17.2.2019 | Svátek má Miloslava


LITERATURA: Argo s Tritonem připravují McDonaldovu Řeku bohů

20.11.2009 9:05

Ian McDonaldTOPlistIan McDonald se narodil 31. března 1960 v britském Manchesteru skotskému otci a irské matce. V pěti letech se však celá rodina přestěhovala do Belfastu, kde autor žije doposud. Život v Belfastu zejména v letech třicetiletého období tzv. "potíží" (Troubles 1968-1999) mělo značný vliv na formování jeho porozumění Severnímu Irsku jako post-koloniální samosprávě nebo problémům třetího světa. Fanouškem SF se stal již v dětství. Psát začal v devíti letech a první povídku prodal Belfastskému místnímu časopisu ve dvaadvaceti. Od roku 1987 pracuje jako spisovatel na plný úvazek.
River of Gods Ian McDonald Řeka bohůMcDonald je znám zejména jako autor zaměřující se na rozvojové národy. V devadesátých letech minulého století se zaměřil na krizi způsobenou nemocí AIDS v Africe v cyklu 'Chaga Saga'. V roce 2004 napsal román River of Gods umístěný do Indie poloviny jednadvacátého století. Románem Brasyl (2007) se dostal do užšího výběru na Warwick Prize odměňovanou částkou £ 50,000.

Brasyl Ian McDonaldV češtině jsme se s tímto autorem mohli setkat díky překladovým povídkám v měsíčníku Ikarie a několika antologich povídek (New space opera, To nejlepší ze sciwnce fiction 1 a 2, Budoucnosti). Jejich názvy jsou: Dny Solomona Gurskyho, Džinova žena, Ke Kilimandžáru, Muž s deštěm, Příběh Tendeléo, Sny o impériu, Verthandin prsten, Vivaldi, Zlomky analýzy případu hysterie.

Autor několikrát získal Cenu britské asociace science fiction a P. K. Dicka. Zapomenout nesmíme na mnohočetné nominace v dalších literárních kláních, mezi které patří Hugo, WFA, atp.

Řeka bohů River of Gods Ian McDonaldV češtině se brzy chystá k vydání román Řeka bohů (River of Gods, 2004) v překladu Aleše Drobka.

Anotace:

Pro žánr science fiction netradiční zobrazení budoucnosti exotické Indie zobrazuje zemi rozdrobenou na množství malých států. Vše je řízeno umělými inteligencemi, ačkoli jsou přísně sledovány ve strachu před možnou ztrátou kontroly. Po třech letech bez monzunových dešťů se z důležité přehrady na hranici dvou států stává místo, které může být roznětkou možného konfliktu.

Vyjde do konce roku 2009 ve spolupráci nakladatelství Argo a Triton-books.

Jan Pechanec


Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...