2.5.2024 | Svátek má Zikmund


ROZCESTNÍK: Jindřichův Hradec a okolí (podruhé)

19.7.2018

První díl najdete zde.

Nejprve něco statistických údajů. Počet obyvatel Jindřichova Hradce v r. 2015: 21533 osob. Rozloha – 74,27 km2, poloha – 15° východní délky a 49° severní šířky; nadmořská výška – 478 m n. m., vodní plochy – rybník Vajgar, Hamerský potok, řeka Nežárka.

A krapítek historie: počátky Jindřichova Hradce souvisejí se slovanským hradiskem z 10. století. Ve 12. století dostal v úděl Jihovýchodní Čechy Vítek z Prčice, zakladatel významných šlechtických rodů s erby pětilisté růže: pánů z Landštejna, ze Stráže, z Ústí, z Rožmberka a z Hradce.

likalikarajce.net

Nejstarší dochovaná písemná zpráva o Hradci pochází z r. 1220. Na místě slovanského hradiska byl vystaven gotický hrad a v jeho předhradí pak vzniká město. Vrcholu svého rozvoje dosáhlo město v 16. století, přestavují se gotické domy a staví nové renesanční měšťanské. Rozvíjí se obchodní ruch, řemesla, zejména výroba a prodej sukna. V 17. století je Jindřichův Hradec s 405 domy na druhém místě za Prahou. V r. 1773 zničil požár velkou část předměstí i zámku. Další mohutný požár postihl město v r. 1801. Bylo tehdy zničeno 318 domů, proboštský kostel, městský špitál, radnice, bývalá jezuitská kolej. Město bylo opravováno, zbourány brány Novoměstská a Rybniční, rušila se i část hradeb. V r. 1887 zažilo město první zkoušku Křižíkových elektrických lamp a stalo se tak prvním městem Rakouska-Uherska, kde bylo zavedeno elektrické osvětlení i do soukromých domů.

Náš další cíl v tomto krásném městě bylo Muzeum Jindřichohradecka s jeho bohatými sbírkami. Sídlí ve dvou budovách, a to na Balbínově náměstí v objektu bývalého jezuitského semináře a ve Štítného ulici. Založeno bylo r. 1882. Sbírky muzea obsahují přes 50 tisíc položek, což představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty.

likalikarajce.net

Exponáty muzea jsou rozděleny tématicky do jednotlivých sálů, můžete se tak například podívat na expozici ostrostřeleckých terčů; síň věnovanou slavné operní pěvkyni Emě Destinnové – v první části se expozice věnuje její kariéře a světovým úspěchům, v druhé části je Ema představena v soukromí, jako zámecká paní, hospodářka, rybářka a umělkyně. K vidění je tu dále sál ukazující zejména šicí stroje Lada; dále se můžete seznámit s historií cechů a řemesel. Zajímavá je i expozice věnovaná Lékárně u Panny Marie Pomocné, jejíž zařízení je původním historickým zařízením lékárny v domě čp. 164/I. Je tu síň věnovaná měšťanské a lidové kultuře. Na chodbách je pak umístěno množství obrazů z různých historických období.

likalikarajce.net

Asi nejslavnějším exponátem, světového významu, jsou – Krýzovy jesličky, zapsané od roku 1998 v Guinnessově knize rekordů. Jde o největší lidový mechanický betlém na světě. Punčochářský mistr Tomáš Krýza jej vytvářel více než 60 let. Jesličky obsahují 1398 figurek lidí a zvířat a z tohoto počtu se jich 133 pohybuje. Na jejich výrobu bylo použito kašírovací hmoty a dřeva. Původně ruční pohon mechanismu byl nahrazen elektromotorem. V současné době prochází jesličky restaurátorskými pracemi, nicméně návštěvníci nejsou o tuto památku ošizeni; restaurována je vždy pouze menší část celku, a tak se můžete pohodlně usadit v zšeřelé výstavní síni a zaposlouchat se do historie a vnímat postupně se rozsvěcující jednotlivé části betlému.

Za podívanou i příjemnou procházku stojí i vnitřní prostor budovy muzea kolem zahrady s kašnou, kde v podloubích visí různé kovové tepané předměty a stěny zdobí skulptury soch.

Zdroj: vlastní text, doplněný o informace z Průvodce městem a regionem, www.Kudyznudy.cz, www.mjh.cz/o-muzeu

Foto: Jitur. Další obrázky si můžete prohlédnout přímo zde na Rajčeti.

Jitur Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !