23.4.2018 | Svátek má Vojtěch
RECENZE: Greg Bear, Marťanská cesta

16.9.2008 0:05

Marťanská cesta Greg BearTOPlistVypůjčím-li si citaci Millise, pak bude řečeno vše a to nejenom o této knize amerického spisovatele technické hard SF Grega Beara: "Ohromující, rozsáhlé, složité, zajímavé ... takové je dílo Grega Beara, ..." (www.scifiworld.cz). A skutečně přesně takový je i román Marťanská cesta aneb ze života političky Cassei Majumdarové.

Greg Bear zvolil pro tuto "politfiction" z daleké budoucnosti lákavé prostředí osídleného Marsu 22. století, částečně volně navazující na vývoj lidstva popsaný již v Královně andělů - před sto padesáti lety. Vyprávění hlavní hrdinky autor vede deníkovou formou, která Bearovi umožnila nejenom popisovat styčné události jejího života, který měl pro budoucnost Marsu a podobu naší Sluneční soustavy zásadní význam, ale čtenářovi umožnil vcítit se do myšlenek samotné Cassei a prožívat s ní její život. Ich forma dodala příběhu dostatečné grády a umožnila využít všech potenciálů mnohavrstevného textu, ve kterém se společnost i hrdinové mohou vyvíjet.

Casseii tak poznáme jako rebelující studentku politologie na Marsu, projdeme si s ní formováním osobnosti a nelehkým budováním kariéry, postupně se dostaneme až k vrcholu její politické dráhy a osudovému rozhodnutí ve strhující bitvě Davida s Goliášem. Pozvolný rozjezd románu umožnil neustále zvyšovat napětí v politicky napjaté atmosféře, která vede ke strhujícímu finále, což by mohlo netrpělivé čtenáře zpočátku odrazovat od četby, pokud by autor nebyl vynikajícím vypravěčem, nepřišel s promyšleným příběhem a ke sci-fi neodmyslitelně patřícím vytvářením pocitu údivu.

Právě o pocit údivu se Greg Bear postaral s vizí technicky vyspělého lidstva, které se stále nezbavilo svého dětství, neustálého hraní her o moc, strachu z neznáma a neutuchající nedůvěry v ostatní. Goliáše naleznete v mocné a silné matičce Zemi, která se svým výzkumem v neprobádané oblasti zaostává za novátorskou Rudou planetou. Zlatým hřebem knihy se tak stala teorie všeho, největší objev lidstva, které se místo radosti z možností jeho využití bojí o to, že by ho druhá strana mohla použít k vašemu zničení.

Gregu Bearovi se podařilo napsat mnohovrstevný lidský příběh, který svým vyzněním přesahuje běžnou fantastiku, ale to určitě ukáže až čas. Kromě konfrontace osobního příběhu s událostmi světového rozsahu, budete sledovat, že rozhodování odpovědného rozumného jedince je ovlivňováno a omezováno potřebami společnosti jako celku - s velkou mocí přichází až nesnesitelná odpovědnost. V neposlední řadě budete odměněni promyšlenou a šokující teorii, která popírá tvrzení, že ve fantastice už nemůžete přijít s něčím novým. Za to patří Bearovi velké čtenářovo: Díky.

Hodnocení: 90 %.

Marťanska cesta (ukázka)
/Moving Mars/
Bear, Greg

Nakladatel: Triton
Překladatel: Jana Rečková
Obálka: Jan Patrik Krásný
Redakce: Jana Kunová
Rok vydání: 2008
Počet stran: 608
Rozměr: 110 x 165
Provedení: paperback
Cena: 329.00 Kč

Jan Pechanec


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


M. Küchler
16:16
19.9.2008

počet příspěvků: 1, poslední 19.9.2008 04:16
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...