30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


VĚDA: Je zahájení oficiálního vysílání pozemní digitální televize pokrok?

25.10.2005 22:20

Bohužel toto oficiální digitální vysílání přináší vlastně "méně muziky", než předcházející zkušební vysílání. Diváci, kteří v Praze a okolí přijímali pouze multiplex Českých radiokomunikací (ČRa), přijdou o vysílání Primy a Óčka. Sice začnou přijímat zpravodajský kanál ČT 24 (který do té doby vysílala z pozemních televizí pouze CDG v rámci zkušebního vysílání druhého multiplexu), ale pochybuji, že to bude pro většinu z nich představovat zlepšení. Dále budou moci přijímat kromě stávajících i tři nové rozhlasové stanice Českého rozhlasu: Leonardo, Rádio Česko (zbrusu nová čistě zpravodajská stanice) a D-dur (pouze vážná muzika s minimem průvodního slova).

Jaká je tedy současná situace? Digitálně jsou vysílány 3 multiplexy (každý multiplex je vysílán na jedné frekvenci a obsahuje několik televizních a několik rozhlasových kanálů), ale pouze v Praze a okolí. Oficiálně však vysílá pouze jeden z nich, a to právě Multiplex A Českých radiokomunikací na 25. kanále (506 MHz), který nyní obsahuje ČT1, ČT2, Nova, ČT 24 a několik rozhlasových stanic.

Zbylé dva multiplexy vysílají pořád zkušebně. Jedná se o multiplex na 46. kanále (674 MHz), který provozuje sdružení Czech Digital Group (CDG) a obsahuje televizní kanály ČT1, ČT2, Nova, Prima a ČT 24 a umí vysílat i anamorfní obraz v módu 16:9. A nakonec multiplex svěřený Českému Telecomu na 64. kanále (818 MHz), ve kterém ale kromě testovacího obrazu barevné škály je v provozu pouze kanál Óčko.

Přestože protagonisté tiskové konference Českých radiokomunikací přirovnávali zahájení digitálního vysílání k podobnému předělu, jaký znamenaly počátky vysílání rádia a televize, je nutno uvést, že se vlastně zatím jedná pouze o technologickou změnu, která zpočátku nepřinese divákovi kromě lepšího příjmu televizního a rozhlasového signálu v Praze a okolí vůbec nic. Kdo se vybaví zařízením pro příjem digitální televize, ať už samostatnou "krabičkou" připojenou k televizoru (tzv. set-top-box, STB) nebo novým televizorem, jehož součástí toto zařízení v blízké budoucnosti bude, nebude moci na Multiplexu A několik prvních měsíců využívat duální zvuk ani možnost anamorfního příjmu obrazu v módu 16:9. Je ovšem pravda, že pro řadu lidí - i přímo v Praze - je už daleko lepší kvalita obrazu tím podstatným, co mu digitální vysílání přináší (u digitální televize buď je signál dostatečný, pak je obraz perfektní, nebo nedostatečný, pak není obraz žádný; neexistuje nic mezi tím, žádní duchové, zrnění, ...).

Kdo přijímá konkurenční digitální multiplex CDG, tak kromě výhody příjmu kanálu Primy bude moci anamorfní vysílání 16:9 na ČT využívat. Samozřejmě pouze do té doby, než i tento multiplex přestane vysílat zkušebně a začne vysílat oficiálně. Pak lze samozřejmě očekávat naplnění jeho vysílací frekvence úplně jinými televizními kanály, které budou schváleny Radou pro rozhlasové a televizní vysílání.

Do budoucna tedy nadějný - konečně! - start pozemní digitální televize tu máme. Ale ještě bude trvat dlouho, než se díky lepšímu pokrytí signálem této vymoženosti dočká více diváků než současných cca 19% a než divák pocítí i další výhody této technologické změny (např. i mnohem více televizních kanálů).

Robert Rameš