23.10.2017 | Svátek má Teodor, Theodor
RECENZE: Josef Pecinovský, Budiž vám Měsíc lehký - JFK 21

9.3.2010 0:05

Budiž vám měsíc lehký Josef PecinovskýTOPlistJFK je zase v průšvihu. Tentokrát se o něj nezajímá X-Hawk, ale CIA. Neboť (rodem) Čech vyfotografoval (rodem) Čecha. Eugen Cernan Johna Francise Kováře. A hádejte, kde?

Jak titul tohoto kovářovského příběhu napovídá, bylo to na Měsíci. A tak JFK má za úkol rozplést časoprostorový uzel, který mu visí u pasu a svítí jako indiánský skalp bílé dívky. Však také Američani na něj hledí skoro tak, jako kdyby to byl skalp skutečný. Moc možností, jak se z téhle šlamastyky dostat, nemá. Přesněji řečeno, jeho posláním naopak je, do této šlamastyky zapadnout a zorientovat se v ní. Jak už u tohoto nedisciplinovaného samostatně rychle myslícího a rychle jednajícího enfant terrible Agentury je zvykem, pustí se do úkolu s plnou vervou. Konvenčně i nekonvenčně putuje Vesmírem, nalézá soupeře i spojence (bylo tomu někdy jinak?) a nakonec udělá to, co musí, aby uzel byl rozpleten - i zároveň zapleten.

Chvílemi jsem měl pocit, že pod příběhem je jeden zajímavý inspirační zdroj - Hougronovo Znamení Psa. Několik málo reálií světa, do něhož se JFK dostal, mi toto dílko space opery, které u nás bylo poprvé vydáno v roce 1965, připomněly a vychutnával jsem si je, dokonale zapadají do vlastního příběhu a dotvářejí jeho atmosféru.

Josef Pecinovský je (s první publikovanou povídkou v roce 1963) nejdéle píšícím současným českým autorem SF. Do vlaku JFK nasedl až vloni, a učinil tak s lehkostí a zkušeností, která je jeho tvorbě vlastní. Dokázal vytvořit příběh po svém, i když samozřejmě dodržel reálie světa našeho sériového hrdiny. Především nepodlehl obecnému standardu této série tapetovat zdi, stropy či podlahy krví, mozky a útržky skafandrů, pohybuje se přesně tam, kde je silný. Proto také do zápletek JFK vnesl novum, které z jeho práce tvoří určitě nezapomenutelný příběh.

Hodnocení: 70 %.

Josef Pecinovský: Budiž vám Měsíc lehký - JFK 21
obálka: Tomáš "sketchbook" Jedno
Triton, E.F., 2009
191 stran, 139 Kč, brožované
ISBN 978-80-7387-331-8

pagi


Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?
Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?

Vyšumění přátelství nemusí být jen vaše vina.

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...