28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


VĚDA: Kámen mudrců

11.11.2011

Stará doba měla svůj kámen mudrců, naše doba má studenou fúzi. V našem povědomí je kámen mudrců spojován s magistrem Edwardem Kellym a toho zná každý, protože ho viděl ve filmu Císařův pekař. Zato studená fúze zasluhuje aspoň kratičké vysvětlení.

Horkou fúzi známe, tedy hodně horkou, termonukleární. Ano, ta probíhá ve Slunci a je to fyzikální princip výbuchu vodíkové bomby. Před padesáti lety se obecně věřilo, že v roce 2000 budeme mít vystaráno, co se elektrické energie týká, protože elektrárny pracující na principu řízené termonukleární reakce nahradí atomové štěpné elektrárny, tudíž je bude možno zavřít. Dopadlo to jinak, jaderné elektrárny zavíráme v rámci ušlechtilé akce zvané Sebevražda západu a po termonukleárních elektrárnách ani vidu, ani slechu. Nějak se nám to sluníčko nedaří ukrotit. Je prostě moc horké.

Panuje kolem toho roztrpčenost a ta je matkou a původcem snu o tom, že by to šlo jinak, prostě fúze za studena. Že by se atomy slučovaly a při tom se uvolňovala energie a šlo by to za takříkajíc pokojové teploty. V roce 1989 to dokonce vypadalo, že řešení je na dosah ruky, v důsledku pokusu Martina Fleischmanna a Stanleyho Ponse. Pak se ukázalo, že šlo o nepřesnosti měření, a věc byla odpískána.

Historie tím neskončila. Proč o tom píšu právě dnes? Protože celý minulý týden jsem čekal na potvrzení nebo vyvrácení zprávy, že se studená fúze povedla... italským fyzikům v Bologni. Už začátkem roku se hodně psalo o tom, že Sergio Focardi z Boloňské univerzity a Andrea Rossi z korporace Leonardo vyrobili přístroj, ve kterém se slučují jádra niklu a vodíku, vzniká tím měď a uvolňuje se energie. Experiment byl rozcupován na padrť. Zatímco se Fleischmann a Pons pouze zmýlili, Focardi a Rossi byli označeni za podvodníky, za magistry Kelly nové doby. Čímž věc skončila až do 28. října, kdy měl Rossi spustit přístroj zvaný E-Cat. V něm se nikl s vodíkem měl slučovat pět a půl hodiny a přístroj při tom měl vyrobit 470 kW energie. Poté přístroj kiksnul, takže se nepodařilo vyrobit megawatt, jak vynálezce plánoval. Co s tím?

Pokus byl v jistém smyslu veřejný: byli mu přítomni nezávislí pozorovatelé včetně zpravodaje AP, jenže vždycky jen na pár minut. Generátor měl být energeticky uzavřený, jenže pozorovatelé si všimli, že k němu vede kabel, a když se ptali, dostalo se jim ujištění, že je vypnutý. V pozadí stojí záhadný sponzor s utajenou identitou. Podle webového deníku Wired by tímto tajemným sponzorem mohla být americká vojenská agentura DARPA – Defence Advanced Research Projects Agency, tedy Agentura pro základní vojenský výzkum. Proč DARPA nevyvíjí projekt ve svých laboratořích a proč zůstává v pozadí? I na to by mohla být po ruce odpověď, aby nebyla ostuda, kdyby se ukázalo, že je to humbuk. DARPA dala najevo zájem o E-Cat už během roku a konkurenční US Naval Research Laboratory se "nízkoenergetickou reakcí" také zabývá. Takže co, budeme jednou slavit 28. říjen jako počátek Supernovověku, anebo skutečně jde o obdobu kamene mudrců?

LN, 7.11.2011