklá družstva budou mít naopak velký zájem udržet je při životě co nejdéle. Bourání není tak nákladné, ale není zde žádná cenově dostupná náhrada.
liberal shark 13.3.2006 7:44

Re: Bourat?

ad Temelín - rozčilujete se nad věcmi, o kterých nemáte ani páru
wen 20.3.2006 11:12

Re: Re: Bourat?

V čem konkrétně se ohledně Temelína mýlí?
Lucie 9.3.2006 13:14

Bourat nebo nenebourat, přestavovat nebo nepřestavovat

je velmi složitá otázka. Většina významnějších funkcionalistických staveb prošla za éry komunismu úpravou a dnes bychom je raději viděli v jejich původní podobě. Nehledě na to, že tyto stavby zase mnohdy nahradily domy např. secesní nebo barokní, kterými se, pokud se zachovaly,  dnes města pyšní. A je otázkou, jestli nebudeme za 50 let číst články o tom, jak zajímavý dům, jakýsi OD Máj tu stával... Osobně jsem spíš zastáncem adaptací, vužití stávající struktury s přidáním nové kvality. Rozhodnutí o tom, zda stavbu zachovat a přistavět nebo zbourat a nahradit bych asi nechala na samotných architektech, výstupy soutěže by mohly být o to zajímavější.
Petr Břinčil 9.3.2006 9:33

OD Tesco

Mě se líbí Vaše připomínka - podnět, na jiné využití tohoto domu. Popravdě, já jsem si toho, že OD Tesco má nějaký styl všimnul až dnes a to na základě Vašeho článku. Teď když se na tu fotografii koukám bych řekl, že je to není ani hezký ani ošklivý objekt. A pak, pokud  majiteli nevadí balit svůoje objekty do reklamních obřích ploch, tak pak je asi diskuse o  vkusnosti či nevkusnosti objektu zbytečná. Myslím tím to, že OD Tesco je na tak frekventovaném místě, že si podlě mě většine lidí nevšimne, co je to za budovu. Naopak na protilehlém rohu, je zajímavý prvek odrazu domu z počátku 20. století (tedy myslím) v moderní prosklené tmavé fasádě budovy České spořitelny (myslím původně Albatros) ale na to jste se neptal. Abych se dostal k OD Tesco. Mylím, že v dnešní době mít velký obchodní dům uprostřed města je nesmysl, právě z důvodu absence parkovacích míst. A navíc, v konkurenci shopping malls jako např. Flóra se OD Tesco dost ztrácí. A k tomu jsem přesvědčený, že prodejní formát, tedy open space shop už dneska moc lidí nebaví. Mě se na celé budově líbí právě ty eskalátory. Pro obchodní dům jsou myslím zcela nevhodně umístěné, ale z pohledu člověka, který má rád architekturu a zajímavé prvky v budovách mě to příjde originální. Ale abych se vrátil k tomu jinému využití. mě by se velmi líbilo využít celou budovu OD Tesco právě na Galerii. Národní Galerie má asi  deset různých objektů a každý musí vědět kde právě se co vystavuje a jestli má tedy běžet na Hrad nebo do Valdštejnské. A navíc si představte takvou výstavu Industriál místo v Rudolfinu právě v téhle budově. Spousta světla, široký otevřený prostor, dobrá dostupnost z centra, podzemí vhodné pro kvalitní depozice....JO a do toho supermarketu nechodím a chybět mi fakt nebude. A taky, je všeobecně dokázáno, že bezdomovci, alkáči a šlapky se kolem galerií nevyskytují. Přeji Vám  hezký den. Petr Břinčil
Jirka 9.3.2006 9:44

Re: OD Tesco

Velký obchodní dům uprostřed města není nesmysl, na příkladu Tesca je vidět, že i tak o zákazníky nemá nouzi. A staví se mnohem větší na Nám. Republiky, samozřejmě již s podzemními garážemi. Myšlenka, že budu pro každou věc jezdit autem někam na kraj města, ve mně nadšení nebudí. Ani ta dostupnost autem není až tak kritická - záleží na sortimentu. Když se podíváte, co se zde prodává, tak kromě elektroniky je to zboží, na jehož odvoz auto nepotřebujete. Navíc díky své poloze slouží Tesco jako velká samoobsluha pro střed Prahy, protože jinak zde příliš obyčejných obchodů nenajdete.
KirovReporting 9.3.2006 11:18

Re: Re: OD Tesco

Jestli mají nebo nemají velké obchody v (širším) centru smysl nevím, ale faktem je, že takto umístěné obchody neuvěřitelně praskají ve švech (nový smíchov) - i v jiných městech - viz mnou níže zmiňovaný OD Ještěd/Tesco v Liberci.
Isidor 10.3.2006 15:09

Re: OD Tesco

Pokud chceme zachovat centrum města jako živý organizmus a ne jako muzeum nebo obrovskou kancelář, pak nelze vytlačit obchody na okraje měst do nákupních center. Jsem vděčný za TESCO, protože to je jedna z mála příležitostí, jak v centru nakoupit prakticky cokoliv za rozumné ceny. Neznám jiné takové místo v centru. Trochu jsem uhnul k tématu nápkupování, ale souvisí s ubranismem města, myslím.