26.4.2024 | Svátek má Oto


KLIMA: Strefovat se do IPCC je snadné

14.2.2011

Neviditelný pes má několik neúnavných a vytrvalých přispěvatelů, kteří nevynechají jedinou příležitost opřít se do klimatologů a zejména do IPCC (Klimatického panelu OSN). Jen věcné argumenty jim většinou chybí! Určitě bych jim zatleskal, pokud by se se stejnou energií snažili tepat některé vyloženě škodlivé zelené nápady, jako je např. dlouholetý boj proti jaderným elektrárnám, neuvěřitelně pitomá dotační politika u solárních elektráren, nebo stejně pitomá snaha pěstovat biomasu na zemědělských plochách místo potravin.

Zdá se, že je asi snadnější se vytrvale strefovat do klimatologie než do očividné lidské blbosti.

Nelze samozřejmě vyloučit, že i mezi klimatology se občas najde zlatokop, který i v tomto skromném přírodovědeckém oboru dokáže najít zdroje pro nějaký ten jidášský groš. Takových vykuků mezi klimatology ale určitě nebude více než v kterémkoli jiném oboru lidské činnosti. Naopak, asi by se mnohem snadněji podobná negativní motivace hledala mezi zuřivými klimaskeptiky. Umím si představit, že vytrvalé upozorňování na nebezpečí klimatických změn z důvodů lidské činnosti musí trvale děsit všechny petrobarony a zejména uhlobarony.

Osobně nemám s klimatologií vůbec nic společného, přesto by mne velmi zajímalo, jestli je skutečně lidská činnost, reprezentovaná zejména emisemi CO2, tak nebezpečná, jak tvrdí klimatologové, nebo tak bezvýznamná jak tvrdí jejich odpůrci.

Snažil jsem se vydolovat ze své paměti poslední zbytky středoškolské matematiky a pokusil se udělat si na to vlastní názor:

Z tlaku vzduchu na povrchu Země vyplývá, že hmotnost vzduchového sloupce nad jedním cm2 zemského povrchu se rovná zhruba 1 kg. Ze známých rozměrů zeměkoule lze snadno spočítat, že celková plocha naší planety je cca 5,112. 1018 cm2, a tedy celková hmotnost atmosféry je cca 5,112. 1018 kg, tj. 5,112. 1015 t.

Česká wikipedie udává současný objemový podíl CO2 v atmosféře 0,0385%, (tj. 385 ppm) a hmotnostní podíl cca 0.05%. Lze tedy jednoduše spočítat, že v atmosféře se v současné době nachází zhruba 2,56. 1012 t CO2 .

James Lovelock, britský vědec a známý ekolog (kterému však většina ostatních ekologů nemůže přijít na jméno) uvádí, že v současné době vypouští lidstvo do ovzduší ročně cca 27 miliard tun CO2 . To je údaj, o jehož věrohodnosti by jistě bylo možno diskutovat. Pokud se ale podíváme do „Energetické koncepce“ vydané předloni Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, dočteme se, že jen naše republika vypustí ročně do ovzduší cca 125 mil. tun CO2 , což je zhruba 0,5% výše uvedeného množství. Když si uvědomíme, že průmyslová výroba ČR je rovněž zhruba 0,5% celosvětové výroby, je možno přijmout výše uvedený údaj o celosvětové roční emisi CO2 jako velmi věrohodný.

Nyní již lze velmi jednoduše vyčíslit, že obsah CO2 v atmosféře se každoročně zvyšuje zhruba o 4 ppm, což mi vůbec nepřipadá jako bagatelní údaj.

Některé prameny uvádějí, že obsah CO2 v atmosféře se od konce doby ledové až do počátku průmyslové revoluce udržoval zhruba na hodnotě 280 ppm. Pokud je to pravda, tak předcházející generace dokázaly za zhruba 150 let přidat do atmosféry zhruba 100 ppm CO2 . To my jsme úplně jiní kabrňáci! Něco takového bychom dnes zvládli za pouhých 25 let!

Někteří pesimisti mezi klimatology uvádějí, že už od hodnoty 420 ppm CO2 (tedy za cca 9 let) může docházet v klimatu Země k nevratným změnám. Optimisté odhadují, že by se klima mohlo zhroutit až po překročení 500 ppm (tedy za zhruba 30 let).

My laici můžeme tuto skutečnost jen těžko posuzovat, lze jen tiše doufat že naše planeta bude mít s námi přece jenom trochu větší trpělivost. Pokud ale nezačneme intenzivně hledat náhradu za fosilní paliva, tak to vyjde nastejno. Buď mají pravdu klimatologové a klima se zhroutí za 30 let, nebo mají pravdu klimaskeptici a lidská civilizace se zhroutí o několik let později, až dojdou plundrované zásoby ropy a uhlí.

Z tohoto hlediska mi připadají stesky některých kritiků na zdražování energie v EU poněkud licoměrné. Ano, energie se asi bude zdražovat v každém případě. Jde jen o to, aby takto získané prostředky byly vynakládány smysluplně na řešení čisté energie a ne aby končily v kapsách uhlobaronů a zlatokopů ochotných vydělávat na čemkoli.

Josef Janeček