9.5.2024 | Svátek má Ctibor


POLITIKA: Temné světlo korupce

21.10.2006

Kdybychom měli sestavit pořadí politických stran a uskupení podle závažnosti prosazovaných témat, SNK ED za předsednictví Jany Hybáškové by se musela ocitnout na jednom z předních míst. Tématem je korupce. Podle všech statistik a nezávislých zjištění panují u nás poměry, jaké lidové rčení přisuzuje Balkánu.

I ten občan, který nic o statistikách a o Transparency International nic neslyšel, musí pociťovat cosi jako údiv nad tím, že se zatím nepodařilo dát dohromady snad ani jednu významnou soutěž o státní zakázku nebo prodej státního majetku, aby z výsledku netrčely rohy čertoviny - čerstvě je to tahanice o zařízení nezbytného k výběru mýtného, kdy zakázku získala firma Kapsch, aniž předložila technicky nejdokonalejší a finančně nejvýhodnější nabídku. Předsedkyně strany Hybášková se nikdy nebála jít proti proudu -však taky mnohokrát proti proudu šla - a skoro vždycky na to doplatila. Dá se čekat, že jinak nedopadne ani její zatím poslední výprava, ne proti větru, ale proti vichřici.

Pro SNK Evropské demokraty asi není dobře, že mediálně nejvíce viditelná je jejich snaha domoci se zadržovaného příspěvku za patnáct mandátů, jež strana získala v komunálních volbách v roce 2002. Tehdy ještě sociálnědemokratické ministerstvo financí se točilo na tom, že nešlo o kandidáty politické strany, ale sdružení a že na sdružení se příspěvky nevztahují. Je tady ale jasné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, že SNK ED byla jako jediná politická strana poškozena v červnových volbách. Do věci se vložil i ombudsman Otakar Motejl ve prospěch SNK ED. Nápravu ministerstvo nezjednalo ani pod taktovkou Vlastimila Tlustého. Jenže do toho přišel ten příběh, podle českých zvyklostí podivný.

Týdeník Euro zveřejnil na svých internetových stránkách zprávu, že ministr Tlustý je ochoten nechat peníze vyplatit. Zpráva se rychle v médiích rozšířila a je vyloučeno, aby se o tom ministr Tlustý nedozvěděl. Z ministerstva financí nepřišel žádný signál, že by zpráva byla mylná. Navíc takové stanovisko by bylo snadno pochopitelné: ODS by tímto tahem dala najevo velkorysost ve smyslu hesla „nejsme jako oni“. Na nápravě křivdy, ať už skutečné nebo domnělé, mohla získat drobné politické body, ovšem za současné situace je každý i ten nejmenší bod vítaný. A najednou přijde změna stanoviska. Jak si vysvětlit toto otočení kormidla? Vysvětluje ho Hybášková. Zveřejnila pozadí příběhu: přišli emisaři se vzkazem, že zadržovaných patnáct milionů je možno získat pod podmínkou, že SNK ED zaplatí výpalné. Tedy úplatek. Nabídku zvažovalo vedení strany týden, zvažovalo a odmítlo. Načež kormidlo šlo na druhou stranu. Je to logické, zapadá to do obrazu.

Jenže jenom v hrubých rysech, ne v detailech. A ty jsou podstatné.

Kdo byli ti emisaři? Nebyli to nakonec jen hochštapleři, kteří si usmysleli vymámit z Evropských demokratů peníze? Jednali na vlastní pěst, anebo s vědomím ministra financí a ministra spravedlnosti? Právě tato poslední hypotéza vypadá značně nepravděpodobně. Evropští demokraté rozhodně neslynou pověstí přátel Občanské demokratické strany. Zvlášť pak Vlastimil Tlustý by musel být postižen měknutím mozku, aby takto usedl Janě Hybáškové na lopatu - právě Hybáškové, této bojovnici proti korupci a zdaleka ne sympatizantce ODS.

Nedozvíme se, jak to bylo, na to je možno se vsadit. Je velmi pravděpodobné, že Hybáškovou, potažmo vedení SNK ED, opravdu někdo oslovil s nabídkou úplatku. Ovšem je to smutné a pro naše poměry typické, že se dostavil bumerangový efekt. Veřejnosti zatím neznámí kuliferdové nejspíš vyváznou z dobrodružství bez úhony. Zato Hybášková má problémy prostě s tím, že případ zveřejnila. Hlavně v tom, že ji média mají možnost koupat.

Bohužel, ale více než - zřejmě -ukvapené zveřejnění nepodložené důkazy je šílený fakt, že se někdo snaží získat úplatek. Šílený je dále fakt, že mohla tato situace vůbec nastat, že totiž ministerstvo financí vzdoruje rozhodnutí soudu. A vůbec nejšílenější je skutečnost, že mediální pozornosti se dostane tato politická neobratnost a meritum věci jde stranou.

V naší zemi skutečně korupce existuje a právě Evropští demokraté na ni upozorňují nejhlasitěji. To, na co upozorňují v souvislosti s hospodařením pražského magistrátu, je alarmující. Manipulace veřejných zakázek zde bije do očí. Ovšem to je téma, do kterého se málokomu chce vrtat. Hybáškové se chce.

A dostává přes prsty.

LN. 20.10.2006