26.6.2019 | Svátek má Adriana


PRÁVO: Další nevinní za mřížemi

12.5.2010

Nové argumenty proti absolutnímu trestu

Raymond Towler a Čao Cuo-chaj se neznají. Nikdy se nepotkali a pokud zvláštní shoda okolností nesvede jejich cesty dohromady, nikdy si rukou nepotřesou. Žijí v jiných částech světa. První je Američan, druhý obyvatel kontinentální Číny. Přesto mají jedno společné: štěstí v neštěstí.

O případu jednoho i druhého referovala česká média, takže jen stručně. Raymond Towler byl v roce 1981 odsouzen za znásilnění jedenáctileté dívky. Před pár dny byl propuštěn z vězení. Testy DNA prokázaly, že je nevinný.

Čao Cuo-chaj byl před deseti lety odsouzen k smrti za vraždu souseda. Později byl trest zmírněn na 29 let za mřížemi. Před několika dny byl prouštěn, když se ukázalo, že muž, kterého měl sprovodit se světa, je živ a zdráv.

Obě kauzy mohou vyvolat nesčetné odborné i laické debaty. Můžeme donekonečna přetřásat chyby, přehmaty a omyly americké (demokratické) a čínské (komunistické) justice. Diskutovat na téma odškodnění v jedné i druhé zemi. Dost témat na jeden večer s přáteli nad několika jednotkami národního nápoje.

Nad tím vším ale stojí varování. Máme-li nevinně odsouzeným nabídnout alespoň nějaké zadostiučinění, musíme je nechat naživu.

Není lepšího argumentu proti trestu smrti než tyto dva příběhy.

Jenomže ...

Kolik takových Raymondů Towlerů v USA a Čaů Cuo-chajů v kontinentální Číně bylo popraveno dříve, než se zjistilo – pakliže by se to vůbec zkoumalo -, že čin, za který na nich byla provedena exekuce, spáchal někdo jiný?

Každé ospravedlnění in memoriam je mementem pro všechny právní systémy bez ohledu na to, o jaký politický režim se jedná: neumíte-li se stoprocentní jistotou identifikovat vraha, pak byste se měli dobrovolně zříci absolutního trestu. V opačném případě se vystavujete nebezpečí, že se sami stanete pachateli vraždy.

Cílená smrt nevinného způsobená jinou osobou totiž vraždou je. Lhostejno, zda ji spáchá jednotlivec nebo soudní mašinerie.

Odkazy
Článek o Raymondu Towlerovi na webu Metro-cleveland.com
Článek o Čau Cuo-chajovi na webu China Daily

Stejskal.estranky.czDiskuse


V. Kolman
11:52
12.5.2010

P. Čech
9:17
12.5.2010

J. Němec
16:24
12.5.2010

J. Kovaříček
1:21
12.5.2010

J. Tachovský
9:50
12.5.2010

P. Čech
11:59
12.5.2010

počet příspěvků: 8, poslední 12.5.2010 10:12

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.