22.5.2018 | Svátek má Emil
RECENZE: Fred Chappell, Věci mimo nás

25.11.2009 0:05

Věci mimo nás Fred ChappellTOPlistStýská se Vám po dobách, kdy se beletrie všech žánrů pyšnila kultivovaným jazykem a důstojným tempem? Schází Vám hloubka a psychologický vhled? Já se přiznám, že si občas v záplavě pestrých akčních příběhů povzdechnu, a pokud mám příležitost sáhnout po něčem starosvětštějším, udělám to.

Autor Věcí mimo nás, Fred Chappell, pochází ze Severní Karolíny a do povědomí čtenářů se výrazněji zapsal v roce 1968 románem Dágon, který je variací na lovecraftovské téma. Během své dráhy spisovatele získal četné literární ceny, mimo jiné i Cenu národního institutu umění a písemnictví a také The World Fantasy Award. Jeho dílo vykazuje zřetelný příklon k žánrové literatuře, zejména ke sci-fi, fantasy, hororu a detektivce. Povídková sbírka Věci mimo nás je ukázkovým průřezem těmito žánry.

Svěží satira ve sci-fi hávu, Předkové, nás zavádí do světa, ve kterém lze na několik dnů vzkřísit rodinné předky. Jižané toho však dokážou využít pouze k tomu, aby se mohli dál zaobírat prohranou občanskou válkou.

Slečna Prue je variace na duchařské téma ze smrti se navrátivšího nápadníka.

Mezi povídky bez fantastického motivu patří Věci mimo nás, avšak způsob, jakým se tohoto zvláštního, až podprahového proudu našich životů Chappell chopil, je poněkud znepokojující.

K fantasy má v této sbírce svým vampýrským tématem nejblíže Zářivka. Tak krvesajci přezdívají slečně, která je tolik plná života, až září. A to je neodolatelně přitahuje.

Děti stávkujících jsou nepříliš překvapivě sociální satirou, ale zároveň velice mrazivým a syrovým hororem, přestože se tu nestane nic okázale děsivého. Atmosférou dekadentního zmaru odkazuje k Lovecraftovi, a není to v této sbírce jediná povídka, nesoucí jeho pečeť.

Tak trochu magický realismus na nás dýchne z Cesty lidstva symbolovými lesy. Na úseku silnice v malém městě mají problém - zcela ji zahradilo něco, co vypadá jako hmota snu. Při bližším ohledání se však zjistí, že je to trvalejší a tím pádem nebezpečnější, protože to nezmizí s probuzením spáče.

Skutečnou historií se autor inspiroval v povídce Černovous se mstí. Tento příběh postrádá fantastický prvek a je alegorií na souboj demokratického ducha s barbarstvím. Odvážím se tvrdit, že je to jediný kousek z Věcí mimo nás, který je pro dnešního, českého čtenáře opravdu "mimo". Fred Chappell to však dohání kultivovaným a lehce ironickým stylem.

Nejkratší z celé sbírky je psychologická črta Řekni, že to já, s nádechem erotična a hororu.

Vrchol sbírky rozhodně spatřuji v povídce Duch vetřelec (ačkoliv Děti stávkujících jí šlapou na slizké paty). Plíživě hrůzný příběh dvou dětí, které se snaží zachránit svou umírající babičku. Jak? Rozhodnou se vetřelce, který zcela jistě okupuje její tělo, lapit do zlaté sítě. Tím však jejich trable nekončí. Zápletka zdařile využívá krytí rekvizit fantasy, dokud Vám nedojde, odkud vane vítr. V tomto příběhu Fred Chappell skložil hold nejen Lovecraftovi, ale i Rayi Bradburymu. A myslím, že se nebudu příliš rouhat, budu-li trvat na tom, že žák v tomto případě předstihl mistra. Pokud bych zapomněla na ostatní povídky z této sbírky, na Ducha vetřelce nezapomenu nikdy.

Sbírku uzavírá Podnájemník, opět zdařilá pocta zakladatelům hororového subžánru, a zároveň ironický šleh směrem k maloměšťáctví na straně obyčejného občana a naopak křečovitou dekadencí na straně dobových básníků.

Styl Freda Chappella na čtenáře dýchne kdysi všudypřítomnou neuspěchaností, poklidným plynutím zápletek a jemným nadhledem, místy balancujícím na okraji ironie. Pod tím vším se klube napovrch moudrost, hluboké porozumění lidské povaze a shovívavost k její přirozenosti. Dohromady tyto složky tvoří příběhy, podobné archeologickým vykopávkám. Ponoříte se trochu hlouběji a narazíte na další vrstvu.

Když přehlédnu celou sbírku Věcí mimo nás jako celek, je zřejmé, že je to kniha výjimečná, taková, jakých je dnes už velice pomálu. O to víc stojí za to si ji přečíst. Ať už z nostalgie nad literaturou, jaká už se nepíše, kvůli potěšení z výborně napsaných příběhů s velkou porcí nadsázky navrch anebo dokonce kvůli "zvrhlé" náklonnosti k hororu. Ve všech případech Fred Chappell obstojí na výbornou. Tohle je skutečná Literatura.

Věci mimo nás
Chappell, Fred

Nakladatel: Argo
Překladatel: Marcel Arbeit
Obálka: Martin Radimecký
Redakce: Markéta Janebová, Alexandra Svolíková
Rok vydání: 2009
Počet stran: 176
Rozměr: 125 x 205
Provedení: hardback
Cena: 248 Kč

Lament


Advantage Consulting, s.r.o.
IT PODPORA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Diskuse


George
9:46
26.11.2009

jorrick
ď
12:14
25.11.2009

počet příspěvků: 2, poslední 26.11.2009 09:46
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...