27.5.2018 | Svátek má Valdemar
LITERATURA: Pevnost 4/2008

9.4.2008 0:05

Pevnost 4/2008TOPlistOBSAH - Tomáš Němec připomene úspěchy slovanských spisovatelů za oceánem a neopomene zmínit vzestup obliby české fantastiky v Polsku. V magazínu Weird Tales by se v anglickém překladu měla objevit Červenákova povídka Z posvátné vody zrozená.

4 Fantastická aréna - Rubrika Co se děje připomene výprodej románu Jonathan Strange a pan Norrell, soutěž internetového knihkupectví Fantasya.cz, zajímavý projekt Jany Divišové, která napsala fantasy thriller Rubín věčného Žida a velkou literární soutěž s Warhammer on-line.

V minianketě odpovídali na otázku, "Jaké tři knihy z roku 2007 byste doporučili čtenářům Pevnosti?" Wojta Běhounek, Ladislav Ševcůj a moje maličkost (Vybrat si z přehršle kvalitních děl, kterými nás zásobují "ziskuchtiví" nakladatelé je téměř nadlidský úkol. Přesto bych si neodpustil, kdybych nezmínil ta, u kterých jsem se nadmíru pobavil a strávil nemálo příjemných chvil. Za sci-fi je to dlouho očekávaný Olymp mistra slova Dana Simmonse. Z fantasy nesmím zapomenout na událost roku od S. Clarkové - román Jonathan Strange a pan Norrell. A pokud jste tak trochu na povídky, zastavte se u Locusu, tedy toho nejlepšího z fantasy a sci-fi, co vzniklo za třicet let existence stejnojmenného magazínu. Jestliže jsem někomu nekápl do noty, pak si své najde v této Pevnosti.).

6 Téma - Tématem čísla se stala Kronika rodu Spiderwicků (knižní cyklus), kterým nás úspěšně provede Filip Gotfrid. Na film se na další dvoustránce zaměřil Daniel Storch.

10 Bulvár Alfa Ralfa - získal novou modernější podobu a Darth Ziře se opět podařilo nashromáždit nemálo zajímavostí z fandomového dění uplynulých týdnů, což dokládá i podtitul rubriky: Střípky z fantastické scény.

12 Přehled - To nejlepší z roku 2007 - Jiří Popiolek, Tomáš Němec & Ondřej Jireš. Jestliže jste si nedokázali vybrat, které z knih uplynulého roku stojí za přečtení, pak vám v tom snad pomůže výběr akadamiků nebo právě Pevností sestavený přehled knih hodných pozornosti.

14 Rozhovor - Na otázky Tomáše Němce odpovídal Josef Pecinovský. Autor románů jako Abbey Road, Plástev jedu nebo Vejce s ozvěnou nás nechá nahlédnout pod pokličku tajů svojí tvorby a objasní důvody, kvůli kterým se na pár let vytratil z literární arény fantastiky.

16 Literární novinky - Novinky ve fantasy, sci-fi a hororu si za Martina Šusta na skok vzal na starost Jiří Popiolek. Dozvíte se, že Jan Kantůrek namluví první díly zeměplochy jako audio knihy, dále o chystaných knihách Markuse Heitze, Petry Neomillnerové, Sary Douglasové a několik dalších zajímavostí.

18 Perly z moře fantastiky - Perlou se v dubnovém čísle stal román Raye Bradburyho 451 stupňů Fahrenheita a o dojmech z této knihy a její síly i po více jak padesáti letech se s námi podělí Jiří Popiolek.

20 KNIŽNÍ RECENZE

 • Frank Miller, David Mazzucchelli: BATMAN – ROK JEDNA
 • Stephen King: CARRIE
 • Andrzej Ziemiański: ACHÁJA III.
 • Arkadij a Boris Strugačtí: ĎÁBEL MEZI LIDMI
 • Michael Bronec (ed.): TŘPYT MEČŮ, ZÁBLESKY LASERŮ
 • Richard Matheson: JÁ, LEGENDA
 • Kelly Linková: MAGIE PRO ZAČÁTEČNÍKY
 • Jim Butcher: BOUŘKOVÁ FRONTA
 • Miroslav Žamboch: AGENT JFK 14 – PROKLETÍ LEGENDY: HRA GENTLEMANŮ
 • Sarah Zettelová: KRÁLOVSTVÍ KLECÍ
 • Roderick Gordon & Brian Williams: ZTRACENÝ SVĚT V PODZEMÍ
 • Andrzej Sapkowski: LUX PERPETUA
 • Joanne K. Rowlingová: HARRY POTTER A RELIKVIE SMRTI
 • Stel Pavlou: GENE
 • Richard Dalby (ed.): VIKTORIÁNSKÉ DUCHAŘSKÉ HISTORKY

