27.9.2016 | Svátek má Jonáš


RECENZE: David Drake, Msta - Northův svět 2

26.3.2010 0:05

Msta Northův svět 2 David DrakeTOPlistDruhý díl ságy amerického autora Davida Drakea pokračuje v příbězích komisaře Hansena, který se na soustavě světů propojených zvláštní “Matricí“ stal bytostí rovnou místním bohům. I nadále se však zajímá o osudy obyvatel světů Matrice, v nichž kdysi pobýval, a usiluje o zachování míru, který kdysi pomáhal vytvořit, přestože hlavní bůh North má naopak zájem na trvalých válkách a získávání nových vojáků.

Podobně jako v předchozím díle, sleduje i zde čtenář několik příběhů současně – kromě dějové linie o komisaři Hansenovi a jeho pomocníku, inženýru Ritterovi z technologicky pokročilé dimenze, je hlavním motivem příběh mistrovského kováře Vrabčáka, kterému bylo dopřáno strávit jeden rok s Pátračkou Kritou (místní “valkýrou“ z prvního dílu). Záhy však o ni přijde a potká ho ještě krutější osud – je uvězněn nelítostným králem Hermannem, vládcem Solfyggu. Král pro svou válku s královstvím kdysi založeným Hansenem potřebuje stále více kvalitních zbrojí z Matrice, a tak nechá Vrabčáka zmrzačit, aby už nikdy nemohl pořádně chodit, a pod dohledem sadistického žalářníka Platta jej přinutí, aby pracoval pro jeho válečnou mašinérii. Za pomoci Hansena, který ovšem musí zaplatit vysokou cenu, nakonec Vrabčák najde prostředek k útěku, avšak nejdříve se krutému králi stejně bezohledně pomstí. Když konečně unikne, dostane se mu nabídky pracovat pro jednoho z “bohů“ a Hansenovi se podaří své království i mír uhájit, aniž by porušil dohodu s bohem Northem.

Autor se i v tomto díle inspiroval stěžejním dílem severské mytologie, takzvanou Písňovou Eddou či Eddou Starší, a téměř doslova převzal obsah jedné z jejích nejpochmurnějších básní Volundarkvida o bájném kováři Völundovi (někdy Véland, německy Wieland, anglicky Wayland), jehož podobně jako románového Vrabčáka uvěznil a zmrzačil král Nidud a který před svým útěkem zabil královy syny (z jejich lebek vyrobil nádoby a z očí klenoty) a s královou dcerou zplodil syna. Jedná se o postavu u nás velmi málo známou, neboť v románových či povídkových zpracováních severské mytologie se tento pochmurný příběh spíše vynechává. Pamětníci si možná vzpomenou na fantasy laděnou epizodu z televizního seriálu o Robinu Hoodovi Sedm Waylandových mečů a není rovněž bez zajímavosti, že první slovenská opera, jejíž skladatelem byl Ján Bello, nesla název Kováč Wieland.

Jak píše sám autor v doslovu, Edda vznikala v drsných dobách ještě drsnějších Vikingů a nelze se divit, že příběh v ní zpracovaný nevyznívá nikterak optimisticky. Drakeův román je i přes toto neveselé téma zajímavým čtením, kovářův příběh je pravidelně prokládán motivem Hansenova přátelství s inženýrem Ritterem, který je pro něho brzy víc než jen nástrojem jeho plánů, a i pasáže, kdy se Hansen připravuje na téměř beznadějnou válku se Solfyggem a poznává své vojáky, umějí zaujmout Překlad je na standardně kvalitní úrovni a umí přiblížit atmosféru příběhu z fantasy světa, v němž se zvláštním způsobem se středověkým prostředím prolíná hypermoderní technologie vedoucí až ke schopnostem bohů. Vcelku se opět jedná o zajímavě zpracovaný příběh v rámci “běžné“ science fiction, který snad dovede upoutat vaši pozornost a možná i vyvolat zájem o prohloubení znalosti mytologie starých Seveřanů...

Msta (recenze Komisaře, recenze Rudé meze)
/Vengeance/
Drake, David

Nakladatel: Klub Julese Vernea
Překladatel: Jan Kantůrek
Obálka: Milan Fibiger
Redakce: Egon Čierny
Rok vydání: 2009
Počet stran: 372
Rozměr: 110 x 180
Provedení: paperback
Cena: 290 Kč

Jan Pavlík


19 tweetů ze života rodičů, které vás rozesmějí
19 tweetů ze života rodičů, které vás rozesmějí

Hlášky, které bez dětí nevymyslíte.

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...