26.4.2024 | Svátek má Oto


SPOLEČNOST: Podivuhodná pouť jednoho růžence

27.3.2015

A jedné rukavičky, chtělo by se napsat. Název obce Hážovice, která je dnes součástí Rožnova pod Radhoštěm, někteří odvozují od názvu říčky Hážovky, která obcí protéká. Jde o bystrou říčku, která se svou vodou na první pohled velice šplouchá, snad přímo hází. Jiní zase tvrdí, že dostala jméno po zajících (německy Hase), kterých v jejím okolí bylo vždy neuvěřitelné množství. Jsou to prostě záhady.

Zrovna tak jako nevíme, kdy se potkal Šebastián Hulena, rodák z Hážovic s Annou Veronikou Mladěnkovou, rodačkou z Trojanovic. Víme pouze to, že byli dne 6. října 1874 oddáni ve Frenštátě pod Radhoštěm. Brzy po sňatku se rozhodli, podobně jako v té době řada jiných jejich krajanů, hledat štěstí v daleké cizině. Původně chtěli do Texasu, ale nakonec se v Hamburku nalodili na loď „Fritz Reuter“, která je bezpečně dopravila do novozélandského přístavu Napier. Loď byla pojmenována po německém romantickém spisovateli Fritzi Reuterovi (1810-1874), avšak ani on by následující romantický příběh lépe nevymyslel.

Z našich zemí měli vystěhovalci většinou namířeno do Ameriky. Avšak zajímavý byl i Nový Zéland. V roce 1851 koupila novozélandská vláda od původních obyvatel pobřežní pozemky v oblasti, kterou Maorové pojmenovali Ahuriri. V roce 1854 zde bylo založeno dnešní město Napier, pojmenované po britském generálovi Charlesi Jamesi Napierovi (1782-1853). Okolí města bylo pokryto hustými lesy.

Novozélandská vláda lákala do země osadníky, především ze skandinávských zemí. První přijeli v roce 1872 z Norska a založili městečko Norsewood. O tři roky později, dne 18. března 1875, sem připlula také malá skupinka imigrantů z Trojanovic a z okolních obcí. Manželé Anna a Šebastián Hulenovi dostali od místních úřadů 50 akrů půdy v Norsewoodu s tím, že si zde mohou založit zemědělskou farmu. Nebylo to jednoduché – oněch padesát akrů půdy bylo pokryto pořádně vzrostlým lesem. Ale klučení pralesů měli Hulenovi geneticky v sobě.

Také se zde narodilo jedno z prvních mnoha jejich dětí. Michael se narodil 25. září 1885.

14. prosince 1915 narukoval třicetiletý Michael do novozélandské armády a v dubnu 1916 byl jako člen Střelecké brigády Novozélandské divize poslán na frontu do Francie. V těžké bitvě mezi britskými a německými vojsky u Passchendaele byl v srpnu 1917 zraněn dělostřeleckým granátem a nakonec se léčil v nemocnici pro novozélandské vojáky v Anglii. V únoru 1919 se vrátil domů.

Maminka Anna mu dala na jeho cestu do války v Evropě jako amulet jednu svoji rukavičku a růženec. Michael tedy přežil a vrátil se i s amuletem a rukavičkou domů. Symbolicky tyto předměty později předal své dceři Jean a ta je posléze dala své nejstarší dceři Grace, Michaelově vnučce.

31. července 2010 se Michaelova vnučka zúčastnila v Trojanovicích 5. setkání Strnadlů. Je s nimi spřízněna přes svou prababičku Annu Mladěnkovou-Hulenovou. Přivezla s sebou i její rukavičku s růžencem a projevila přání, aby se tyto předměty vrátily zpět do Trojanovic. Jsou nyní součástí expozice v Památníku bratří Strnadlů a Jana Knebla v Trojanovicích. Cestovaly tyto amulety z Trojanovic přes Hamburk na Nový Zéland, odtud pak do Francie a do Anglie, odtud zpět na Nový Zéland a nakonec do Trojanovic.

Staly se tak znamením rodu, jehož členové projevili obdivuhodné duševní i fyzické síly, podobně jako mnozí další rodáci z Trojanovic, z Frenštátu pod Radhoštěm a z dalších obcí. Tito naši rodáci se pak úctyhodně zapsali do podivuhodných kronik života a prosperity všech dílů tohoto světa. Ne, nebyli jsme příčinou jejich odchodů. Avšak měli bychom se všem těm, jejich osudy byly podobné osudům Anny a Šebastiána, hluboce uklonit pro jejich odvahu a statečnost. Tak, jako se s úctou klaníme i těm, kteří zachovali život v Beskydech.

strnadel2

Na snímku najdeme i Michaelovu vnučku Grace, která se s prababiččinou rukavičkou a s jejím růžencem vrátila do domovské obce. První dva sedící zleva jsou totiž manželé Morrow. Grace a Dough.

strnadel

Na tomto snímku předává Grace Morrow růženec své prababičky Anny Mladěnkové-Hulenové tehdejšímu starostovi obce Trojanovice Drahomíru Strnadlovi.

(Z připravované publikace „O LIDECH V BESKYDECH a o pozoruhodných památkách a přírodních zajímavostech“, která vyjde v 11/2015)