25 Knižní novinky - Tituly vydané ve dnech 11. 2.  2008 –  10. 3. 2008 a Redakce doporučuje (Wojta Běhounek)

27 Povídky

 • Anna Šochová - Zrcadlová brána věčnosti - Výtečně napsanou, přiběhově však mírně nadprůměrnou fantasy s chutí shltnete a přesvědčíte se, že nominace na cenu O nejlepší fantasy 2005 byla oprávněná.
 • Jack McDevitt - Henry Jamesi, to bylo za tebe - S touto krátkou chuťovkou byl Jack McDevitt nominován na Nebulu 2006. Šéfredaktor nakladatelství Tempus Publishing se jednoho dne dostane do situace, kdy mu neznámý autor poskytne dokonalou knihu, při podpisu smlouvy však na povrch vyplují detaily, které by mohly znamenat konec pro všechny autory beletrie na světě a vyřešení tohoto faktu musí být drastické a konečné.
 • Lívia Hlavačková - Luna se Sluncem - Sobecké Slunce chce mít v moci svou Lunu, kterou nenechá zemřít. O Lunu má však zájem také mocichtivý král Aidler. Řízná tragická fantasy ničím neurazí.
 • Pavel Renčín - Labyrint (III.)

54 Ceny & soutěže - Soutěž O nejlepší fantasy představí Petr Köppel a my si tak připomeneme, jak je možné, že tato soutěž letos dosáhla svého dvacátého ročníku.

56 Fantastická historie - Čas rytířů (VI.) se nachýlil a dobu do železa zakutých hrdinů  přemohla pěchota a střelný prach. Vladimír Šlechta nám po šest měsíců nabízel náhled na skutečnosti, které jsou mnohdy opomíjené, protože ne vše bylo takové, jak se o tom píše v nejrůznějších fantasy příbězích. Velký dík patří nejenom panu Šlechtovi, ale i ilustrátorovi Lubomíru Kupčíkovi, který celý seriál graficky doprovázel.

60 Profíci radí - Dívčí válka (II.) - Petra Neomillnerová & Františka Vrbenská. Pokračování literární výchovy nejenom od žen pro ženy.

62 Listárna

64 Ceny & soutěže - Vidoucí 2008

65 Dech draka

 • 66 Jeskyně - Nový domov ● Jakub Štádler
 • 78 Malé velké bitvy - AT-43 ● Sebastian Chum & Vojtěch Čepelák
 • 80 220 voltů - Kronika rodu Spiderwicků ● Karel Wolf; Letem digitálním světem ● Karel Wolf
 • 82 Z domova - Odraz, RPG novinky


83 Deskové & karetní hry -
Kámen-zbraně-papír (70%, Přemysl Oprchal); World of Warcraft: TCG (rozhovor s hráčem Tomášem Kuchtou a jeho dojmech z WOW: TCG World Championship v San Diegu od Sebastiana Chuma).

Pevnost 4/2008 Posvátná larva 2 Kroniky nové Země Josef Pecinovský86 Edice Pevnost - Petr Heteša: Láska až za hrob (knižní příloha Pevnosti 5/2008)

88 Kino & DVD - 10 000 př. n. l. (40%, Vojtěch Čepelák), 4x minirecenze (60% - Oko, 60% - Lovci pokladů: Kniha tajemství, 90% - Noc oživlých mrtvol, 40% - Oběť: Lovec krve)

90 Anime - Agentka Aika - 60%, Alexandra Pavelková

92  Filmové novinky 
Novinky ve fantasy, sci-fi a hororu pravidelně přináší Ďuro Červenák. Těšit se můžeme na Wolverina a X-Meny, uvažuje se o filmové podobě seriálu Řím, chystá se gotická fantasy Black Death, začíná se točit nový filmový Terminátor. Ďuro se v úvodníku podívá na chystané filmy pro rok 2012 a vzpomene si i na Nostradamovy předpovědi o konci světa.


94 Divadlo - Kabaret Caligula aneb sci-fi, fantasy a horor na divadle nám představí  Karel Kronos.

96 Fantastická historie - Příběhy severských ság (III.) od Veroniky Válkové si určitě nenechte ujít, zvlášť, když už o středověku víte tolik ze seriálu V. Šlechty.

98 LARP - "Do kostýmu, pánové!" Radí Petr Braťka a my máme možnost naučit se spíchnout si nějakou tu kutnu.

100 Magie - Poslové matky Země (IV.) - Petra Neomillnerová

102 Interaktivní světy - Kletba Tarajců - Petra Neomillnerová

104 Křížovka Duchové mezi námi -  Libor Čermák

106 Tiráž a upoutávka na další vydání (vychází 23. dubna 2008).

Jan Pechanec


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...