19.3.2024 | Svátek má Josef


PRÁVO: 1184 aneb Z bláta do louže

23.3.2019

Název článku nemá připomenout nějaké historické výročí, ale je číslem označujícím jedno z ustanovení občanského zákoníku, které mělo přispět ke slušným poměrům v bydlení.

Stanovilo totiž, že „na návrh osoby odpovědné za správu domu nebo dotčeného vlastníka jednotky může soud nařídit prodej jednotky toho vlastníka, který porušuje povinnosti uložené mu vykonatelným rozhodnutím soudů způsobem podstatně omezujícím nebo znemožňujícím práva ostatních vlastníků jednotek“.

Jistě jde o potřebné ustanovení, neboť nepřijatelně se chovající vlastníci bytů jsou jednou z příčin nejen vzniku vyloučených lokalit, a tedy devastace části našich obcí, ale i toho, co nepřesně nazýváme „obchodu s chudobou“. Totiž stavu, kdy vlastník bytu (jednotky) v bytě sám nebydlí, dává ji do nájmu jiným občanům a poté ho již nezajímá nic kromě příjmů z tohoto nájmu.

Šlo však o ustanovení, které v praxi nebylo využíváno, neboť získat potřebné rozhodnutí soudu bylo, nejen časově, obtížné. Nyní vláda předkládá novelu tohoto ustanovení, ale řekněme rovnou: je to jako ono „z bláta do louže“.

Na straně jedné je zde sice odstraněna podmínka, že žalobu lze podat až po pravomocném rozhodnutí soudu, ale novela překvapivě a zcela nově stanoví, že s podáním návrhu na prodej jednotky „musí vyslovit svůj souhlas vlastníci jednotek většinou všech hlasů a většinou všech vlastníků jednotek“. A v tom může být v konkrétních lokalitách, kde bude takových opatření třeba, zásadní problém. Především není jasné, proč by s prodejem měli ostatní vlastníci vyslovovat souhlas, když nemohou vyslovit souhlas s nabytím takového vlastnictví. Ale hlavně v praxi může být získání takové většiny mimo realitu.

Příklad z litvínovského sídliště Janov: dům, ve kterém je 73 bytových jednotek, ale jen 9 z nich je vlastněno těmi, kteří zde skutečně bydlí. Ostatní vlastníci, z nichž většina pochází ze států bývalého Sovětského svazu, své byty pronajímá způsobem, který nazýváme již zmíněným „obchodem s chudobou“. Jak chcete v takovém domě získat nadpoloviční souhlas s čímkoliv? Je dobré, že si vláda uvědomuje důležitost změn některých ustanovení nejen občanského zákoníku, ale i zákona o obchodních korporacích (bytová družstva), ale situace vyžaduje odhodlání k radikálním změnám, odpovídajícím současnému nedobrému stavu.

Zapotřebí jsou promyšlená opatření odpovídající realitě, ve které se nachází nejen právní řád, ale celá společnost, pokud jde o bydlení.

Právo, 20.3.2019

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem

Autor je zástupce ombudsmanky