26.4.2024 | Svátek má Oto


POLITIKA: Tuto zemi Paroubek řídit nebude

20.4.2009

Připadá snad titulek tohoto článku někomu podivný, ba nepravdivý? Mýlí se. Za předpokladu, že ČSSD v podzimních volbách zvítězí, se totiž může ukázat jako velice výstižný. Proč? Podívejme se na celou záležitost z poněkud jiného úhlu.

Jiří Paroubek se rád a neustále ohání průzkumy veřejného mínění. Samozřejmě jen těmi, které jsou pro jeho kroky a rozhodnutí příznivé, ale těm pak dělá publicitu náramnou. A co víc - řídí se jimi. Říká nějaký průzkum, že většina lidí považuje svržení vlády za hloupost? Pan Paroubek okamžitě vytáhne ze šosu jiný, který tvrdí, že většina našich občanů vyhnání Topolánka ze Strakovy akademie schvaluje.

Dokonce i při pátečním rozhovoru s americkými senátory dokázal předseda ČSSD na podporu svého záporného stanoviska k radarové stanici argumentovat vnitrostranickým referendem, podle něhož odmítlo radar zhruba 90% členů strany. Při jiných příležitostech neopomene zdůraznit, že podle průzkumu jsou proti radaru dvě třetiny našich občanů.

Ale netýká se to jen radaru. Jsou lidé proti poplatkům u lékaře? Snadná pomoc, zrušíme je. Jsou proti placení školného? Budeme proti němu bojovat jak o život. Chtějí lidé šrotovné? Zavedeme ho, i když na to padne pár miliard. Chtějí občané pastelkovné, dvacetitisícové porodné, třinácté důchody? Zaplatíme jim to, třebaže se státní kasa zhroutí jako ta maďarská.

Jenže tohle už není populismus, to je zločinné jednání, to jsou trestné činy proti republice. Dostat se do premiérského křesla i za cenu těžkého poškození ekonomiky je zločin páchaný na všech občanech této země!

Ovšem pan Paroubek ví, co dělá. Řídí se "hlasem lidu", který mu zprostředkují agentury provádějící průzkumy veřejného mínění. Pro něj jsou výsledky těchto průzkumů nejen "hlasem Božím", ale - a to zejména - cestou k moci. Až se, veden tímto "voxem populi", prodere na místo předsedy vlády, jistě i nadále mu bude většinový názor společnosti hlavním ukazatelem, kudy se má vydat a jak má rozhodovat.

Pomalu se tak dostáváme k názvu tohoto komentáře. Nejprve si ale připomeňme jeden dialog z výtečného britského sitcomu Jistě, pane premiére, který vedou sir Humphrey Appleby a premiérův tajemník Bernard Woolley:

1) Znepokojuje vás počet mladých lidí, kteří nemají práci?
- ano
2) Znepokojuje vás nárůst kriminality mezi mladistvými?
- ano
3) Myslíte, že na školách je nízká disciplína?
- ano
4) Myslíte si, že mladí lidé ve svém životě uvítají trochu autority a vedení?
- ano
5) Že se rádi chopí příležitosti?
- ano
6) Byl byste pro zavedení branné povinnosti?
- ano!

A teď znovu:
1) Znepokojuje vás hrozba války?
- ano
2) Znepokojuje vás rostoucí zbrojení?
- ano
3) Je nebezpečné dávat mladým lidem zbraně a učit je zabíjet?
- ano
4) Je špatné nutit lidi, aby se chopili zbraně proti své vůli?
- ano
5) Byl byste proti znovuzavedení branné povinnosti?
- ano!

Nyní si položme otázku: Co udělají lobbisté prosazující obchodní zájmy různých firem, když uvidí, že v čele státu stojí člověk, který tancuje, jak průzkumné agentury pískají? Budou se i nadále potloukat v kuloárech sněmovny a přemlouvat (nedělejme si iluze: podplácet) jednotlivé poslance, aby zvedli ruku pro ten či onen zákon? Nikoliv, oni se vydají cestou mnohem snadnější a v důsledku i levnější. Domluví se s ředitelem průzkumné agentury a ten přizpůsobí průzkum přesně podle návodu protřelého sira Humphreyho. A Paroubek, seznámený s míněním občanů, poslušně otočí a nadiriguje k potřebnému hlasování celý poslanecký klub ČSSD. Komunisté, vědomi si národohospodářských škod, které to způsobí, se ochotně připojí a hlasování dopadne přesně podle přání dotyčné fabriky. V případě nezdaru v Senátu či u prezidenta bude stále k dispozici poslanecká většina, která to napraví.

A tak si pan Paroubek bude jenom namlouvat, že tuto zemi řídí on. Ve skutečnosti ji ale budou ovládat průzkumné agentury, resp. lobbisté stojící za jejich zády. Je otázka, kolik peněz na to budou muset vynaložit. Odpověď se nedozvíme, ale zcela určitě se to bude všem zúčastněným vyplácet.

Výsledek takového "vládnutí" je jasný: krachující ekonomika země, která má v čele spokojeného pana Paroubka. Ten, samolibě rozvalený v premiérském křesle a funící blahem v domnění, že "stát je on", zatím povede republiku ke krachu. Bohužel je takový konec pravděpodobný, protože sociální demokracie na podzim nejspíš zvítězí. Většina voličů levice si toto nebezpečí neuvědomuje, natož aby se podle něj řídila. Stále totiž platí věta, již v jednom dílu seriálu Futurama pronesla hlava Richarda Nixona:

"Průměrnej volič je pořád stejně zabedněnej vožrala."